ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کول تار موضعی Coal tar topical

نام های تجاری: تاروزیس پماد قطران زغال سنگ (بیشتر)

موارد مصرف

کول تار موضعی

از این دارو برای درمان خارش و پوسته پوسته شدن ناشی از عارضه هایی مانند پسوریازیس و سبوره ای (چربی زیاد پوست) استفاده می شود. قطران زغال سنگ به طبقه ای از داروها که تحت عنوان کراتوپلاستیک ها شناخته می شوند، تعلق دارد. نحوه عملکرد این دارو به این گونه است که سلول های مرده پوست را از لایه بالایی آن حذف می کند و رشد سلول های پوستی را نیز کاهش می دهد. این امر باعث کاهش خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن می شود و همچنین خارش ناشی از برخی از بیماری های پوستی را نیز کاهش می دهد.

کول تار موضعی

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف دارو دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه نمایید و در صورت لزوم آن را به خوبی تکان دهید.در صورت داشتن هرگونه سوالی آن را با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مطرح سازید.

از این دارو تنها به صورت موضعی استفاده می شود. برای جلوگیری از ایجاد حساسیت و سوزش از تماس این دارو با چشم ها، بینی، دهان، کشاله ران و مقعد جلوگیری کنید. در صورت تماس دارو با نواحی مذکور، آن قسمت ها را به مدت ۱۵ دقیقه با آب خنک بشویید و سپس پس از هربار استفاده، دست هایتان را نیز شستشو دهید.

بنابر تجویز پزشک این دارو را ۱ الی ۴ بار در روز به مقدار کمی در ناحیه مذکور بمالید و سپس به خوبی آن قسمت را ماساژ دهید و برای مدتی آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید. در صورت عفونت پوستی یا آسیب دیدگی پوست، از مصرف این دارو خودداری نمایید.

اگر برای درمان پوست سرتان از این دارو استفاده می کنید، برگه راهنما دارو را به خوبی مطالعه نمایید. محصولات قطران زغال سنگ معمولاً در حمام و هنگام خیس کردن دست ها و پاها مصرف می شوند. این دارو سطح حمام را بسیار لغزنده می کند. مراقب باشید تا سُر نخورید.

دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، نوع و برند دارو و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد. استفاده طولانی مدت و بیشتر از مقدار مجاز از این دارو نه تنها باعث تسریع در بهبودی نمی شود بلکه خطر ایجاد عوارض جانبی را نیز افزایش خواهد داد.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای کمک به یادآوری، روزهایی را که نیاز به دریافت دارو دارید در تقویم علامت گذاری کنید. از افزایش دوز یا زمان تجویز شده پرهیز کنید.

در صورت تداوم یا تشدید بیماری، پزشکتان را در جریان قرار دهید. اگر نواحی وسیعی از پوستتان درگیر بیماری های پوستی شده است یا اگر فکر می کنید که به بیماری های خطرناک دیگری نیز مبتلا شده اید، به دنبال امداد های فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی

التهاب و سوزش پوست بدن و پوست فرق سر و رنگ دار شدن پوست و مو (مخصوصاً در بیمارانی که موهایی به رنگ بلوند، سفید یا خاکستری دارند یا آنهایی که موهایشان را رنگ کرده اند) از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد. در صورت تداوم یا تشدید سوزش و التهاب پوست، فوراً پزشک داروخانه یا پزشک معالجتان را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

استفاده طولانی مدت از این دارو باعث افزایش مشکلات فولیکول مو و آکنه می شود. در صورت بروز هر یک از این مشکلات در نواحی که در آنها از این کرم استفاده می کنید، پزشکتان را در جریان قرار دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

کول تار موضعی

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی (مانند لاستیک طبیعی / لاتکس) باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به بیماری های خاص از مصرف این دارو صرف نظر کنید‌ همچنین در صورت ابتلا به آکنه بسیار شدید پیش از شروع مصرف این کرم، با پزشکتان مشورت کنید زیرا ممکن است پیش از تجویز کرم قطران زغال سنگ، استفاده از کرم های استروئیدی دیگری مانند تریامسینولون را تجویز کند.

پیش از شروع مصرف این دارو، پزشک خود را از سوابق پزشکی تان مخصوصاً کهیر و آماس پوست سبوره ای که بخش گسترده ای از پوست بدن را درگیر کرده اند مطلع سازید.

هنگام مصرف این دارو به شدت نسبت به نور خورشید حساسیت پیدا خواهید کرد. پیش از نور درمانی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب، حتماً تمام نواحی آغشته به کرم قطران زغال سنگ را بشویید و تا ۲۴ ساعت پس از مصرف دارو از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، چراغ های خورشیدی و اتاقک های برنزه کننده خودداری کنید. داروهای دیگر نیز می توانند باعث ایجاد حساسیت نسبت به نور خورشید شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه صحبت کنید. در صورت ایجاد تاول های پوستی و قرمز شدن و آفتاب سوخته شدن پوست، فوراً پزشکتان را در جریان قرار دهید‌.

کول تار موضعی

استفاده از این دارو در دوران بارداری فقط در مواقع ضروری توصیه می شود. درباره فواید و ضرر های استفاده از این دارو در دوران بارداری، با پزشکتان مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. هنگام مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک شما از تمامی تداخلات دارویی کرم قطران زغال سنگ آگاه هست و از شما درباره تمامی آنها محافظت خواهد کرد و با آگاهی کامل این کرم را برای تجویز می کند. بدون تائید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را بنویسید و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این کرم ممکن است که باعث لکه دار شدن لباس ها شود. در صورت بروز این اتفاق پیش از خشک شدن لکه، لباس را تمیز کنید.

اگر پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده است، هرگز آن را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.

ایالت کالیفرنیا هشدار داده است که این محصول حاوی مواد شیمیایی سرطان زا است.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در کرم را محکم ببندید و از آن در دمای اتاق نگهداری کنید. هر یک از برندهای مختلف این دارو نیاز به روش های نگهداری متفاوتی دارند برای اینکه متوجه شوید که چگونه باید از آنها نگهداری کنید، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید یا با پزشک داروخانه صحبت کنید.

برخی از این محصولات حاوی الکل هستند و در نتیجه قابل اشتعال نیز می باشند. پس در هنگام سیگار کشیدن یا کنار شعله روشن آنها را مصرف نکنید.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش