ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کرم فلوئورواوراسیل Fluorouracil Topical

نام های تجاری: افودکس کاراک فلوروپلکس تولاک افودیکس فلوئورواوراسیل موضعی پک افودکس (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو بر روی پوست برای درمان رشد پوستی پیش سرطانی و سرطانی استفاده می شود. فلوروراسیل به گروهی از داروها معروف است که به عنوان ضد متابولیت شناخته می شوند. این دارو با جلوگیری از رشد سلول های غیر طبیعی که باعث بیماری پوست می شوند، عمل می کند.

اَشکال دارویی

  • کرم موضعی (0.5٪؛ 1٪؛ 4٪؛ 5٪)؛
  • محلول موضعی (2٪ ؛ 5٪)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

طبق دستور پزشک از این دارو استفاده کنید. قبل از استفاده از این دارو بر روی پوست، ناحیه آسیب دیده را تمیز کرده و به خوبی خشک کنید. 10 دقیقه صبر کنید، سپس مقدار کمی از دارو را روی پوست آسیب دیده استفاده کنید. دستان خود را بلافاصله پس از استفاده از این دارو بشویید، حتی اگر از دستکش استفاده کرده اید.

ناحیه تحت درمان ممکن است در طی درمان و در بعضی موارد تا چند هفته پس از درمان ناخوشایند شود. محل را با پانسمان تنگ یا بانداژ پلاستیکی نپوشانید. در صورت تایید پزشک ناحیه تحت درمان را با گاز بپوشانید.

از استفاده از این دارو در چشم یا پلک یا اطراف آن خودداری کنید. همچنین از مصرف این دارو در داخل بینی یا دهان خودداری کنید. در صورت برخورد دارو با این نواحی با آب فراوان بشویید.

این دارو باید طبق دستور پزشک مصرف گردد. استفاده از این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. دوز مصرفی خود را بیشتر از حد مجاز افزایش ندهید.این کارتاثیری در بهبود وضعیت شما ندارد و عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر وضعیت شما بدتر شد یا بهبود نیافت، سریعاً با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

عوارض جانبی

سوزش پوست، قرمزی، خشکی، درد، تورم، حساسیت به لمس یا تغییر رنگ پوست، سوزش چشم (به عنوان مثال، گزگز، اشک)، مشکل خواب، تحریک پذیری، ریزش موی موقتی یا طعم غیر عادی دهان می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: درد معده و شکم، اسهال خونی، استفراغ، علائم عفونت (به عنوان مثال تب، لرز، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، زخم های دهان.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

اگر بیماری خاصی دارید از این دارو استفاده نکنید. قبل از استفاده از این دارو، در صورت داشتن: کمبود آنزیم خاص (دی هیدروپیریمیدین دهیدروژناز – DPD)، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: زخم های قرمز، تحریک شده، آلوده، باز پوست.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به آفتاب بیشتر کند. وقت خود را در زیر نور آفتاب محدود کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتاب پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. پس از استفاده از کرم فلوئوروراسیل تا 2 ساعت از ضد آفتاب یا مرطوب کننده در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید. از محصولات پوستی دیگر از جمله کرم ها، لوسیون ها، داروها یا مواد آرایشی استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما دستور داده شده باشد. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود. ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را در جریان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

پزشک یا داروساز شما ممکن است از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. این دارو باید تحت نظارت دقیق پزشکی استفاده شود. حتما تمام قرارهای پزشکی خود را حفظ کنید تا پزشک بتواند روند پیشرفت یا عوارض جانبی شما را کنترل کند.

با اتمام درمان، هر داروی بدون استفاده را کنار بگذارید. از آن برای سایر بیماریهای پوستی استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شده است.

مارک ها و اشکال مختلفی از این دارو موجود است. همه اثرات یکسانی ندارند. بدون مشورت با پزشک یا داروساز خود مارک ها یا فرم ها را تغییر ندهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش