ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کتورولاک ترومتامین Ketorolac Tromethamine

نام های تجاری: تورادول تورادولاک توراپین کتروفال کتورکس پمرولاک کتورین مد کلاتوزکس-آی اچ کتورولاک ترومتامول (بیشتر)

موارد مصرف

از کتورولاک برای درمان کوتاه مدت درد متوسط ​​تا شدید استفاده می شود. این دارو معمولاً قبل یا بعد از اقدامات پزشکی یا بعد از جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف کتورولاک، باعث کاهش درد می شود و به بیمار در بهبود سریع تر و انجام فعالیت های روزانه کمک می کند. این دارو نوعی داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. این نوع داروها، تولید برخی از مواد طبیعی در بدن را که باعث ایجاد التهاب می شوند، متوقف می کنند. اثر این داروها باعث کاهش تورم، درد یا تب می شود. کتورولاک نباید برای بهبود عوارض دارای درد خفیف و یا طولانی مدت (مانند آرتریت) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف کتورولاک، راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو، طبق تجویز پزشک به شکل عضلانی یا درون وریدی تزریق می شود. این دارو می تواند در یک نوبت و یا طبق برنامه منظمی تجویز شود. مصرف این دارو به صورت منظم، معمولاً هر 6 ساعت و یا طبق تجویز پزشک تزریق می شود. باید از تزریق این دارو به ستون فقرات خودداری شود.

دوز مصرفی این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. برای کاهش خطر ایجاد خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی، این دارو را با کمترین حد دوز مصرفی و در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده کنید. از افزایش خودسرانه دوز مصرفی، مدت زمان تجویز شده و یا مصرف آن بیشتر از 5 روز خودداری کنید. در صورتی که درد پس از 5 روز بهبود نیافت، با پزشک معالج خود در مورد دیگر داروهایی که می توانید مصرف کنید صحبت کنید.

در صورتی که بدون تجویز از این دارو استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های آماده سازی و مصرف آن را از متخصص خدمات درمانی خود بیاموزید. قبل از استفاده، وجود ذرات در دارو یا تغییر رنگ آن را بررسی کنید، و در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات مذکور از استفاده از این محلول خودداری کنید.

از نحوه صحیح نگهداری و دور ریختن لوازم پزشکی اطلاع یابید.

در صورت بروز "درد غیرمنتظره" در طول مصرف این دارو، از پزشک خود درباره دیگر داروهایی که می توانید مصرف کنید بپرسید. در صورت تداوم یا تشدید عارضه، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ایجاد درد در محل تزریق، سرگیجه، خواب آلودگی، سردرد یا ناراحتی معده می تواند در نتیجه مصرف این دارو ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فورا به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو می تواند باعث افزایش فشار خون شود. در طول مصرف این دارو، فشار خون خود را به طور منظم چک کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: غش، ضربان قلب تند و تپش قلب، اختلالات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، اختلالات روحی روانی (مانند گیجی، افسردگی)، سردرد مداوم یا شدید، معده درد، اختلالات بینایی (مانند تاری دید)، کبودی یا خونریزی سریع، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم)، علائم مننژیت (مانند سفتی بدون دلیل گردن، تب)، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا و پا، خستگی غیرعادی، افزایش وزن غیرعادی و ناگهانی)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو در موارد نادر می تواند باعث ایجاد عارضه جدی کبدی (بسیار خطرناک) شود. در صورت مشاهده علائم اختلالات کبدی، از جمله: ادرار تیره رنگ، دل درد یا معده درد، تهوع یا استفراغ مداوم، زردی چشم و پوست فوراً به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کتورولاک، در صورت حساسیت به آن یا آسپیرین یا دیگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی - NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به آسم (از جمله سابقه تشدید بیماری تنفسی پس از مصرف آسپرین یا سایر NSAID ها)، اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون، اختلالات خونی (مانند کم خونی)، بیماری قلبی (مانند سابقه حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبدی، پولیپ بینی، بیماری های مرتبط با گلو، معده، روده (مانند خونریزی، رفلاکس معده به مری، زخم)، سکته مغزی، تورم مچ پا، پا/دست مطلع سازید.

در برخی موارد ممکن است مصرف داروهای NSAID از جمله کتورولاک، باعث ایجاد بیماری های کلیوی شود. در افراد مسن یا در نتیجه مصرف برخی داروها، کم آبی بدن، نارسایی قلبی یا ابتلا به برخی بیماری های کلیوی، احتمال ایجاد این عارضه بیشتر خواهد بود.

برای پیشگیری از کم آبی بدن، طبق تجویز پزشک، مایعات زیاد بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

همچنین مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد خونریزی در معده یا روده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که با این دارو ترکیب شود، می تواند خطر ایجاد خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل و سیگار را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد حساسیت بیشتر نسبت به آفتاب شود. مدت زمان قرارگیری در آفتاب را محدود کنید. از استفاده از سولار و لامپ های آفتابی خودداری کنید. در بیرون از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. اگر دچار آفتاب سوختگی یا تاول و قرمزی پوستی شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن در طول مصرف این دارو بیشتر در معرض ابتلا به خونریزی معده یا روده، مشکلات کلیوی، حمله قلبی و سکته هستند.

افرادی که در سنین باروری قرار دارند بهتر است پیش از مصرف این دارو با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات مصرف آن صحبت کنند. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف این دارو می تواند باعث آسیب به جنین شود و همچنین مشکلاتی را در زایمان طبیعی ایجاد می کند. مصرف آن در زمان بارداری از هفته 20 تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک تشخیص دهد که باید از این دارو بین هفته های 20 تا 30 بارداری استفاده شود، باید کمترین دوز موثر را در کوتاه ترین زمان ممکن تجویز کند. پس از هفته 30ام بارداری نباید از این دارو استفاده شود.

این دارو وارد شیر مادر می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که می توانند با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آلیسکیرن، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل)، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند والزارتان، لوزارتان)، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، متوترکسات، پروبنسید، داروهای تاثیرگذار بر کلیه ها (از جمله سیدوفوویر)، "قرص های مدر" (داروهای مدر مانند فوروزماید).

مصرف این دارو به طور همزمان با داروهای دیگری که باعث خونریزی می شوند (باعث رقیق شدن خون می شوند)، می تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "رقیق کننده های خون" مانند دابیگاتران، انوکساپارین، وارفارین و دیگر موارد اشاره کرد.

همچنین مصرف این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع برخی داروها از بدن و در نتیجه تغییر در نحوه عملکرد آنها شوند. برخی از این داروها عبارتند از لیتیوم، پمترکسد و دیگر موارد.

اطلاعات درج شده روی داروهای دارای نسخه و بی نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی مسکن‌های ضد درد و ضد تب هستند (مانند آسپرین، NSAID‌ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن). این داروها مشابه کتورولاک هستند و ممکن است خطر بروز عوارض جانبی را در صورت مصرف همزمان افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک برای جلوگیری از ایجاد حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً 81 تا 162 میلی گرم در روز) مصرف آسپرین با دوز پایین را تجویز کرده است، باید مصرف آسپرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک تجویز دیگری داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک دارورخانه صحبت کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت معده درد شدید، استفراغ مشابه تفاله قهوه، احساس خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته و کم عمق باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تمام قرار های پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر بسپارید. بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند بررسی فشار خون، آزمایش عملکرد کبد) انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو فقط برای درمان عارضه فعلی بیمار تجویز شده است. از مصرف آن برای درمان دیگر عوارض، بدون تجویز پزشک خودداری کنید. ممکن است برای این عارضه، پزشک داروی دیگری را تجویز کند.

دوز فراموش شده

هر دوز از این دارو باید طبق برنامه و به طور منظم مصرف شود. اگر این دارو را طبق یک برنامه منظم مصرف می کنید (نه «در صورت نیاز») و در صورت فراموش کردن یک نوبت دوز مصرفی، فوراً از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بخواهید تا یک برنامه دوز جدید برای شما تعیین کند. برای جبران دوز فراموش شده، از دو برابر کردن دوز بعدی خودداری کنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش