ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کوبیمیتنیب Cobimetinib

نام های تجاری: کوتلیک

موارد مصرف

از کوبیمتینیب برای درمان نوعی سرطان پوست (ملانوم) استفاده می شود. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (20 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بهتر است به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن و طبق دستور پزشک معمولاً یک بار در روز به مدت 21 روز مصرف گردد و سپس مصرف دارو را به مدت 7 روز قطع کنید. این یک چرخه از درمان است. مصرف دارو را طبق دستور پزشک، ادامه دهید. 

اگر بعد از مصرف دارو استفراغ کردید، برای جبران دوز، در آن زمان دوز دیگری مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط فرد، میزان پاسخ بدن به دارو و سایر داروهایی که فرد ممکن است مصرف کند؛ تعیین می شود. اطمینان حاصل کنید که تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک داروساز خود اطلاع دهید.

برای دریافت بهترین نتیجه بهتر است دریافت هر دوز از دارو طبق دستورالعمل برنامه ریزی شده انجام شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و از این دارو بیشتر از زمان تجویزشده استفاده نکنید.در این حالت شرایط شما سریعتر بهبود نخواهد یافت و خطر ابتلا به عوارض جانبی نیز افزایش خواهد یافت.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و می تواند به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع یا استفراغ می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

درد یا زخم در دهان و گلو از عوارض دیگر این دارو است.. دندان های خود را با دقت / به آرامی مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک حاوی جوش شیرین یا نمک بشویید. بهتر است غذاهای نرم و مرطوب بخورید.

افرادی که این دارو را مصرف می کنند، دچار عوارض جانبی جدی می شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

این دارو می تواند باعث افزایش فشار خون شود. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: تغییرات غیرمعمول پوستی (مانند زخم های پوستی / توده ها، زگیل، تغییر اندازه / رنگ خال)، خونریزی / کبودی آسان (مانند خونریزی لثه ها)، خونریزی غیرمعمول واژینال، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ حاوی خون یا به نظر می رسد یا شبیه به تفاله قهوه.، خون در ادرار، درد / حساسیت / ضعف عضلانی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیرمعمول وزن / ناگهانی)، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی، مشاهده هاله)، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره).

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: علائم خونریزی مغزی (مانند سردرد شدید، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، اختلال در گفتار، تشنج، گیجی).

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کوبیمتینیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات خونریزی، فشار خون بالا، بیماری قلبی (نارسایی قلبی)، مشکلات چشمی، بیماری کبدی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

این دارو ممکن است حساسیت شما را نسبت به نور آفتاب بیشتر کند. یطور محدود زیر نور آفتاب قرار بگیرید. از قرار گرفتن در معرض اتاق های برنزه کننده و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. از کرم ضد آفتاب / ترمیم کننده لب استفاده کنید و هنگام بیرون از خانه لباس محافظت کننده بپوشید. در صورت ایجاد آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و می تواند به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا قصد بارداری دارند نباید این دارو را مصرف کنند یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

این دارو در نباید در دوران بارداری مصرف شود.این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. زنان در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل دو هفته پس از آخرین دوز مصرفی، در مورد روش های مطمئن پیشگیری بارداری سوال کنند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و حداقل برای 2 هفته پس از مصرف آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی کوبیمتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

بعضی از دارو ها می توانند بر کوبیمتینیب اثر مهارکنندگی داشته باشند و بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول)، افاویرنز، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین)، داروهایی که برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) استفاده می شود، اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا اختلال در نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بررسی عملکرد قلب / کبد، معاینه پوست / چشم، تصویربرداری/ آزمایش های پزشکی (مانند آزمایش کراتینین، شمارش کامل فاکتور های خونی، اندازه گیری سطح مواد معدنی خون، فشار خون) باید قبل از شروع مصرف این دارو و در حین استفاده از آن انجام شود.

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر داشته باشید و آنها را به موقع انجام دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، از مصرف آن صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش