ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زالکوری (کریزوتینیب) Xalkori (Crizotinib)

نام های تجاری: زالکوری کریزالک زالبانیب

موارد مصرف

کریزوتینیب برای درمان انواع خاصی از سرطان ریه استفاده می شود. کریزوتینیب سرعت رشد سلولهای سرطانی ریه را کاهش داده یا متوقف می کند. این دارو متعلق به دسته ای از داروها تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (200 میلی گرم ؛ 250 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستورالعمل پزشک معمولاً یک یا دو بار در روز به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن با یک لیوان آب کامل مصرف کنید این دارو را خرد نکنید یا آن را نجویید. اگر بعد از مصرف دارو، دچار استفراغ شدید، دوز اضافی را مصرف نکنید. دوز بعدی دارو را در زمان معینی مصرف کنید.دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو ،نوع داروهای مصرفی و تست های ازمایشگاهی تعیین می شود. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه به صلاح پزشک یا داروساز باشد این میوه می تواند احتمال وقوع عوارض جانبی را افزایش دهد. از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر سوال کنید.دوز خود را افزایش ندهید و یا بیشتر از زمان تجویز از این دارو استفاده نکنید زیرا بهبودی در وضعیت شخص رخ نخواهد داد و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و قادر است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار باشند نباید این دارو را مصرف کنند و یا پودر شده کپسول ها را تنفس کنند.عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال، استفراغ، سرگیجه، خستگی، سردرد، سوزش معده، تغییر در چشایی، از دست دادن اشتها، زخم های دهان، درد مفاصل، مشکل خواب یا یبوست می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. این ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونی را بدتر کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند سرفه، گلودرد، تب، لرز)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: تغییرات بینایی (مانند تاری / کاهش بینایی، چشمک زدن نور، حساسیت به نور، دیدن نورهای شناور)، تورم پاها / پاها / دستها.بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: اختلال در تنفس، سرفه با بلغم یا بدون آن، درد چشم / تورم / قرمزی، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، سرگیجه شدید، غش، خونریزی / کبودی آسان، علائم از مشکلات کبدی (مانند ادرار تیره، حالت تهوع / استفراغ مداوم، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست) بلافاصله به پزشک اطلاع دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند بر قدرت باروری زن و مرد تأثیر داشته باشد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.کریزوتینیب معمولاً می تواند راش های پوستی بدون خطر ایجاد کند ،با این حال، تشخیص آن از بثورات نادری که ناشی از یک واکنش شدید می باشد مشکل است. بنابراین، در صورت وجود راش های پوستی، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازیدکریزوتینیب شرایطی را ایجاد میکند که بر ریتم قلب تأثیر دارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شده که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.درصورت وجود بیماری های خاص یا مصرف داروهایی که باعث طولانی شدن زمان QT می شود، خطراتی در پی دارد. قبل از استفاده از کریزوتینیب، تمام داروهای مصرفی را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید و در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر: مشکلات قلبی خاصی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ ناگهانی قلب) به پزشک مراجعه کنیدسطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز خطر طولانی شدن QT را افزایش داده و این خطر در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش می یابد. در مورد استفاده بی خطر از کریزوتینیب با پزشک مشورت کنید.کریزوتینیب احتمال ابتلا به را بیشتر کرده و عفونت های فعلی را بدتر می کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که امکان ناقل بودن دارند(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت با پزشک مشورت کنید.بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان می دهند.از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و توانایی آسیب رسانی به جنین دارد، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کرده یا پودر کپسول ها را تنفس کنند.اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف کریزوتینیب نباید باردار شوید. کریزوتینیب میتواند به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک باید آزمایش بارداری را تجویز کند. زنانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری در طول درمان و حداقل به مدت 45 روز پس از قطع درمان استفاده کنند. مردانی که از این دارو استفاده می کنند باید از اشکال قابل اطمینان پیشگیری از بارداری در طول درمان و حداقل 90 روز پس از قطع درمان استفاده کنند. درصورت وجود احتمال بارداری بلافاصله با پزشک در این باره مشورت کنید انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست لذا به دلیل آسیب احتمالی به کودک شیرخوار، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و 45 روز پس از قطع این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که ممکن است ضربان قلب را کند کنند (از جمله دیگوکسین، کلونیدین، ​​بتا بلاکرها مانند آتنولول / متوپرولول، مسدود کننده های کانال کلسیم مانند دیلتیازم / وراپامیل).سایر داروها می توانند بر حذف و نحوه اثر کریزوتینیب از بدن تاثیر داشته باشد به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول)، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین)، داروهای تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین)، گیاه گل راعی و غیره اشاره کرد.این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به آلفنتانیل، ارگوتس (مانند ارگوتامین)، فنتانیل، فلیبانسرین، لومیتاپید، تاکرولیموس و سایر موارد است.کریزوتینیب همراه با برخی دیگر از داروها بر ریتم قلب (طولانی شدن QT) تأثیر گذارند، از جمله آمیودارون، دوفتیلید، کینیدین، ​​پروکائین آمید، سومالول و برخی داروهای ضد روان پریشی (مانند پیموزید، تیوریدازین، زیپراسیدون) و سایر داروها.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع و در حین مصرف این دارو برای بررسی پیشرفت در درمان یا بررسی عوارض جانبی، تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند عملکرد کبد / کلیه، EKG، شمارش کامل خون، معاینات چشم، فشار خون، ضربان قلب) انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اگر کمتر از 6 ساعت قبل از دوز بعدی فاصله وجود دارد، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید،اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش