ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گلاسدگیب Glasdegib

نام های تجاری: دائوریسمو

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (لوسمی میلوئید حاد-AML) استفاده می شود. این عمل باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می­ شود.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم ؛ 25 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از گلاسدگیب و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط داروساز ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید، می­توانید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را طبق نظر پزشک معالج معمولاً یک بار در روز به همراه غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید. دوز مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می­شود. دارو را کامل ببلعید و از جویدن وله کردن دارو اجتناب کنید.

اگر بعد از مصرف دارو استفراغ کردید، بهتراست دوز دیگری در آن زمان مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین دیگری مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت شما نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را برای شما افزایش دهد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزادی که هنوز متولد نشده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، درد شکم، سرگیجه، سردرد، تغییر در قدرت چشایی غذا / از دست دادن توانایی چشایی، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، درد مفاصل، یا خستگی از عوارض این دارو می باشند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید، بهتر است از دهان شویه حاوی الکل استفاده نکنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین ممکن است بهتر باشد غذاهای نرم و مرطوب مصرف کنید.

از عوارض دیگر این دارو ریزش مو می باشد. که بعد از پایان وقطع دوره درمان، مو به رشد طبیعی خود برمی گردد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: کبودی / خونریزی آسان، درد قفسه سینه، مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تورم دست / مچ پا / پا، درد عضلانی / اسپاسم، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، غش را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد، یا ممکن است باعث شود شما به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوید و یا هر عفونتی را بدتر کند. در صورت بروز علائم عفونت مانند تب، لرز یا گلودرد مداوم، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

گلاسدگیب معمولاً می تواند راش های پوستی ایجاد کند که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است نتوانید آن را از راش های پوستی نادر که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز راش پوستی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف گلاسدگیب در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: عفونت فعلی / اخیر، مشکلات کلیوی و مشکلات کبدی مطلع سازید.

گلاسدگیب می تواند باعث کاهش توانایی بدن شما برای مبارزه با عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

گلاسدگیب ممکن است شرایطی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع / نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت وجود شرایط خاص پزشکی در خصوص مصرف گلاسدگیب یا داروهای دیگر که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود یا خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد و همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی در خصوص سابقه شخص همچون: مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) یا سابقه خانوادگی مشکلات قلبی ( طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلبی) مطلع سازید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر نیز ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص مانند آن چه ممکن است هنگام مصرف("قرص آب" - ادرار آورها رخ دهد)، از دست دادن شدید آب بدن اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده صحیح از گلاسدگیب با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

هنگام مصرف این دارو و حداقل 30 روز پس از قطع درمان نباید خون اهدا کنید. با این کار خون شما به یک زن باردار داده نمی شود.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند ( به توضیحات بالا نگاه کنید).

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند باردار هستند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از کپسول ها را استنشاق کنند.

در طول استفاده از گلاسدگیب نباید باردار شوید گلاسدگیب ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو، برای جلوگیری از بارداری در مورد روشهای مطمئن پیشگیری از بارداری (به عنوان مثال، قرص های ضد بارداری، کاندوم) برای کسب اطلاعات با پزشک خود مشورت کنید. (به بخش هشدار نیز مراجعه کنید.)

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و حداقل 30 روز پس از آخرین دوز مصرف توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی گلاسدگیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروهایی که می توانند بر حذف گلاسدگیب در بدن تأثیر بگذارند که ممکن است بر روی عملکرد گلاسدگیب تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به آپالوتامید، ضد قارچهای آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، آنزالوتامید، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکویناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی و داروهایی که برای درمان تشنج استفاده می شود ( از جمله کاربامازپین، فنی توئین) و تلیترومایسین اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش/ یا معاینات پزشکی (مانند: عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل فاکتورهای خون، EKG) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن و بیش از 12 ساعت قبل از دوز بعدی آن را مصرف کنید، اما اگر کمتر از 12 ساعت قبل از زمان دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش