ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کلوپیدوگرل Clopidogrel

نام های تجاری: پلاویکس پلاگرول زیلت کلوپیدکس پلاتومد کلوپی تب کلوپیدوگرل-شفا اسویکس کلوپیدوگرل آریا کلوپیسد ساناویکس (بیشتر)

موارد مصرف

کلوپیدوگرل

کلوپیدوگرل برای جلوگیری از حملات قلبی و مغزی در افراد مبتلا به بیماری قلبی (حمله قلبی اخیر)، سکته مغزی اخیر یا بیماری گردش خون (بیماری عروق محیطی) استفاده می شود.

این دارو همچنین به همراه آسپیرین برای درمان درد جدید یا تشدید درد قفسه سینه (حمله قلبی جدید، آنژین ناپایدار) و باز نگه داشتن رگ های خونی و جلوگیری از لخته شدن خون پس از برخی اقدامات (مانند استنت قلب) استفاده می شود.

کلوپیدوگرل باعث جلوگیری از چسبیدن پلاکت ها به یکدیگر و تشکیل لخته های مضر از آنها می شود. این دارو نوعی ضد پلاکت است و به روان شدن خون در بدن کمک می کند تا خون جریان داشته باشد.

کلوپیدوگرل

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده کلوپیدوگرل و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید درباره خطرات و مزایای درمان کلوپیدوگرل، می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستورالعمل پزشک معمولاً یک بار در روز بصورت خوراکی به همراه غذا یا بدون آن مصرف کنید. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوزمصرفی و طول درمان براساس شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. اگر از این دارو برای جلوگیری از لخته شدن بعد از کاشت استنت یا روش دیگر مصرف می کنید، طبق دستور پزشک این دارو را برای ماه ها تا سال ها (بسته به روش / نوع استنت) به همراه آسپیرین مصرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خطرات قطع زود هنگام دارو با پزشک خود مشورت کنید. مصرف این دارو را حتی اگر احساس بهبودی داشتید ادامه دهید و بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع کرده باشید تا این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد برای این منظور حتما با پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت مشاهده علائم عدم کارایی این دارو، مانند: علائم حمله قلبی یا سکته مغزی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول، ضعف در یک طرف بدن)، مشکل در صحبت کردن، تغییرات ناگهانی بینایی و گیجی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خونریزی / کبودی، ناراحتی / درد معده، اسهال و یبوست می توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو اگرچه بعید است، اما می تواند خونریزی جدی در معده، روده، چشم ها یا مغز ایجاد کند. همچنین، کلوپیدوگرل به ندرت می تواند باعث یک اختلال خونی بسیار جدی (ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک پورپورا-TTP) شود. این علائم ممکن است در هر زمانی پس از شروع مصرف این دارو ظاهر شوند. در صورت بروز هر یک از این علائم از جمله: درد شدید معده / شکم، خونریزی کنترل نشده از لثه یا بینی، مدفوع خونی / سیاه، گیجی، تب، رنگ پریدگی شدید پوست، لکه های پوستی بنفش، غش، ضربان قلب سریع، سردرد شدید ناگهانی، ضعف / خستگی غیرمعمول، استفراغ شبیه تفاله قهوه، مشکل گفتاری، تغییرات بینایی، تشنج، زردی چشم / پوست، ادرار خونین / قرمز / صورتی / تیره و علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

کلوپیدوگرل

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاط و منع مصرف

پیش از مصرف کلوپیدوگرل در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری ا به سایر داروهای ضد پلاکت مشابه (تینوپیریدین ها مانند پراسوگرل)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: موارد خونریزی (مانند زخم معده، خونریزی در مغز / چشم)، جراحی اخیر، آسیب جدی / ضربه، بیماری کبد و بیماری خونریزی (مانند هموفیلی) مطلع سازید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است دستور دهد که حداقل 5 روز قبل از جراحی مصرف کلوپیدوگرل را متوقف کنید. مصرف کلوپیدوگرل را بدون اینکه ابتدا با پزشک قلب (متخصص قلب) خود مشورت کرده باشید، قطع نکنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل در هنگام مصرف این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. سعی کنید که نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد میزان الکلی که می توانید با خیال راحت مصرف کنید، مشورت کنید.

کلوپیدوگرل

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی ضروری استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

امنقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

تیپراناویر ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد.

اگر در حال حاضر از آسپیرین استفاده می کنید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید و در مورد تداوم یا قطع مصرف این دارو بپرسید (ممکن است آسپیرین و کلوپیدوگرل به صورت ترکیبی بعد از استنت کرونر یا برخی از بیماری های قلبی استفاده شود). اگر در حال حاضر آسپیرین مصرف نمی کنید، قبل از شروع آن برای هر نوع بیماری با پزشک خود مشورت کنید.

سایر داروها می توانند باعث دفع کلوپیدوگرل از بدن شوند، که ممکن است بر عملکرد کلوپیدوگرل تأثیر بگذارد. بعنوان مثال می توان به خاصیت کاهنده اسید (بازدارنده های پمپ پروتون / PPI مانند امپرازول، ازومپرازول)، فلووکسامین، فلوکستین، سایمتیدین، ​​فلوکونازول، کتوکونازول، ووریکونازول، اتراویرین، فلبامات و تیکلوپیدین و سایر موارد اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

کلوپیدوگرل می تواند باعث افزایش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به داسابوویر، رپاگلینید و غیره اشاره کرد.

برچسب روی تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (NSAID ها مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین ) هستند. این داروها در صورت استفاده با کلوپیدوگرل ممکن است خطر خونریزی یا اثر ضد پلاکتی را افزایش دهند. با پزشک داروخانه درباره مصرف صحیح این دارو مشورت کنید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خون) را قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن و همچنین به صورت دوره ای برای بررسی میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی انجام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اما اگر به زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش