ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلرامبوسیل Chlorambucil

نام های تجاری: لوکران سلکران

موارد مصرف

این دارو برای برای درمان برخی سرطان ها مانند سرطان خون، لنفوم استفاده می شود. دارویی ضد سرطان که با رشد و انتشار سلول های سرطانی در بدن مقابله می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (2 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً یکبار در روز از طریق خوراکی مصرف کنید (مگر آن که پزشک دستور دیگری داده باشد)، برای جلوگیری از عوارض جانبی، مایعات زیادی بنوشید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از افزایش دوز خود و یا استفاده بیشتر از زمان تجویز خودداری کنید. این کار باعث می شود نه تنها عارضه سریعتر بهبود پیدا نکند بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی افزایش می یابد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را نگهداری کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

به ندرت ممکن است حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا اسهال ایجاد شود. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود بگویید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خونریزی و کبودی، زخم های دهان، لرزش، مشکلات عضلانی (مانند کشیدگی، سفتی، ضعف)، بی حسی و گزگز دست و پا، فک و تغییرات خلقی (مانند گیجی، توهم)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع و استفراغ که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره)، تغییر در زمان دوره قاعدگی را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند: تشنج، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، یا به سایر عوامل آلکیله کننده (مانند بوسولفان، سیکلوفسفامید) پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص موارد زیر: نقرس، مشکلات خونریزی خونی، بیماری کبدی مطلع سازید.

مصرف این دارو می تواند فرد را در معرض خطر عفونت قرار دهد یا عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دچار بیماری های مسری باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت بوده اید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه ناباروری در بزرگسالی یا تشنج، حساسیت بیشتری نشان دهند.

به دلیل خطر آسیب به جنین، مصرف این دارو در حین بارداری توصیه نمی شود اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید..

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را نگهداری کنند و یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: اسید نالیدیکسیک.

سوءمصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل خون، سطح اسید اوریک) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

مصرف هر دوز از این دارو طبق برنامه ضروری است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک خود بخواهید یک برنامه دوز جدید دریافت کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

در یخچال و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از یخ نزدگیجلوگیری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش