ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کوازپام Quazepam

نام های تجاری: دورال

موارد مصرف

Quazepam

این دارو برای درمان کوتاه مدت بیماران مبتلا به مشکل خواب (بی خوابی) و عموماً به مدت ۱۰-۷ روز مصرف می شود. این دارو به افراد کمک می کند تا سریع تر بخوابند و تعداد دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش‌ می دهد. همچنین زمان خوابیدن را طولانی تر خواهد کرد. کوازپام به دسته از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. این داروها با تحت تاثیر قرار دادن‌ مغز، اثر آرام بخشی ایجاد می کنند.

Quazepam

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف کوازپام و در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید.در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن، معمولاً یک بار در شب و ۳۰ دقیقه پیش از خواب مصرف می شود. دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی، سن و میزان پاسخ دهی بدن به درمان، تعیین خواهد شد.

اگرچه بعید به نظر می رسد،‌ اما این دارو به ندرت می تواند باعث از دست دادن حافظه موقتی شود. برای جلوگیری از این امر، این دارو به غیر از مصرف برای یک خواب کامل شبانه که حداقل۸ -۷ ساعت طول می کشد، نباید مصرف شود. برای مثال این دارو را در طی یک شب پرواز با هواپیما کمتر از ۸ ساعت، نباید مصرف کنید.

قطع ناگهانی این دارو، باعث ایجاد علائم ترک اعتیاد (مانند افسردگی/ اضطراب غیر عادی، گرفتگی معده / عضله، استفراغ، تعریق، لرزش، تشنج) می شود. پزشک برای جلوگیری از این امر، دوز دارو را به تدریج کاهش می دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از کوازپام یا در دوزهای بالا احتمال ایجاد علائم ترک اعتیاد بیشتر است. در صورت قطع این دارو، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

اگرچه این دارو به بسیاری از افراد کمک کرده است اما گاهی اوقات باعث ایجاد اعتیاد نیز شده است. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر/نوشیدنی های الکلی) این خطر افزایش خواهد یافت. دوز و مقدار مصرفی دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید. در صورت تجویز پزشک، مصرف دارو را به درستی متوقف کنید.

 مصرف طولانی مدت این دارو باعث عدم عملکرد مناسب آن می شود و ممکن است به دوزهای مختلفی نیاز داشته باشد. در مورد قطع مناسب این دارو با پزشکتان مشورت کنید.

چند شب اول پس از قطع مصرف این دارو ممکن است دچار مشکل در خوابیدن شوید. به این حالت بی خوابی برگشتی گفته می شود و طبیعی است. این حالت معمولاً پس از ۲-۱ شب از بین خواهد رفت. در صورت تداوم این حالت، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت تشدید یا تداوم این حالت پس از ۱۰-۷ روز، پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

سرگیجه، از دست دادن هماهنگی یا تاری دید ممکن است رخ دهد. برای به حداقل رساندن زمین خوردن، به یاد داشته باشید که هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، باید آهسته بلند شوید. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی در طول روز شود. در صورت خواب آلودگی روزانه، پزشکتان را مطلع سازید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم مجدد دوز مصرفی باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر مصرف کنندگان این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Quazepam

در صورت وقوع هر یک از عوارض جانبی نامحتمل اما جدی: گیجی، احساس غیر عادی سرخوشی، حرکات کنترل نشده (لرزش)، بی قراری، از دست دادن حافظه، تعریق، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند توهم، تحریک، اضطراب، افکار غیرمعمول / ناراحت کننده، افسردگی، افکار نادر از خودکشی)، رویاهای زیاد یا واضح، تغییرات بینایی، غش کردن فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

در صورت وقوع هر یک از این عوارض جانبی نادر اما بسیار جدی: علائم عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم)، رنگ پریدگی غیرعادی، خستگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع / نامنظم/ تپش قلب، زردی چشم / پوست، ادرار تیره به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

برخی از مصرف کنندگان این دارو، خوابیدن و راه رفتن، رانندگی، غذا خوردن، صحبت با تلفن یا رابطه جنسی در حالی که کاملاً بیدار نبوده اند را گزارش کرده اند. این افراد، این فعالیت ها را به خاطر نمی آورند. این مشکل می تواند برای آن فرد یا دیگران خطرناک باشد. اگر پس از مصرف این دارو، متوجه انجام دادن هر یک از این فعالیت ها شدید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. در صورت استفاده از نوشیدنی های الکلی یا سایر داروهای خواب آور در طول مصرف کوازپام، این خطر افزایش خواهد یافت.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی از جمله: راش پوستی، خارش یا تورم (به خصوص در صورت، زبان یا گلو)، سرگیجه شدید و مشکل تنفسی، به پزشک مراجعه نمایید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کوازپام، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا به سایر بنزودیازپین ها (مانند لورازپام، دیازپام) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیر فعالی می باشد که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً: بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی، اختلال وحشت)، مشکلات ریوی (مانند نارسایی ریوی، آپنه خواب)، تشنج، داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی از اختلال مصرف مواد (مانند سوء مصرف یا اعتیاد به مواد مخدر / نوشیدنی های الکلی) مطلع سازید.

Quazepam

این دارو باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا تاری موقتی بینایی می شود. الکل یا ماری جوانا ( شاهدانه) این سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید خواهند کرد.تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید.زاز مصرف نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید.همچنین در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو مخصوصاً خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی و گیجی حساسیت بیشتری نشان دهند می دهند. این عوارض جانبی، خطر زمین خوردن را افزایش خواهند داد.

کوازپام در دوران بارداری مصرف نمی شود زیرا سایر داروها در این طبقه هنگام مصرف در سه ماه اول بارداری باعث نقص مادرزادی شده اند. همچنین برخی از داروهای دیگر این طبقه اگر در زمان زایمان یا نزدیک به آن مصرف شوند باعث ایجاد علائمی مانند خواب آلودگی غیرعادی، مشکلات تغذیه ای و مشکلات کبدی در نوزادان خواهد شد. همچنین مصرف طولانی مدت این دارو در دوران بارداری منجر به ایجاد علائم ترک اعتیاد در نوزادان تازه متولد شده می شود. اگر خانمی هستید در سنین باروری، می بایست هنگام مصرف این دارو از یک روش موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اگر قصد باردار شدن دارید، پیش از آن، مصرف این دارو را متوقف کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو می تواند به شیر مادر منتقل شود و اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش‌ خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالج یا پزشک داروخانه قرار دهید.بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: سایمتیدین، کلوزاپین، دی سولفیرام، داروهای ضد افسردگی بازدارنده های انتخابی بازجذب سروتونین (فلوکستین، فلووکسامین)، کاوا، نفازودون، سدیم اکسیبات.

Quazepam

در صورت مصرف همزمان این دارو با سایر محصولاتی که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام / کم عمق، خواب آلودگی شدید / گیجی) افزایش خواهد یافت. در صورتی که در حال مصرف داروهای سرفه یا مسکن ها (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده‌ های عضلانی(مانند کاریزوپروادول، سیکلوبنزاپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) هستید، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) زیرا ممکن است حاوی اجزای خواب آور باشند. نحوه مصرف امن این دارو را از پزشک داروخانه بپرسید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: تنفس کند، لکنت زبان یا خواب عمیقی که نتوان بیدار شد.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید زیرا امری خلاف قانون است.

این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. برای بیماری دیگری آن را مصرف نکنید مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد زیرا در این موارد، ممکن هست که نیاز به درمان های دیگری باشد.

در صورت مصرف طولانی مدت این دارو، آزمایش های تشخیصی/ پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه، شمارش خون) می بایست انجام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

اگر بیش از ۱۰-۷ روز است که نیاز به درمان دارید، آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی برای پیدا کردن علت مشکل خواب، می بایست انجام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

با افزایش سن، الگوی خواب نیز به طور طبیعی تغییراتی خواهد کرد و خواب در طول شب چندین بار قطع می شود. در مورد راه های بهبود خواب بدون دارو مانند اجتناب از مصرف کافئین و نوشیدنی های الکلی نزدیک به زمان خواب، جلوگیری از خوابیدن در روز و جلوگیری از خواب زود هنگام در شب، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از این دارو، به محض به خاطر آوردن اگر هنوز نزدیک به ساعت خواب است، آن را مصرف کنید اما اگر روز بعد آن را به یاد آوردید، همان شب و قبل از خواب دوز بعدی را مصرف کنید. همچنین برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام نگهداری نکنید. همواره تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش