ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلادریبین Cladribine

نام های تجاری: ماونکلاد لوستاتین 2-سی دی ای لودریبین بایودریبین لیتک 2- کلرودزوکسی آدنوزین (بیشتر)

موارد مصرف

کلادریبین برای درمان نوع خاصی از سرطان (سرطان خون سلول مویی) استفاده می شود؛ این دارو، رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (10 میلی گرم)

ویال تزریقی (10 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

کلادریبین توسط پزشک متخصص به صورت وریدی تزریق می شود. دز دارو براساس وزن و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. این دارو معمولاً به مدت 7 روز متوالی یا طبق دستور پزشک تجویز می شود.

از مصرف دارو بر روی پوست یا چشم، دهان یا بینی خودداری کنید. در صورت تماس دارو با این نواحی، محل را با آب فراوان بشویید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه، سردرد، سرفه، اسهال، دردهای مفصلی / عضلانی، مشکل خواب، درد معده / شکم، یبوست یا درد / تورم / قرمزی در محل تزریق ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر را کاهش دهد.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله درد / تورم / قرمزی بازوها یا پاها، تنگی نفس با پزشک صحبت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کلادریبین معمولاً می تواند سبب بروز راش غیر جدی شود. با این حال، ممکن است تشخیص این مورد از واکنش آلرژیک شدید باشد. در صورت بروز راش بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیوی، بیماری کبدی، اختلال عصب / عضله، اختلال خون / مغز استخوان، عفونت های اخیر / فعلی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

قبل از عمل جراحی، تمام داروهای مورد استفاده خود را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی سلول زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن خوراکی فلج اطفال یا واکسن استنشاقی آنفولانزا) خودداری کنید.

برای جلوگیری از سرایت عفونت، دست هایتان را به خوبی بشویید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. بنابراین بهتر است حین مصرف این دارو از بارداری جلوگیری شود. برای جزئیات بیشتر و بحث در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (به عنوان مثال، کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) هنگام مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: سایر داروهای تصعیف کننده سیستم ایمنی بدن و افزایش دهنده خطر عفونت (مانند سیکلوسپورین، ناتالیزوماب، ریتوکسیماب، داروهایی برای درمان سرطان مانند ایرینوتکان)، سایر داروهای تشدید کننده مشکلات کلیوی (از جمله NSAID ها مانند ایبوپروفن).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف عبارتند از: ضعف / بی حسی / گزگز دست ها / پاها، ناتوانی در حرکت بازوها / پاها، تغییر در مقدار ادرار، علائم عفونت (تب، گلودرد مداوم)، کبودی / خونریزی آسان، خستگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع / تند.

توجه

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (به عنوان مثال، شمارش کامل خون، هموگلوبین، پلاکت، عملکرد کلیه / کبد) باید برای کنترل پیشرفت وضعیت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

هر دوز این دارو باید طبق برنامه در زمان تعیین شده مصرف شود. در صورتی فراموشی یک دوز، فورا از دکتر داروساز یا پزشک خود درخواست کنید که برنامه جدیدی را برای دریافت دوز فراموش شده تعیین کنند.

نگهداری

برای دستیابی به جزئیات نگهداری به دستورالعمل های بسته بندی مراجعه کنید یا از پزشک داروخانه سؤال کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش