ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کولیستین سولفات، هیدروکورتیزون، نئومایسین و توزونیوم بروماید Colistin Sulfate & Hydrocortisone & Neomycin & Thonzonium Bromide Otic

نام های تجاری: کورتیسپورین-تی سی کولی-مایسین اس

موارد مصرف

Colistin Sulfate & Hydrocortisone & Neomycin & Thonzonium Bromide Otic

این قطره گوش برای درمان عفونت های گوش خارجی ناشی از باکتری (که به عنوان گوش شناگر نیز شناخته می شود) استفاده می شود. این محصول حاوی نئومایسین و کولیستین که آنتی بیوتیک های متوقف رشد باکتری ها هستند، می باشد. همچنین حاوی هیدروکورتیزون که نوعی کورتیکواستروئید ضد التهابی است که تورم و ناراحتی گوش را کاهش می دهد و تونزونیوم به این دارو کمک می کند تا از سلول های مرده و چرک داخل گوش عبور کند. این دارو فقط عفونت های باکتریایی گوش را درمان می کند. برای انواع دیگر عفونت های گوش کارایی ندارد. استفاده غیر ضروری یا استفاده بیش از حد از هر آنتی بیوتیک می تواند منجر به کاهش اثربخشی آن شود.

Colistin Sulfate & Hydrocortisone & Neomycin & Thonzonium Bromide Otic

زمان و نحوه مصرف سوسپانسیون و قطره دارویی

این دارو معمولاً 3 یا 4 بار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده می شود. قبل از استفاده از این دارو، مجرای گوش باید تمیز و خشک باشد.

برای دقت و جلوگیری از آلودگی، در صورت امکان از شخص دیگری بخواهید قطره ها را بچکاند. قبل از استفاده، ظرف را چند دقیقه در دست بگیرید تا گرم شود. این امر سرگیجه را به حداقل می رساند.

برای استفاده از قطره گوش ابتدا دستان خود را بشویید. برای جلوگیری از آلودگی، نوک قطره چکان را لمس نکنید یا اجازه ندهید که گوش شما یا هر سطح دیگری با آن تماس داشته باشد. قبل از استفاده ظرف را به خوبی تکان دهید.

به پهلو دراز بکشید و گوش به سمت بالا باشد. قطره چکان را مستقیماً روی گوش نگه دارید و تعداد قطره تجویز شده را در مجرای گوش بچکانید. برای کمک به ریختن قطرات در گوش بزرگسالان، لاله گوش را بالا و عقب نگه دارید. برای کودکان، لاله گوش را پایین و عقب نگه دارید. سر را به مدت 5 دقیقه پس از انجام این مراحل به سمت بالا متمایل نگه دارید یا در صورت تمایل یک پلاگین پنبه ای نرم در گوش قرار دهید. راه دیگر برای استفاده از این دارو این است که یک فتیله پنبه ای را در مجرای گوش قرار دهید و آن را با تعداد قطره تجویز شده به دفعات تجویز شده مرطوب کنید. فتیله باید حداقل یک بار در روز تعویض شود.

مراحل بالا را برای گوش دیگر نیز تکرار کنید. قطره چکان را آبکشی نکنید. پس از استفاده درپوش را تعویض کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. استفاده از آن را برای تمام وقت تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. قطع زودهنگام این دارو به باکتری ها اجازه می دهد به رشد خود ادامه دهند که ممکن است منجر به عود عفونت گردد.

این دارو را بیشتر از زمان تجویز شده استفاده نکنید یا بیش از 10 روز به مصرف آن ادامه ندهید.

درصورت تداوم یا تشدید وضعیت پزشک خود را مطلع سازید.

دارو نباید وارد چشم شوند.

اثرات جانبی

این دارو می تواند به طور موقت گوش را به مدت یک یا دو دقیقه در هنگام استفاده دچار گزش یا سوزش کند. در صورت تداوم یا تشدید عوارض، فوراً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Colistin Sulfate & Hydrocortisone & Neomycin & Thonzonium Bromide Otic

اگر عارضه جانبی جدی مانند مشکلات شنوایی (کاهش شنوایی) رخ داد، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر می تواند منجر به عفونت قارچی شود. آن را بیش از زمان تجویز شده استفاده نکنید. در صورت مشاهده علائم جدید یا تشدید آنها با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری مانند حساسیت به نئومایسین، کولیستین، هیدروکورتیزون یا تونزونیوم یا به آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (به عنوان مثال، جنتامایسین، توبرامایسین)؛ کورتیکواستروئیدها (به عنوان مثال، دگزامتازون، پردنیزون داشتید پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی(مانند مواد نگهدارنده مانند تیمروسال) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

درصورت وجود بیماری خاص این دارو نباید استفاده شود. قبل از استفاده از این دارو، درصورت وجود موارد: سایر بیماری های گوش (مانند سوراخ پرده گوش، عفونت گوش میانی)، عفونت گوش ناشی از ویروس (مانند هرپس سیمپلکس، واریسلا)، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

پیش از استفاده این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

این دارو فقط در صورت نیاز در دوران بارداری باید استفاده شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

فهرستی از تمام داروهای خود را همراه داشته باشید و فهرست را با پزشک خود و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

این دارو درصورت مصرف خوراکی مضر است.

Colistin Sulfate & Hydrocortisone & Neomycin & Thonzonium Bromide Otic

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

این دارو فقط برای بیماری فعلی تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگری از آن استفاده نکنید مگر اینکه به دستور پزشک باشد.

تمیز و خشک نگه داشتن گوش(های) عفونی بسیار اهمیت دارد. سعی کنید هنگام استحمام، گوش(های) عفونی خیس نشود. از شنا کردن خودداری کنید مگر اینکه پزشک نظر دیگری داشته باشد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی و در دمای اتاق بین 68-77 درجه فارنهایت (20-25 درجه سانتیگراد) نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش