ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

گیلتریتینب Gilteritinib

نام های تجاری: زوسپاتا

موارد مصرف

از این دارو برای درمان سرطان خون حاد میلوئیدی (AML) استفاده می شود. این ماده با کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی کار می کند.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (40 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولا یکبار در روز، همراه با غدا و یا بدون غذا به صورت خوراکی مصرف گردد. قرص ها را کامل ببلعید و از خرد کردن، جویده و نصف کردن آنها پرهیز کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. سر خود میزان دارو را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا زودتر از زمان مورد نظر پزشک مصرف نکنید، مصرف بیشتر یا طولانی تر آن نه تنها باعث بهبود سریع تر بیماری نخواهد شد بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را نیز افزایش می دهد.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود.بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هروز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

خستگی، یبوست، حالت تهوع و استفراغ، اسهال، زخم های دهان، کاهش اشتها، تغییر در چشایی، سردرد، مشکل خواب یا درد عضلات و مفاصل از علائم مصرف این دارو میتواند باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده، زیرا او بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

بروز هرگونه از عوارض جدی مانند: حالت تهوع و استفراغ که متوقف نشود، درد معده و شکم، تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی) ، تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی) ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: ضربان قلب سریع و نامنظم، سرگیجه شدید، غش، تشنج، بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش و تورم (به خصوص صورت، زبان و گلو) ، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فوراً به کمک پزشکی بروید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد وضعیتی شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT) طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ضربان قلب سریع و نامنظم جدی (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که بلافاصله به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

اگر شرایط پزشکی خاصی داشته باشید یا داروهای دیگری مصرف کنید که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شود، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از استفاده از این دارو، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر مشکلات قلبی خاصی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG) ، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص (QT) طولانی شدن در EKG، مرگ قلبی نگهانی) آن را به پزشک خود اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور مثل "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این دارو نباید باردار شوید. می تواند به نوزاد متولد شده آسیب برساند. خانم هایی که از این دارو استفاده می کنند، باید در طول درمان و به مدت 6 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنند. مردانی که از این دارو استفاده می کنند، باید در طول درمان و 4 ماه پس از قطع درمان، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 2 ماه پس از قطع این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

از داروهایی که می توانند منجر به دفع یا کاهش اثر ژیلتریتینیب از بدن شوند، می توان به ایتراکونازول، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین) اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

هنگام استفاده از این دارو باید آزمایشات آزمایشگاهی و یا آزمایش های پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، سطح مواد معدنی خون) انجام شود.

زمان مراجعه به پزشک و آزمایشگاه را به خاطر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزیدبا قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش