ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلوبتازول Clobetasol Topical

نام های تجاری: کلوبتازول-بهوزان آفی کلوبت کلوبتازول-ناژو کورتام کلوبتازول-گیلارانکو کلوکورت کلوبتازول-عماد کلوبت کلوبتازول مدیفارم کلوبیتان کلوبتازول بهسا کلوبتازول پروپیونات Olux Olux-E Temovate Tovet Temovate E Cormax Embeline E Clobevate Embeline Olux/Olux-E Kit Cormax Scalp Tovet Kit Clobetasol (Eqv-Temovate E) Clobetasol (Eqv-Temovate) (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان بیماری های پوستی مختلفی (مانند اگزما، کهیر، درماتیت، آلرژی، راش) استفاده می شود. کلوبتازول، تورم، خارش و قرمزی ناشی از این بیماری ها را کاهش می دهد. این دارو کورتیکواستروئید بسیار قوی می باشد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو تنها باید به صورت موضعی استفاده شود. علاوه بر آن بدون توصیه پزشک نباید آن را روی صورت، کشاله ران و زیر بغل استفاده کرد.

پیش از مصرف این دارو دست های خود را شسته و خشک کنید، همچنین ناحیه مورد نظر را نیز تمیز و خشک کنید. بنابر توصیه پزشک یا برای دو بار در روز لایه ی نازکی از ژل کلوبتازول را روی ناحیه مورد نظر به آرامی مالش دهید. همچنین از پانسمان کردن یا پوشاندن نواحی آسیب دیده –مگر با توصیه پزشک- خودداری کنید. اگر این دارو برای نواحی از بدن نوزاد که زیر پوشک قرار دارد مصرف می شود، نباید شلوارهای پلاستیکی یا پوشک های خیلی تنگ به کودک پوشانده شود.

پس از استفاده از دارو دست های خود را بشویید، مگر آن که از این دارو برای درمان پوست دست استفاده شود. هنگام استعمال این دارو در اطراف چشم مراقب باشید تا وارد چشم نشود، چرا که می تواند باعث تشدید یا بروز گلوکوما شود. همچنین این دارو نباید خورده شده یا وارد بینی شود. در صورت تماس دارو با هر یک از این نواحی، فوراً آن را با مقدار زیادی آب بشویید.

این دارو تنها برای برای بیماری فعلی تجویز شده است، آن را بیش از دو هفته متوالی و در هر هفته نیز بیشتر از ۵۰ میلی گرم از آن را استفاده نکنید (مگر با تجویز پزشک).

در صورت تداوم یا تشدید بیماری پس از دو هفته، آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

سوزش، خارش، خشکی یا قرمزی از عوارض جانبی استفاده از این دارو در روزهای اولیه درمان هستند که معمولاً پس از گذشت چند روز از بین می روند اما در صورت تداوم و تشدید بیماری، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید‌.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض جانبی آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نشده اند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند ترک های پوستی، باریک شدن پوست، تغییر رنگ پوست، آکنه، رشد غیرعادی و ناخواسته مو بر روی پوست و التهاب فولیکول های موهای روی پوست را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام مصرف این دارو، امکان تشدید عفونت های پوستی وجود دارد. در صورت مشاهده علائمی مانند قرمزی، تورم و تحریک پوست که بهبود پیدا نمی کنند، فوراً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

در موارد نادری ممکن است این دارو از طریق پوست جذب شده و سپس وارد جریان خون شود که این امر می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی خطرناکی (به دلیل افزایش کورتیکواستروئید در جریان خون) شود. این عارضه بیشتر در کودکان و افرادی که از این دارو برای مدت طولانی یا نواحی وسیعی از پوست استفاده کرده اند، به وجود خواهد آمد. در صورت مشاهده هر کدام از عوارض جانبی زیر فوراً پزشک خود را در جریان قرار دهید: خستگی غیر عادی و بیش از اندازه، از دست دادن وزن، سر درد، تورم زانوها/پاها، افزایش ادرار/تشنگی و مشکلات بینایی.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش های پوستی (عارضه های پوستی)، خارش، تورم (مخصوصاً در صورت، گلو و زبان)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، یا سایر داروهای کورتیکواستروئیدی (مانند پردنیزون یا هیدروکورتیزون) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص ابتلا به گردش خون ضعیف، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری های خاص پوستی(مانند روزاسه، درماتیت دور دهان) مطلع سازید.

در صورت وجود زخم یا عفونت بر روی پوست، از این دارو استفاده نکنید.

به ندرت، استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئیدی و یا مصرف بیش از اندازه از آنها، باعث می شود که بدن توان مقابله با آسیب های جسمی را از دست بدهد؛ بنابراین پیش از انجام هرگونه عمل جراحی یا درمان های فوری و یا دچار شدن به بیماری ها و آسیب های شدید جسمی، مصرف آن و طول دوره مصرف آن را به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد بسیار نادری، مصرف طولانی مدت این دارو رشد کودکان را به طور موقت کاهش می دهد. برای بررسی رشد قد کودک، بطور منظم به پزشک مراجعه نمایید.

استفاده از این دارو در طول بارداری تنها در مواقع ضروری توصیه می شود. درباره فواید و ضررهای مصرف این دارو در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نشده است که مصرف موضعی این دارو می تواند منجر به وارد شدن آن به شیر مادر شود یا خیر. داروهای خوراکی مشابه با این دارو وارد شیر مادر می شوند. اگر در دوران شیردهی قصد استفاده از این دارو را دارید، پیش از مصرف آن با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کلوبتازول را پوشش نمی دهد. بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کورتیکواستروئید های خوراکی(مانند پردنیزون)، داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن(مانند سیکلوسپورین).

سوء مصرف

بلعیدن این دارو بسیار خطرناک خواهد بود. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو تنها برای درمان عارضه پوستی فعلی تجویز شده است، بنابراین بدون تجویز پزشک نباید از آن برای درمان سایر بیماری های پوستی استفاده کرد.

 به طور منظم آزمایش (مانند تست های عملکرد غده فوق کلیوی) بدهید. این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیحی از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک ‌کنند، به خصوص اگر مصرف این دارو برای طولانی مدت و یا روی مناطق وسیعی از بدن استفاده شده است.

به پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید‌.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کرده اید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید.همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه داشته، آن را داخل یخچال قرار ندهید. و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه دارو را داخل توالت یا فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش