ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گاباپنتین اناکاربیل Gabapentin Enacarbil

نام های تجاری: هوریزانت

موارد مصرف

Gabapentin Enacarbil

این دارو برای درمان سندرم پای بی قرار متوسط ​​تا شدید استفاده می شود. همچنین برای تسکین درد عصبی به دنبال زونا (راش دردناک ناشی از عفونت هرپس زوستر) استفاده می شود. این وضعیت نورالژی پس از هرپس نامیده می شود. گاباپنتین اناکاربیل توسط بدن به گاباپنتین تغییر می کند. گاباپنتین به دسته ای از داروها تعلق دارد که به عنوان داروهای ضد تشنج شناخته می شوند.

Gabapentin Enacarbil

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متقاوت است.

برای بیماری سندرم پای بی قرار، این دارو را طبق دستور پزشک معمولاً یک بار در روز با غذا حدود ساعت 5 بعد از ظهر به صورت خوراکی مصرف کنید، این برنامه دارویی برای افرادی است که در طول روز بیدار و در طول شب خواب هستند. اگر نیاز به خواب در طول روز و بیدار ماندن در شب دارید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود در مورد برنامه دارویی صحبت کنید.

برای درد عصبی پس از تبخال، این دارو را طبق دستور پزشک معمولاً یک بار در روز با غذا به مدت چند روز به صورت خوراکی مصرف کنید، سپس به دو بار در روز با غذا مصرف را افزایش دهید.

این دارو را به طور کامل ببلعید. قرص ها را له نکنید یا نجوید. انجام این کار می تواند تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. همچنین، آنهارا تقسیم نکنید، مگر اینکه دارای خط تقسیم باشند و پزشک عمومی یا پزشک داروخانه تجویز کرده باشد. قرص را به طور کامل بدون خرد کردن یا جویدن ببلعید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز خود را افزایش ندهید یا از این دارو بیشتر از مقدار یا زمان تجویز شده استفاده نکنید زیرا بیماری سریعتر بهبود نمی یابد بلکه خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. برخی از شرایط با قطع ناگهانی این دارو تشدید خواهند شد و لازم می شود دوز درمانی به تدریج کاهش یابد.

اشکال مختلف گاباپنتین (مانند رهش فوری، رهش پایدار، رهش پایدار اناکاربیل) به طور متفاوتی در بدن جذب می شوند. بدون مشورت با پزشک خود نوع دارو را تغییر ندهید.

اگر وضعیت بیماری بهبود نیافت یا تشدید شد به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، از دست دادن هماهنگی، یا تاری دید می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن

است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Gabapentin Enacarbil

تعداد کمی از افرادی که برای هر شرایطی (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) داروهای ضد تشنج مصرف می‌کنند امکان دارد دچار افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی/روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده/مراقبتان متوجه تغییرات غیرعادی/ ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار خود از جمله علائم افسردگی، افکار/اقدام به خودکشی، افکاری در مورد آسیب رساندن به خودتان داشتید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تنفس آهسته یا کم عمق، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غد لنفاوی، راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به گاباپنتین یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، مشکلات روحی/روانی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، مصرف/ سوء مصرف داروها/الکل، مشکلات تنفسی (مانند COPD) مطلع سازید.

Gabapentin Enacarbil

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر هستند، به ویژه تورم دست ها / مچ پا / پاها، تنفس آهسته / کم عمق، سرگیجه یا از دست دادن هماهنگی. سرگیجه و از دست دادن هماهنگی می تواند خطر افتادن شخص را افزایش دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

گاباپنتین وارد شیر مادر می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

اورلیستات می تواند با این محصول تداخل داشته باشد.

Gabapentin Enacarbil

خطر بروز عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آهسته/کم عمق، خواب‌آلودگی/سرگیجه شدید) در صورت مصرف این دارو با سایر محصولاتی که میتوانند باعث خواب‌آلودگی یا مشکلات تنفسی نیز شوند، افزایش می یابد. اگر از داروهای دیگری مانند داروهای ضد درد یا مسکن های سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون)، الکل، ماری جوانا (حشیش)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی استفاده می کنید، (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین)، یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود یا پزشک دارروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی موادی باشند که باعث خواب آلودگی می شود. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

این دارو را با سایر داروهای حاوی گاباپنتین استفاده نکنید.

این دارو با برخی از آزمایش های تشخیصی پروتئین ادرار تداخل ایجاد می کند. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان از مصرف این دارو توسط شخص مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی شدید و سرگیجه باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

برای بیماری سندرم پای بی قرار،اگر یک نوبت را فراموش کردید، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز بعدی خود را در زمان منظم روز بعد مصرف کنید و همچنین دوز را برای جبران دوبرابر نکنید.

برای دردهای عصب پس از هرپس، اگر یک نوبت را فراموش کردید، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش