ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گالکانزوماب Galcanezumab

نام های تجاری: گالکانزومب امگالیتی قلم از پیش پر شد امگالیتی سرنگ از پیش پر شد امگالیتی

موارد مصرف 

نام عمومی: گالکانزوماب

 

گالکانزوماباز این دارو در جلوگیری از میگرن استفاده می شود. همچنین برای درمان نوع خاصی از سردرد (سردرد خوشه ای اپیزودیک) استفاده می شود. این دارو از دسته ی داروهای آنتی بادی مونوکلونال می باشد. عملکرد این دارو ممکن است شامل تغییر مقدار برخی از مواد طبیعی خاص در مغز باشد. مصرف این دارو می تواند به بهبود توانایی تمرکز و انجام کارهای معمول کمک کند.

گالکانزوماب

زمان و نحوه مصرف  گالکانزوماب

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

دارو را قبل از استفاده، از یخچال خارج کنید. حداقل 30 دقیقه قبل از مصرف سرنگ یا انژکتور خودکار را از بسته خارج کرده و اجازه دهید تا با دمای اتاق هم دما شود. از گرم کردن دارو با هر روش دیگر، مانند گرم کردن در مایکروویو یا قرار دادن در آب گرم خودداری کنید.همچنین از قرار دادن دارو در معرض تابش مستقیم آفتاب و تکان دادن آن خودداری کنید. قبل از مصرف، محصول را از نظر ظاهری، وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر یک از انها، از مایع استفاده نکنید.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد. از تزریق در مناطقی از پوست که نازک، کبود، قرمز یا سفت می باشند، همچنین از تزریق در نواحی با جای زخم یا کشیدگی خودداری کنید.

دارو باید طبق دستور پزشک به زیر ران، شکم یا بالای بازو تزریق شود. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

برای پیشگیری از میگرن، معمولاً اولین دوز دارو به صورت 2 نوبت تزریق انجام می شود. پس از آن، دارو 1 بار در ماه تزریق می شود. بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.

برای درمان سردرد خوشه ای اپیزودیک، دارو در 3 نوبت، یکی پس از دیگری، در شروع دوره درد تزریق می شود. در صورت ادامه دار شدن دوره درد، دارو به صورت ماهانه استفاده می شود. هر دوز ماهیانه معمولاً در 3 نوبت تزریق می شود.

بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، در تقویم خود یادداشت کنید.

همچنین نحوه صحیح نگهداری و از دسترس خارج کردن لوازم پزشکی و داروها را بیاموزید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی داروی گالکانزوماب

قرمزی، درد و تورم می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

گالکانزوماب

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف گالکانزوماب

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت نیاز از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی گالکانزوماب

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی گالکانزوماب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

گالکانزوماب

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، همچنین دوز بعدی را دو برابر نکنید و دوز بعدی را یک ماه بعد مصرف کنید. مصرف هر دوز از دارو را با فاصله یک ماه ادامه دهید. می توانید سوالات مربوط به برنامه دوزاژ را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

نگهداری

دارو را در بسته اصلی و در یخچال نگهداری کنید و از یخ زدن آن خودداری کنید. دارو را تنها برای 7 روز می توان پس از خارج کردن از یخچال، در دمای اتاق نگهداری کرد.همچنین از قرار دادن دوباره ی دارو در یخچال بعد از رسیدن به دمای اتاق و قرار دادن سرنگ یا انژکتور خودکار در معرض تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید. داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش