ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گوانفاسین Guanfacine

نام های تجاری: اینتونیو تنکس (بیشتر)

موارد مصرف

از گوانفاسین در درمان فشار خون بالا استفاده می شود. درمان به موقع فشار خون بالا می تواند از سکته های مغزی، حملات قلبی و بیماری های کلیوی جلوگیری نماید. گوانفاسین باعث کاهش سیگنال های عصبی خاصی از مغز به رگهای خونی و قلب می شود که با کاهش انقباضات عروقی باعث تسهیل جریان خون می شود و به دنبال آن ضربان قلب را کند و فشار خون را کاهش می دهد.

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید روزی یک بار قبل از خواب، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف گردد.
دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. ممکن است پزشک معالج، دوز مصرفی را به آرامی افزایش دهد. بنابراین از دستورات پزشک با دقت پیروی کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.
پس از گذشت یک الی دو هفته از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا هیچ علامتی از بیماری ندارند.
مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. زیرا ممکن است باعث بدتر شدن بعضی شرایط شود. در صورت قطع ناگهانی دارو علائمی مانند سردرد، عصبی بودن، تحریک، لرزش، ضربان قلب سریع و افزایش فشار خون مشاهده می شود. پزشک برای جلوگیری از این علائم، هنگام قطع مصرف دارو، دوز مصرفی را به آرامی کاهش می دهد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. در صورت بدتر شدن علائم و بروز علائم جدید فورا پزشک را در جریان قرار دهید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن وضعیتتان، پزشک خود را در جریان قرار دهید. (برای مثال فشار خون شما افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است. )

عوارض جانبی

خشکی دهان، خواب آلودگی سرگیجه، یوبوست، خستگی و ضعف میتواند از علائم مصرف دارو باشد ،همچنین در موارد نادری کاهش میل جنسی گزارش شده است. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.


برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.
برای از بین بردن خشکی دهان می توانید آب نبات یا چیپس یخ بمکید، آدامس بجوید، آب بنوشید یا از بزاق مصنوعی (جایگزین های بزاقی) استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند سرگیجه شدید، ضربان قلب سریع یا آهسته، غش کردن، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی، توهم، گیجی، افکار خودکشی) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری های کلیوی و کبدی، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلالات روانی و خلقی (مانند اختلال دو قطبی، افسردگی، افکار خودکشی) مطلع سازید.
این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
ممکن است کودکان حساسیت بیشتری به عوارض جانبی این دارو، به ویژه توهم و تغییرات ذهنی و خلقی نشان دهند.
همچنین افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه (بیشتر هنگام ایستادن)، خواب آلودگی، ضربان قلب آهسته یا افسردگی نشان می دهند. سرگیجه و خواب آلودگی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.
تنها در صورت لزوم از این دارو هنگام بارداری استفاده کنید و همچنین منافع و عوارض این دارو با پزشک خود بررسی کنید.
هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی گوانفاسین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
پزشک معالج خود و پزشک داروخانه را در جریان، مصرف محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند از جمله الکل، ماریجوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب آور یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرول، سیکلوبنزپرین) و مسکن های اپیوئیدی (مانند کدئین و هیدروکدون) قرار دهید.
مواد تشکیل دهنده برخی از داروها می توانند باعث خواب آلودگی، افزایش فشار خون و ضربان قلب شوند. (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، مکملهای رژیم غذایی، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی-NSAID مانند ایبوپروفن که برای کاهش درد یا تب استفاده می شود) بنابراین برچسب روی تمام داروها را بررسی کنید و از پزشک داروخانه نحوه صحیح استفاده از داروها را بپرسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی ای مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت خواب آلودگی، سرگیجه و خستگی شدید، ضربان قلب بسیار کند باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
تغییراتی در شیوه زندگی – مانند ورزش کردن، تغییر رژیم غذایی و شرکت در برنامه های کاهش استرس- می تواند اثر دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
فشار خون و ضربان قلب خود را حین مصرف این دارو به طور منظم چک کنید. نحوه کنترل فشار خون خود را بیاموزید و نتایج را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچینین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.
دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش