ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کتوتيفن (قطره چشمي) Ketotifen ophthalmic

نام های تجاری: کتوتیفن بهسا کتوبایوفن کتوفتالمیک زادیتور کلاریتین آی آلاوی Alaway Refresh Eye Itch Relief Zaditor Eye Itch Relief ZyrTEC Itchy Eye (بیشتر)

موارد مصرف

کتوتیفن فومارات

این دارو برای جلوگیری و درمان خارش چشم ناشی از آلرژی (ورم آلرژیک / فصلی ملتحمه) استفاده می شود. کتوتیفن، آنتی هیستامینی برای چشم است که با مسدود کردن ماده طبیعی خاص (هیستامین) علائم آلرژیک را درمان می کند. همچنین تثبیت کننده ماست سل است و با کاهش ترشح مواد طبیعی که باعث واکنش آلرژیک می شوند، از واکنش های آلرژیک جلوگیری می کند.

کتوتیفن فومارات

زمان و نحوه مصرف

در صورت استفاده از محصول بدون نسخه، پیش از مصرف تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را مطالعه کنید. در صورت تجویز این دارو توسط پزشک، دقیقاً طبق دستورالعمل تجویز شده مصرف کنید.

یک قطره از دارو را در چشم آسیب دیده بریزید، معمولاً دو بار در روز (هر 8 تا 12 ساعت) یا طبق دستورالعمل بسته بندی یا پزشک خود مصرف کنید.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود.

برای استفاده از قطره های چشمی، ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، از برخورد نوک قطره چکان به چشم یا هر چیز دیگری یا لمس آن خودداری کنید.

در مورد استفاده ی همزمان لنز تماسی و این دارو از پزشک خود سؤال کنید. در صورت تأیید پزشک در مورد استفاده همزمان لنز و دارو، پیش از استفاده از قطره ی چشمی، لنزها را بردارید و قبل از قرار دادن آنها حداقل به مدت 10 دقیقه بعد از هر دوز صبر کنید. از این دارو برای درمان تحریک ناشی از سایش لنزهای تماسی استفاده نکنید. در صورت استفاده از لنزهای تماسی و بروز قرمزی یا تحریک شدن چشم ها، با پزشک خود مشورت کنید.

سر خود را به عقب متمایل کنید، به سمت بالا نگاه کنید و پلک پایین را پایین بکشید تا حالت کیسه ای ایجاد شود. قطره چکان را مستقیماً روی چشم خود بگیرید و 1 قطره در پلک پایین بریزید. به سمت پایین نگاه کنید و به آرامی چشمان خود را به مدت 1 تا 2 دقیقه ببندید. یک انگشت خود را در گوشه چشم خود قرار دهید (نزدیک بینی) و فشار ملایمی وارد کنید. این امر از تخلیه دارو جلوگیری می کند. سعی کنید پلک نزنید و چشم خود را مالش ندهید.

قطره چکان را آبکشی نکنید. درپوش قطره چکان را بعد از هر بار استفاده تعویض کنید و بطری را کاملاً بسته نگه دارید.

اگر از داروی چشم دیگری (قطره یا پماد) استفاده می کنید، حداقل 5 دقیقه قبل از استفاده از آن صبر کنید. قطره های چشمی را قبل از پمادهای چشم بزنید تا قطره های چشمی به چشم وارد شوند.

اگر پزشک این دارو را تجویز کرده است، به طور منظم از آن استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای جلوگیری از فراموشی، آن را هر روز در ساعت های مشابه از آن استفاده کنید. استفاده از این دارو را همانطور که تجویز شده است ادامه دهید تا فصل گرده افشانی به پایان برسد یا دیگر در معرض ماده آلرژیک حتی در صورت از بین رفتن یا بهبود علائم آلرژیک نباشید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، بروز علائم جدید یا وجود مشکل جدی پزشکی، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر خودتان را با کتوتیفن بدون نسخه درمان می کنید، در صورت تشدید یا تداوم بیش از 72 ساعت خارش، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است به داروی متفاوتی نیاز داشته باشید.

عوارض جانبی

سوزش / تحریک چشم، سردرد، گرفتگی یا آبریزش بینی، بد مزه بودن دهان و افزایش حساسیت به نور ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، مانند خشکی چشم، درد چشم، افزایش قرمزی / تورم چشم، مشکلات بینایی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

کتوتیفن فومارات

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند نگهدارنده کلرید بنزالکونیوم در ظرف چند دوز) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات چشم (به عنوان مثال، گلوکوم) مطلع سازید.

بعد از استفاده از این دارو، بینایی ممکن است به طور موقت تار شود. تا زمانی که مطمئن نشدید می توانید فعالیت هایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا فعالیتی را که نیاز به دید واضح دارد با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها بپرهیزید.

از این دارو در کودکان زیر 3 سال استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

کتوتیفن فومارات

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مار مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اگر این دارو تجویز شده باشد، پزشک معالج یا پزشک داروخانه ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و فرد را از نظر آنها تحت نظر داشته باشد. بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

پیش از مصرف این دارو، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

لیستی از تمام داروهای خود اهیه کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

مصرف خوراکی این دارو می تواند آسیب رسان باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از مواد حساسیت زا (مثلاً گرده، شوره حیوانات) و سایر عوامل محرک (به عنوان مثال مواد تحریک کننده) دوری کنید. کمپرس سرد و قطره چشمی روان کننده ممکن است تحریک چشم را کاهش دهد.

دوز فراموش شده

اگر از این دارو طبق یک برنامه منظم استفاده می کنید و یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

بین 39-77 درجه فارنهایت (4-25 درجه سانتیگراد) دور از نور و رطوبت نگهداری شود. اگر از ظرف تک دوز استفاده می کنید، پس از استفاده آن را دور بریزید. ظروف تک دوز استفاده نشده را 4 هفته پس از باز کردن بسته وکیوم شده، دور بریزید (یا اگر آنها را در جعبه کارتن اصلی ذخیره کنید 3 ماه پس از باز کردن). از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش