ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلوفارابین Clofarabine

نام های تجاری: کلولار اوورابین اوولترا

موارد مصرف

از کلوفارابین برای درمان نوع خاصی از سرطان (لوسمی لنفوبلاستیک/لنفوسیتیک حاد - ALL) استفاده می شود.

 این دارو موجب کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (1 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت داخل وریدی توسط متخصص مراقبت های بهداشتی تزریق می شود.

برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی ناشی از ؛از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) مایعات زیادی بنوشید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، اندازه بدن، میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. این دارو معمولاً بیش از 2 ساعت یک بار در روز و 5 روز متوالی یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. به دوره 5 روزه این دارو چرخه گفته می شود. این چرخه با توجه به میزان پاسخ فرد به دارو هر 2 تا 6 هفته تکرار می شود.

از تماس دارو به پوست، چشم، دهان یا بینی خودداری کنید. در صورت برخورد دارو آن نواحی را با آب فراوان بشویید و فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

درد در محل تزریق، خستگی، گرگرفتگی، سردرد، سبکی سر، خواب آلودگی، کمردرد، اسهال، حالت تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها خمیازه می تواند از عوارض این دارو باشند.. حالت تهوع و استفراغ ممکن است شدید باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است دارویی را برای پیشگیری یا تسکین حالت تهوع، استفراغ یا اسهال تجویز کند. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعدد، پرهیز از خوردن غذا قبل از مصرف دارو و یا ایجاد محدودیت در انجام فعالیت ها می تواند به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک کند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.درمان با کلوفارابین گاهی اوقات باعث بروز واکنش پوستی دستان / پاها به نام سندرم دست و پا (اریتروودزیستزی کف دست - کف پا) شود. با محافظت از دست و پا در برابر حرارت یا فشار زیاد می توانید از بروز این مشکلات جلوگیری کرده یا آنها را کاهش دهد. از قرار گرفتن غیرضروری در معرض گرما (به عنوان مثال، آب گرم به هنگام شستشو ظرف، حمام های آب گرم و طولانی) خودداری کنید. از اعمال فشار به آرنج، زانو و کف پا خودداری کنید (به عنوان مثال، تکیه دادن به آرنج، زانو زدن، پیاده روی طولانی). لباس گشاد بپوشید. بسته به شدت سندرم دست-پا، پزشک ممکن است دارویی برای کاهش علائم یا کاهش / به تأخیر انداختن دوز بعدی کلوفارابین برای شما تجویز کند. اگر احساس درد / تورم / قرمزی، تاول یا بی حسی دست ها / پاها را دارید که بر فعالیت های معمول شما تأثیر می گذارد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید خونریزی / کبودی، درد عضلانی / مفصلی، تورم پا / مچ پا، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال، اضطراب، افسردگی)، ادرار تیره، زردی پوست / چشم، تنفس سریع / دشوار، تپش سریع قلب.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت می تواند باعث عفونت روده (انتروکولیت) شود. این عفونت به احتمال زیاد طی 30 روز پس از درمان و یا هنگامی که کلوفارابین با داروهای دیگر برای درمان سرطان مصرف شود، رخ می دهد. در صورت بروز سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید: اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، مخاط در مدفوع.

گاهی به علت تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) عوارض جانبی ایجاد می شود. برای کاهش خطر، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و به بیمار توصیه کند مایعات زیادی بنوشد. در صورت بروز علائمی از جمله: کمردرد / پهلو (درد پهلو)، علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، اسپاسم عضلانی / ضعف فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت باعث خونریزی جدی مغز، ریه ها، معده یا روده (به ندرت کشنده) می شود. در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: سرگیجه / غش، تغییرات ناگهانی بینایی، حالت تهوع مداوم، تشنج، گیجی، اختلال در تنفس، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ حاوی خون یا شبیه به تفاله قهوه.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کلوفارابین، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونی / خونریزی، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، بیماری های اخیر / کنونی.

کلوفارابین می تواند احتمال ابتلا به بیماری ها و یا شدت بیماری های فعلی را بیشتر کند. از تماس با افرادی که دچار بیماری های مسری هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز بدون تایید پزشک، واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های حاوی ویروس زنده دریافت کرده اند اجتناب کنید (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود).

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، در استفاده از اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.همچنین پزشک ممکن است قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش بارداری را تجویز کند. این دارو در نباید در دوران بارداری مصرف شود.این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل 6 ماه پس از آخرین دوز مصرفی، در مورد روش های مطمئن پیشگیری بارداری سوال کنند.مردان باید در هنگام استفاده از این دارو و تا 3 ماه پس از اتمام درمان، از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل برای 2 هفته پس از آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کلوفارابین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا اختلال در نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

آزمایش های تشخیصی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خونی، عملکرد کلیه / کبد، بیلی روبین، فشار خون، عملکرد ریه) باید حین مصرف این دارو انجام شود.

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر داشته باشید و آنها را به موقع انجام دهید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود.

 اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید،برای تعیین یک برنامه دوز جدید با پزشک خود مشورت کنید.

نگهداری

این دارو قابل نگهداری در منزل نیست و تنها در بیمارستان تجویز می شود.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش