ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلستیپول Colestipol

نام های تجاری: کلستید کولستیپل (بیشتر)

موارد مصرف

از کلستیپول همراه با یک برنامه غذایی مناسب برای کاهش سطح کلسترول موجود در خون، استفاده می شود.کاهش کلسترول، خطر سکته و حمله های قلبی را کاهش می دهد.
علاوه بر داشتن یک برنامه غذایی مناسب(مانند یک رژیم غذایی کم کلسترول و کم چربی) تغییرات دیگر سبک زندگی مانند ورزش کردن، کم کردن وزن یا زیاد کردن وزن و ترک سیگار به بهبود عملکرد این دارو کمک خواهد کرد.برای دستیابی به جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.


این دارو به عنوان یک رزین اسیدی صفراوی نیز شناخته می شود و در افراد با کلسترول بالا باعث می شود تا کبد از کلسترول موجود در جریان خون استفاده کند و آنها را تبدیل به اسیدهای صفراوی بکند. که این امر به کاهش کلسترول موجود در سطح خون کمک خواهد کرد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو بنابر توصیه پزشک یک یا دو بار در روز و بصورت خوراکی، مصرف می شود.اگر پزشک برای شما بیشتر از یک عدد قرص تجویز کرده است، آنها را یک به یک مصرف کنید.سعی نکنید که بیشتر از یک قرص را در یک وعده دارویی تان، مصرف کنید.قرص را با مقدار بسیار زیادی مایعات(مانند آب یا آب میوه)بخورید.قرص را نجوید و یا خرد نکنید بلکه آن ها را بصورت کامل ببلعید.اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید، این مسئله را با پزشکتان در میان بگذارید.
دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی و میزان پاسخ دهی شخص بیمار به درمان، تعیین می شود.پزشک برای کاهش عوارض جانبی، تجویز دارو را با یک دوز کم شروع می کند و به تدریج آن را افزایش خواهد داد.به راهنمایی های پزشکتان به دقت گوش فرا دهید.چندین هفته ممکن است طول بکشد تا این داروها اثر خود را بگذارند.
گاهی اوقات کلستیپول جذب سایر داروها را کاهش می دهد.از داروهای دیگرتان مطابق دستور پزشک استفاده کنید و حداقل ۱ ساعت قبل یا ۴ تا ۶ ساعت پس از مصرف کلستیپول، از آنها استفاده کنید.در صورت داشتن هرگونه سوالی و یا به دست آوردن اطلاعات بیشتر، با پزشک یا داروساز خود، صحبت کنید.
برای تاثیرگزاری کامل این دارو باید از آن به صورت منظم استفاده کرد.برای انجام این امر، باید در ساعت مشخصی در روز، از این دارو استفاده کنید.حتی اگر احساس کردید که بهبود یافته اید، مصرف دارو را ادامه دهید.اکثر افراد با کلسترول بالا، علائم بیماری را نشان نخواهند داد.

عوارض جانبی

یبوست، دل درد، معده درد، وجود گاز در معده، حالت تهوع و استفراغ همگی از عوارض جانبی استفاده از این دارو هستند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این علائم، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
برای پیشگیری از یبوست، از مواد غذایی فیبردار استفاده کنید و به مقدار کافی آب بنوشید و به صورت منظم نیز ورزش کنید. ممکن است به استفاده از داروهای مسهل نیز، نیاز پیدا کنید.در این صورت از پزشک خود بپرسید که کدامیک از داروهای مسهل، برایتان مناسب تر است.


پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو، از عوارض جانبی آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی خطرناک زیر، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید: مشکلات بلع، درد و فشار در ناحیه قفسه سینه، دل درد و معده درد شدید، خونریزی و کبودی غیرعادی، تنفس سریع و گیجی.
امکان وقوع یک واکنش آلرژیک بسیار خطرناک و جدی اما نادر در اثر استفاده از این دارو وجود دارد.در صورت مشاهده علائم این واکنش آلرژیک، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.این علائم عبارتند از: ایجاد راش، خارش، تورم در صورت، گلو، گردن، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.
البته موارد ذکر شده، تمام علائم ناشی از واکنش های آلرژیک نیستند.در صورت مشاهده موارد دیگری که در بالا گفته نشده است نیز، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن آلرژی به داروی کلستیپول یا هر گونه آلرژی دیگر، پیش از شروع مصرف دارو، این موضوع را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، برسانید. این دارو حاوی اجزا غیرفعالی است که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
پیش از مصرف این دارو، سابقه پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر را به اطلاع پزشک یا داروساز خود برسانید: مشکلاتی در بلع، یبوست، هموروئید، بیماری های کلیوی.
به دلیل اینکه این دارو می تواند در جذب بعضی مواد مغذی خاصی (مانند اسید فولیک و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین های آ، دی، کا، ای) اختلال ایجاد کند، ممکن است که پزشک مکمل های مولتی ویتامین تجویز کند. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر، با پزشک خود صحبت کنید.
پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون‌ نسخه و داروهای گیاهی) را به اطلاع پزشک‌ یا دندانپزشک خود برسانید.
افراد مسن تر نسبت به عوارض جانبی این دارو(مخصوصاً یبوست) حساس تر هستند.
استفاده از این دارو در طول بارداری، فقط در مواقع ضروری توصیه می شود.این دارو ممکن است در جذب مواد مغذی خاصی اثرگزار باشد.درباره فواید و ضررهای استفاده از این دارو با پزشکتان مشورت کنید.
هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر.اگرچه ممکن است که این دارو در جذب مواد مغذی خاصی اثرگزار باشد.پیش از استفاده از این دارو در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و عوارض جانبی خطرناکی نیز ایجاد خواهند کرد. البته در این یادداشت تمامی عوارض جانبی ناشی از داروی کلستیپول آورده نشده است. لیستی از همه داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) تهیه کنید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین میزان آنها را نیز تغییر ندهید.
بهترین کمکی که می توانید به داروساز یا پزشک خود بکنید، این است تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای تجویز شده توسط پزشک، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) را پیش از شروع استفاده از کلستیپول، به اطلاع آنها برسانید. زمانیکه در حال استفاده از این دارو هستید، بدون مشورت با پزشک هیچ گاه مصرف داروهایتان را قطع نکنید یا خودسرانه مصرف دارویی را شروع نکنید یا دوز آنها را تغییر ندهید.
داروهایی که با داروی کلستیپول تداخل دارویی دارند عبارتند از: داروهای رقیق کننده خون(مانند وارفارین)، مایکوفنولات، رالوکسیفن.
البته در این متن تمامی تداخلات دارویی ناشی از کلستیپول، آورده نشده است.لیستی از تمامی داروهای مصرفی خود تهیه کرده و آن را در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید، اینگونه کمتر در معرض خطر مشکلات دارویی قرار خواهید گرفت.

سوء مصرف

اگر شخصی بیش از اندازه از این دارو استفاده کند، دچار علائم خطرناکی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. معده درد شدید نیزعوارض این دارو می باشد.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام آزمایش های منظم پزشکی دوره ای(مانند اندازه گیری سطح کلسترول و تری گلیسیرید) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کرده اید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق بین ۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت (۲۵-۲۰ درجه سانتیگراد) و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. این دارو را در داخل حمام و دستشویی نگه ندارید. همواره همه داروهایتان را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید، مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش