ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گایافنزین Guaifenesin

نام های تجاری: اکسپکتورانت-الحاوی اکسپکتورانت بهسا اکسپکتورانت پاک دارو اکسپکتورانت-عماد اکسپکتورانت مینو گایول جی-ماکس گایافنزین-عماد گایافنزین موتیسین ليتو خوارزمي گایافکس پکتورامین کوفکس کلرفنیرامین/گایافنزین/فنیل افرین شربت سرفه Tussin Expectorant Altarussin Mucinex Mucus Relief Robafen Scot-Tussin Siltussin SA Xpect (بیشتر)

موارد مصرف

از شربت سرفه در درمان سرفه و خارش ناشی از سرماخوردگی، برونشیت و سایر بیماری های تنفسی مصرف می شود. از این دارو معمولاً برای درمان سرفه های مداوم ناشی از سیگار کشیدن یا مشکلات تنفسی طولانی مدت (مانند برونشیت شدید، آمفیزم ) استفاده نمی شود، مگر به دستور پزشک. گوایافنزین خلط آور می باشد  که با نازک شدن و شل شدن مخاط در مجاری در صورت مصرف این دارو برای خود درمانی، قبل از مصرف این دارو، دستورالعمل های موجود در بسته را با دقت مطالعه کنید تا از مناسب بودن مصرف این دارو مطمئن شوید.

بی خطر یا خطرناک بودن این دارو ها در کودکان و خردسالان مشخص نشده است. بنابراین، برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال از این محصول استفاده نمی شود، مگر به توصیه پزشک. مصرف برخی از محصولات (مانند قرص ها یا کپسول های طولانی اثر)، در کودکان زیر 12 توصیه نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با مصرف مطمئن دارو، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو طول مدت سرماخوردگی را کوتاه و آن را درمان نمی کند. برای کاهش خطر عوارض جانبی ناشی از آن، تمام دستورالعمل های مربوط به مقدار مصرفی را دنبال کنید. از مصرف سایر دارو های سرما خوردگی و سرفه همراه با این دارو، به دلیل احتمال تداخل دارویی خودداری کنید. در رابطه با راه های دیگر بهبود سرفه و علائم سرماخوردگی (مانند نوشیدن زیاد مایعات، استفاده از مرطوب کننده، قطره نمک یا اسپری بینی) با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا و هر 4 ساعت یکبار مصرف گردد. در صورت مصرف این دارو برای خود درمانی از دستورالعمل های مصرفی این دارو پیروی کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

 این دارو ممکن است طعم تلخی داشته باشد. از تقسیم کردن قرص ها، مگر اینکه خط داشته باشند و به توصیه پزشک یا پزشک داروخانه خودداری کنید. قرص کامل یا تقسیم شده را بدون خرد کردن یا جویدن قورت دهید.

در صورت مصرف فرم مایع این دارو، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

همچنین در صورت استفاده از بسته های پودری، تمام محتوای بسته را روی زبان خالی کرده و ببلعید. برای جلوگیری از احساس تلخی، از جویدن آن خودداری کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. از مصرف بیش از 6 دوز از این دارو در روز خودداری کنید. همچنین از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید.

در حین مصرف این دارو، مایعات زیاد بنوشید. مایعات به تجزیه مخاط و پاکسازی آن کمک می کنند.

 

در صورت ابتلا به سرفه همراه با تب، گلودرد شدید، تحریکات پوستی و سردرد مداوم یا ادامه دار بودن پس از 7 روز، بازگشت و عود کردن مجدد علائم، به پزشک خود اطلاع دهید. این علائم می تواند نشانه هایی از یک مشکل جدی پزشکی باشد. در صورت احتمال بروز مشکل پزشکی جدی تر با مشاهده این علائم، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

حالت تهوع یا استفراغ می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات تنفسی (مانند آمفیزم، برونشیت مزمن، آسم، سرفه افراد سیگاری)، سرفه به همراه خون یا مقادیر زیادی مخاط مطلع سازید.

فرم مایع این دارو می تواند حاوی قند و الکل باشد. در صورت ابتلا به دیابت، بیمار ی کبد یا هر بیماری دیگر که نیاز به محدود کردن این مواد دارد، در مصرف این دارو احتیاط کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

فرم های مایع و بسته های پودری این دارو می تواند شامل آسپارتام باشد. در صورت ابتلا به فنیل کتونوریا یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام دارد، در مصرف این دارو احتیاط کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

اثرات برخی از داروها در صورت مصرف همزمان سایر داروها یا محصولات گیاهی می تواند تغییر کند. که می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا ممکن است باعث عدم عملکرد درست دارو شود. این تداخلات دارویی ممکن است، اما همیشه اتفاق نمی افتد. پزشک یا پزشک داروخانه اغلب می تواند با تغییر در نحوه مصرف داروها یا با نظارت دقیق، از تداخلات جلوگیری کرده یا آن را مدیریت کند.

برای کمک به پزشک و داروساز خود در ارائه بهترین مراقبت، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

گوایافنزین هم به صورت نسخه ای و هم بدون نسخه در دسترس می باشد. برای مطمئن شدن از اینکه از بیش از یک محصول حاوی گایفنسین مصرف نمی کنید، برچسب تمام داروهای خود را بررسی کنید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی مانند تست های ادرار اسیدی و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

 این یادداشت تمام تداخل های دارویی را در بر نمی گیرد. بنابراین نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات خود ر انجام دهید.

این دارو تنها برای استفاده موقت می باشد. از مصرف این دارو برای بیش از 7 روز خودداری کنید، مگر به دستور پزشک. اگر بیماری بیش از 7 روز طول کشید، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برند های مختلف این دارو، نیاز به نگهداری های متفاوتی دارند. برای نحوه صحیح نگهداری، بسته بندی دارو را بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش