ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلردیازپوکساید Chlordiazepoxide

نام های تجاری: لیبریام لیبریتابس پوکسی پوکساکیم للوکساید میتران (بیشتر)

موارد مصرف

کلردیازپوکساید

کلردیازپوکساید برای درمان اضطراب و ترک اعتیاد حاد به نوشیدنی های الکلی و همچنین برای رفع ترس و اضطراب قبل از جراحی مصرف می شود. کلردیازپوکساید به دسته ای از داروها به نام بنزودیازپین ها که بر روی مغز و اعصاب سیستم (عصبی مرکزی) اثر می گذارند و اثر آرام بخشی ایجاد می کنند، تعلق دارد. این ماده با افزایش اثرات نوعی ماده شیمیایی طبیعی خاص در بدن (گابا) کار می کند.

کلردیازپوکساید

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف کلردیازپوکسید و در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک و بصورت خوراکی مصرف شود. دوز مصرفی دارو براساس سن، شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ‌ دهی بدن به درمان تعیین خواهد شد.

این دارو را دقیقاً به همان صورتی که تجویز شده است، مصرف کنید. دوز دارو و تعداد دفعات مصرفی آن را افزایش ندهید و یا آن را طولانی تر از زمان تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید زیرا این دارو اعتیاد آور است. همچنین در صورت مصرف طولانی مدت این دارو و بدون تأیید پزشک، آن را بطور ناگهانی قطع نکنید زیرا با قطع ناگهانی دارو، برخی از عوارض تشدید خواهند شد. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مانند تشنج، نیاز به کاهش تدریجی دوز دارو است.

مصرف طولانی مدت این دارو باعث عدم عملکرد مناسب این دارو خواهد شد و ممکن است نیاز به دوزهای مختلف از این دارو باشد. درباره قطع مناسب این دارو با پزشکتان صحبت کنید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، حالت تهوع، یبوست، تاری دید یا سردرد ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است.بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هر یک از عوارض جدی نا محتمل اما جدی، مانند: تغییرات ذهنی/ خلقی، دشواری در تکلم، دست و پا چلفتی بودن، دشواری در راه رفتن، کاهش / افزایش میل جنسی، لرزش، حرکات غیر قابل کنترل، انقباض عضلات صورت، دشواری در دفع ادرار، اختلالات خواب فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت وقوع هر یک از این عوارض جانبی بسیار نا محتمل اما بسیار جدی، مانند: غش کردن، درد معده/ شکم، حالت تهوع مداوم، استفراغ، خستگی، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، گلودرد مداوم یا تب فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: : راش، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

کلردیازپوکساید

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف این دارو، در صورت حساسیت به آن و یا به سایر بنزودیازپین ها (مانند دیازپام، لورازپام) و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیر فعال می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی / تنفسی (اختلال انسدادی مزمن ریوی، آپنه خواب)، اختلال خون (پورفیری)، سوء مصرف دارو یا نوشیدنی های الکلی مطلع سازید.

این دارو باعث سرگیجه، خواب آلودگی و تاری دید، می شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) این سرگیجه و خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند را به خوبی انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید. از مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً خواب آلودگی حساسیت بیشتری نشان می دهند. خواب آلودگی، خطر زمین خوردن را افزایش خواهد داد.

کلردیازپوکساید

مصرف این دارو در دوران بارداری به دلیل آسیب دیدن احتمالی جنین، توصیه نمی شود. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشک خود را مطلع سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

براساس اطلاعات داروهای مرتبط، این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید.همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل ایجاد می کنند عبارتند از: آنتی اسیدها، داروهای ضد افسردگی (مانند فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون)، سایمتیدین، کلوزاپین، دیگوکسین، دی سولفیرام، کاوا، اکسی بات سدیم.

مصرف هم زمان این دارو با سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی می شوند، خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / گیجی) را افزایش خواهد داد. در صورت مصرف مسکن ها یا داروهای سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، داروهای شل کننده عضلانی(مانند کاریزوپرودول سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمامی داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی اجزا خواب آور باشند. نحوه مصرف امن این دارو را پزشک داروخانه بپرسید.

این محصول می تواند بر نتایج برخی از آزمایش های تشخیصی تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سیگار کشیدن، اثربخشی این دارو (از طریق القای آنزیم کبد ) را کاهش می دهد. اگر سیگار می کشید یا اخیراً سیگار را ترک کرده اید، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو باشد.

سوءمصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود.در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: خواب آلودگی شدید، کاهش رفلکس ها، کندی تنفس، غش کردن و از دست دادن هوشیاری.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید زیرا امری خلاف قانون است.

در صورت مصرف طولانی مدت این دارو، آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خونی) برای بررسی عوارض جانبی انجام خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای حبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. از نگهداری آن در حمام خوداری کنید. همواره همه داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را در توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد.در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش