ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلشی سین Colchicine

نام های تجاری: کلکریس میتیجار گلوپربا مداسین کلشی سین ساید (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای پیشگیری یا درمان حمله های حاد نقرس مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا علائم نقرس به طور ناگهانی ایجاد می شود و تنها یک یا تعداد کمی مفصل را درگیر می کند. معمولا درگیری در شست پا، زانو، یا قوزک پا رخ می دهد. نقرس در اثر افزایش بیش از حد اسید اوریک خون ایجاد می شود. درحقیقت بالا بودن بیش از حد اسید اوریک در خون به ایجاد کریستال های سختی در مفاصل منجر می شود. کلشی سین از طریق کاهش تورم و کاهش تشکیل کریستال های اوریک اسید ایجاد کننده درد در مفاصل، عمل می کند. همچنین این دارو در پیشگیری از حملات درد در نواحی شکم، سینه، یا مفاصل در اثر نوعی بیماری ارثی (تب مدیترانه ای فمیلیال) مورد استفاده قرار میگیرد. بنظر میرسد این دارو از طریق کاهش تولید نوعی پروتئین در بدن (آمیلوئید A) عمل می کند. این پروتئین در بدن افراد مبتلا به تب مدیترانه ای فمیلیال جمع می شود. کلشی سین داروی ضد درد نمی باشد و نباید برای کاهش درد ناشی از سایر بیماریها استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع به مصرف کلشی سین برگه راهنمای دارو که توسط داروساز داده می شود را مطالعه نمایید و برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا و یا بدون غذا و دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید. دز تجویز شده برای مصرف دارو در موارد مختلف متفاوت است و محدوده گسترده ای را شامل می شود و ممکن است با دزهای بیان شده در این مقاله متفاوت باشد. افزایش خودسرانه دوز مصرفی باعث افزایش اثرگذاری دارو نمی شود و حتی ممکن است خطر عوارض جانبی را بیشتر کند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

در صورتی که برای درمان حمله های نقرس، کلشی سین مصرف میکنید، دستورات پزشک را به دقت دنبال کنید. این دارو زمانی بیشترین کارایی را دارد که با مشاهده اولین علامت حمله نقرسی مصرف شود. دز پیشنهادی 1.2 میلیگرم با بروز اولین علامت حمله و یک ساعت بعد 0.6 میلیگرم است. ماکزیمم دز پیشنهادی 1.8 میلیگرم است که در مدت زمان یک ساعته مصرف می شود.

درباره این موضوع که در صورت حمله مجدد نقرس با رعایت چه فاصله زمانی میتوانید درمان با کلشی سین را تکرار کنید، از قبل با پزشک خود صحبت کنید. اگر از این دارو برای پیشگیری از حملات نقرس یا برای پریکاردیت قلبی استفاده میکنید، درمورد دوز و زمان مصرف دارو مطابق دستورات پزشک عمل کنید.

در صورتی که این دارو را برای پیشگیری از حملات درد ناشی از تب مدیترانه ای فامیلیال مصرف می کنید، دوز معمول 1.2 تا 2.4 میلی گرم در روز می باشد. دز روزانه ممکن است یک بار در روز مصرف شود و یا به دو دوز در روز تقسیم شود. در صورت بروز عوارض جانبی و یا برای کنترل علائم بیمار، ممکن است پزشک دز دارو را تغییر دهد.

دز دارو بر اساس شرایط پزشکی بیمار، سایر داروها/غذاهای مصرفی، و پاسخ وی به درمان تعیین می شود. برای کاهش خطر ایجاد عوارض جانبی از افزایش خودسرانه دز دارو، دفعات مصرف دارو و یا دوره درمان با این دارو بپرهیزید. عوارض جانبی جدی حتی در دزهای معمولی تجویز شده توسط پزشک نیز احتمال بروز دارند.

در صورتی که پزشک دستور به مصرف منظم کلشی سین داده است، برای رسیدن به بهترین نتیجه دارو را به طورمنظم مصرف کنید. برای یادآوری بهتر دارو را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

در دوره مصرف دارو از خوردن گریپ فروت و یا آب گریپ فروت خودداری نمایید مگر اینکه پزشک دستور به این کار دهد. گریپ فروت میتواند مقدار برخی داروها در جریان خون را افزایش دهد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

اگر از کلشی سین برای درمان علائم ناشی از تب مدیترانه ای فمیلیال استفاده میکنید، در صورت عدم بهبودی علائم و یا وخامت آنها به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی که ممکن است رخ دهد عبارتند از اسهال، تهوع، اسپاسم و گرفتگی عضلانی، درد در ناحیه شکم، و استفراغ. در صورت تداوم و یا بدتر شدن این عوارض فورا به پزشک یا دکتر داروساز اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک با در نظر گرفتن برتری فواید این دارو بر عوارض آن، دارو را برای شما تجویز کرده است. بسیاری از بیمارانی که این دارو را مصرف می کنند عوارض جانبی جدی را تجربه نمی کنند.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی که در ادامه آورده شده مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید:خونریزی/کبودی غیر عادی، اسهال یا استفراغ شدید، ضعف یا درد عضلات، بی حسی/گزگز انگشتان دست ها یا پاها، رنگ پریدگی یا خاکستری رنگ شدن لبها/زبان/کف دستها، علائم عفونت (مانند تب، گلو درد طولانی)، ضعف/خستگی غیرعادی، ضربان قلب تند، تنگی نفس، علائم مشکلات کلیوی(مانندتغییر در مقدار ادرار).

بروز واکنش آلرژیک بسیار شدید به این دارو نادر است. با این حال در صورت بروز هر یک از علائم واکنش آلرژیک جدی که در ادامه آورده شده، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید: بثورات جلدی(راش)، خارش/تورم بخصوص در نواحی صورت/زبان/گلو، سرگیجه شدید، سخت شدن تنفس.

موارد گفته شده لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نمیباشد و در صورت بروز سایر عوارض با پزشک یا دکتر داروساز صحبت کنید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

 قبل از مصرف این دارو در صورت حساسیت به آن و یا سابقه هرگونه آلرژی، به پزشک یا دکتر داروساز اطلاع دهید. این فرآورده دارویی ممکن است حاوی مواد سازنده غیرفعالی باشد که باعث ایجاد واکنشهای آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از مصرف این دارو پزشک یا دکتر داروساز را در جریان سوابق پزشکی خود قرار دهید بویژه سوابق مربوط به مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی(مانند سیروز کبدی).

مصرف الکل میتواند اثربخشی این دارو را کاهش دهد. در دوره استفاده این دارو مصرف الکل را محدود کنید.

این دارو میتواند در کیفیت جذب برخی غذاها و مواد مغذی (مانند ویتامین B12) تاثیر بگذارد. برای دریافت جزئیات بیشتر با پزشک یا دکتر داروساز خود صحبت کنید.

قبل از انجام جراحی، لیستی از داروهای مصرفی خود شامل داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی در اختیار پزشک یا دندانپزشک خود قرار دهید.

افراد مسن تر ممکن است به عوارض جانبی این دارو بخصوص ضعف/درد عضلات، بیحسی/گزگز در انگشتان دست یا پا، حساستر باشند.

کلشی سین میتواند تولید اسپرم را کاهش داده و از این طریق در توانایی باروری مردان تاثیر بگذارد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در دوران بارداری تنها در صورت اضطرار از این دارو استفاده شود. درباره خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به داخل شیر مادر نفوذ می کند. با وجود اینکه شواهدی مبنی بر آسیب زا بودن این دارو برای نوزاد شیرخوار وجود ندارد، قبل از شیردادن به نوزاد با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است پزشک پیشنهاد کند که زمان مصرف دارو با زمان شیردادن به نوزاد فاصله داشته باشد.

تداخلات دارویی

مصرف همزمان این دارو و سایر داروها یا محصولات گیاهی میتواند سبب تغییر اثر برخی داروها شود. این امر ممکن است خطر ایجاد عوارض جانبی را افزایش داده و یا باعث اختلال در عملکرد درست داروها شود. این تداخلات دارویی امری ممکن است ولی لزوما همیشه رخ نمی دهد. غالبا پزشک یا داروساز با تغییر نحوه مصرف داروها و یا نظارت دقیق بر وضعیت بیمار میتوانند از بروز این تداخلات جلوگیری کرده و یا آنها را مدیریت کنند.

قبل از شروع به درمان با این دارو، برای کمک به پزشک و دکتر داروساز برای ارائه بهترین خدمات مراقبتی به شما، آنها را در جریان تمام داروهای مصرفی خود (شامل داروهای با نسخه، بدون نسخه، و محصولات گیاهی) قرار دهید.

در دوره مصرف این دارو، بدون صلاحدید پزشک از شروع، قطع، تغییر خودسرانه دز سایر داروهای مصرفی خود بپرهیزید.

برخی داروها میتوانند بر فرآیند پاکسازی بدن از کلشی سین و دفع آن تاثیر بگذارند و در نتیجه باعث تغییر عملکرد این دارو یا افزایش خطر عوارض جانبی آن شوند. به طور مثال برخی داروهای ضدقارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، دیلتیازم، داروهای ایدز(مانند ریتوناویر)، آنتی بیوتیکهای ماکرولید(کلیترومایسین، اریترومایسین)،تلیترومایسین، وراپامیل، و غیره.

در موارد نادر مصرف کلشی سین باعث ایجاد نوعی آسیب عضلانی مرگبار بنام رابدومیولیز می شود. این آسیب عضلانی باعث ترشح موادی می شود که میتوانند به بروز مشکلات جدی کبدی منجر شوند. مصرف همزمان کلشی سین و سایر داروهایی که ممکن است باعث رابدومیولیزشوند، سبب افزایش خطر ایجاد این نوع آسیب عضلانی می شود. برخی از این داروها عبارتند از دیگوکسین، گمفیبروزیل، پراواستاتین، سیم واستاتین، و غیره.

این دارو ممکن است در برخی تستهای آزمایشگاهی تداخل ایجاد کرده و باعث نتایج اشتباه شود. حتما پرسنل آزمایشگاه و پزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

تمام تداخلات دارویی ممکن در این نوشتار آورده نشده است. لیستی از داروهای مصرفی خود تهیه کرده و برای کاهش خطر ایجاد تداخلات دارویی جدی در اختیار پزشک و دکتر داروساز قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو (اووردوز) و بروز علائمی چون بیهوش شدن یا سخت شدن تنفس با مرکز فوریتهای پزشکی تماس بگیرید. علائم سوءمصرف عبارتند از :تهوع/استفراغ/اسهال شدید، درد شکمی، سخت شدن تنفس، ضعف.

توجه

 از دادن داروی تجویزی برای شما به سایر افراد خودداری کنید.

اضافه وزن، مصرف زیاد الکل، و خوردن برخی غذاها عواملی هستند که میتوانند باعث بدتر شدن علائم نقرس شوند. مصرف الکل را محدود کنید و با پزشک، دکتر داروساز، یا متخصص تغذیه درباره پرهیز از خوردن غذاهای حاوی مقادیر بالای پورین که باعث بدتر شدن نقرس می شوند مشورت کنید. برخی از این غذاها عبارتند از ماهی آنچوی، بیکن، آبجو، ماهی ساردین، گوشت ارگانهای بدن حیوان شامل کبد یا کلیه.

برای نظارت بر پیشرفت درمان و بررسی عوارض جانبی میتوان تستهای آزمایشگاهی و/یا پزشکی (مانند آزمایش خون، تست عملکرد کبد ، تست عملکرد کلیه) را به صورت دوره ای انجام داد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

 در صورتی که کلشی سین را بطور منظم مصرف میکنید و یک دوز را فراموش کرده اید به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. در صورتی که یادآوری نزدیک زمان دز بعدی اتفاق بیفتد از مصرف دز فراموش شده خودداری نموده و دز بعدی را در زمان خود مصرف کنید. از دوبرابر کردن دز دارو خودداری کنید.

نگهداری

این دارو را در دمای اتاق و بدور از نور و رطوبت نگه داری کنید. از نگه داشتن آن در محیط حمام و دستشویی بپرهیزید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

از ریختن داروها به داخل چاه فاضلاب یا توالت خودداری کنید مگر اینکه دستورالعمل هایی مبنی بر انجام این کار وجود داشته باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، دارو را با استفاده از روشهای مناسب دور بیندازید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش