ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

کپسایسین Capsaicin Topical

نام های تجاری: کوتنزا کپسین سولانپاس زوستریکس کپزاسین-اچ پی (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان درد های جزئی عضلانی / مفصلی (مانند آرتروز، کمر درد، پیچ خوردگی) استفاده می شود. کپسایسین نوعی ماده طبیعی خاص در بدن (ماده P) که به انتقال سیگنال های درد به مغز کمک می کند را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را فقط به صورت موضعی مصرف کنید. تمام دستورالعمل های ذکر شده روی بسته بندی محصول را مطالعه کنید و اگر سوالی دارید از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

برای استفاده از فرم دارویی کرم، ژل و لوسیون آن، یک لایه نازک از دارو را به ناحیه آسیب دیده بمالید و به آرامی و به خوبی محل را مالش دهید. می توانید از یک پنبه / گوش پاک کن یا دستکش لاتکس برای مصرف دارو استفاده کنید تا از تماس دارو با دست خود جلوگیری کنید.

از مصرف این دارو در چشم، دهان، سوراخ های بینی یا اندام تناسلی خودداری کنید. در صورت تماس با این مناطق، محل را با آب فراوان بشویید. همچنین، از مصرف این دارو روی پوست آسیب دیده یا خراشیده شده (مانند بریدگی، خراشیدگی و آفتاب سوختگی) خودداری کنید.

از مصرف این دارو بلافاصله قبل یا بعد از فعالیت هایی مانند استحمام، شنا، حمام آفتاب یا ورزش های سنگین پرهیز کنید. از بانداژ کردن یا پوشاندن ناحیه آسیب دیده و یا قرار دادن پد گرم کننده در آن ناحیه خودداری کنید. انجام این کار می تواند خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهد.

پس از استفاده از دارو، دستان خود را بشویید مگر اینکه این دارو را برای درمان ناحیه ای روی دست مصرف کرده باشید. در صورت استفاده برای درمان ناحیه ای روی دست، حداقل 30 دقیقه پس از مصرف دارو دست های خود را بشویید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

اثربخشی این دارو گاهی ممکن است تا دوهفته به طول انجامد. در صورت تداوم عارضه تا 7 روز و یا تشدید و عود آن، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر فکر می کنید ممکن است دچار عارضه جدی شده باشید، به سرعت به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

عوارض جانبی

گرما، احساس گزش یا سوزش در محل مورد نظر می تواند در نتیجه مصرف این دارو ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، به سرعت با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

در صورت استنشاق باقی مانده خشک شده این دارو، ممکن است سرفه، عطسه، آبریزش چشم یا تحریک گلو ایجاد شود. مراقب باشید آن را استنشاق نکنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند تاول / تورم در محل مورد نظر، افزایش درد یا ایجاد درد غیرمعمول در آن محل، مصرف دارو را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف کپسایسین، در صورت حساسیت به آن یا به زوکپسایسین؛ یا به فلفل تند (از خانواده Capsicum)؛ یا به لیدوکائین یا سایر داروهای بی حسی موضعی که ممکن است در بین محصولات مصرفی شما باشد؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به هر یک از موارد پزشکی: پوست آسیب دیده / خراشیدگی در محل مورد نظر، پیش از مصرف این محصول با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت استفاده از پچ پوستی، اگر می خواهید آزمایش MRI انجام دهید، پرسنل آزمایشگاه را در جریان قرار دهید. برخی از پچ های پوستی ممکن است حاوی فلزاتی باشند که می توانند باعث ایجاد سوختگی جدی در هنگام انجام آزمایش MRI شوند. از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است پیش از انجام آزمایش پچ پوستی خود را بردارید و بعد از آن پچ جدیدی را جایگزین آن کنید یا خیر و در صورت نیاز به انجام آن، نحوه صحیح انجام آن را بیاموزید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

پیش از مصرف محصولات کپسایسین حاوی لیدوکائین یا سایر داروهای بی حس کننده موضعی، اگر داروهای ضد آریتمی نوع (کلاس) I (مانند مکسیلتین، کینیدین) را نیز مصرف می کنید، به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

کپسایسین بسیار شبیه زوکپسایسین است. در طول مصرف کپسایسین از مصرف داروهای حاوی زوکپسایسین خودداری کنید.

سوءمصرف

مصرف این دارو به صورت خوراکی می تواند مضر باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

اطلاعات مربوط به نگهداری دارو که روی بسته بندی آن درج شده است را مطالعه کنید. اگر در مورد نگهداری آن سوالی دارید، از پزشک داروخانه بپرسید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش