ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آسپیرین و امپرازول Aspirin & Omeprazole

نام های تجاری: یوسپرالا

 

نام عمومی: آسپیرین و امپرازول

نام تجاری: یوسپرالا

موارد مصرف

Aspirin & Omeprazole

این محصول ترکیبی، حاوی دو داروی آسپیرین و امپرازول است. از این دارو برای کاهش خطر سکته مغزی یا حمله قلبی در افرادی که "سکته های کوچک" (حملات ایسکمیک گذرا) یا سکته مغزی به دلیل لخته شدن خون یا افرادی که بیماری قلبی دارند یا در هنگام مصرف آسپیرین در معرض خطر ابتلا به لخته خونی قرار دارند استفاده می شود.

آسپیرین متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان ضد پلاکت شناخته می شوند. آسپیرین، کاربردهای زیادی مانند تسکین درد یا کاهش تب دارد. از دوزهای پایین این دارو (مانند این محصول) برای جلوگیری از لخته شدن ناسالم خون، که می تواند باعث بروز سکته یا حمله قلبی شود، استفاده می شود. آسپیرین باعث متوقف شدن پلاکت‌های خون در تشکیل لخته می شود. امپرازول، متعلق به گروهی از داروهای شناخته شده به عنوان مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) است. این داروها باعث کاهش میزان اسید معده می شوند. این اثر به پیشگیری از بروز زخم و دیگر مشکلات مربوط به معده (مانند رفلاکس) که می تواند در نتیجه مصرف آسپیرین ایجاد شود، کمک می کند.

این دارو، دارای نوعی آسپیرین طولانی رهش است. از این دارو نباید برای درمان عوارضی که نیاز به مصرف آسپیرین طولانی رهش دارند، مانند شرایطی پس از حمله قلبی یا قبل از برخی اقدامات قلبی (مانند مداخله عروق کرونر از راه پوست - PCI) استفاده شود. همچنین این محصول ترکیبی، با مصرف جداگانه آسپیرین و امپرازول متفاوت است.

Aspirin & Omeprazole

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو و در هر بار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک به صورت خوراکی، معمولاً یک بار در روز و حداقل 60 دقیقه قبل از غذا، مصرف کنید. قرص را به طور کامل و با یک لیوان پر آب (8 اونس یا 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک تجویز دیگری داشته باشد. پس از مصرف این دارو، حداقل تا 10 دقیقه، از دراز کشیدن خودداری کنید. از خرد کردن، جویدن یا له کردن قرص ها خودداری کنید. انجام این کار می تواند تمام دارو را به یکباره آزاد کند و خطر بروز عوارض جانبی آن را افزایش دهد.

دوز مصرفی این دارو بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ بدن به درمان تعیین می شود. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

عوارض جانبی

ناراحتی یا رفلاکس معده، می تواند در نتیجه مصرف این دارو ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، به سرعت به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند خونریزی یا کبودی سریع، خستگی غیرعادی، علائم مشکلات کبدی (مانند تهوع و استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، زردی چشم، پوست، ادرار تیره رنگ)، علائم کاهش منیزیم خون (مانند اسپاسم عضلانی، ضربان قلب نامنظم، تشنج)، علائم لوپوس (مانند مشاهده راش های روی بینی و گونه‌ها، ایجاد یا تشدید درد مفاصل)، فوراً به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

این دارو در برخی موارد نادر می تواند باعث ایجاد خونریزی جدی (در برخی موارد بسیار خطرناک) در معده یا روده شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی، مانند دل درد یا معده درد مداوم، مدفوع سیاه رنگ، استفراغی شبیه تفاله قهوه، مصرف این دارو را متوقف کنید و فورا با پزشک معالج یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

Aspirin & Omeprazole

این دارو به دلیل وجود باکتری به نام C. difficile در برخی موارد، می تواند باعث بروز نوعی بیماری شدید روده‌ای شود. این عارضه ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان نیز رخ دهد. در صورت بروز عوارضی مانند اسهال مداوم، دل درد یا معده درد یا گرفتگی، مشاهده خون یا مخاط در مدفوع، فوراً به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

در صورت مشاهده این علائم، از داروهای ضد اسهال یا داروهای مسکن استفاده نکنید زیرا می توانند باعث تشدید این عوارض شوند.

همچنین در برخی موارد، داروهای مهارکننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول) باعث کمبود ویتامین B-12 می شوند. در صورت مصرف آنها به صورت روزانه و در مدت طولانی (3 سال یا بیشتر)، خطر بروز این عارضه افزایش می یابد. در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف و درد غیر معمول در زبان، بی حسی یا گزگز دست ها و پاها) به سرعت به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: تب، تورم غدد لنفاوی، راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آسپیرین یا امپرازول یا به دیگر سالیسیلات ها (مانند کولین سالیسیلات)، NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن) و یا دیگر PPI ها (مانند اسموپرازول، لانزوپرازول)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به آسم حساس به آسپیرین (سابقه تشدید عارضه تنفسی همراه با آبریزش و گرفتگی بینی پس از مصرف آسپیرین یا دیگر NSAID ها)، سابقه خونریزی و دیگر اختلالات خونی (مانند هموفیلی یا کمبود ویتامین k )، بیماری های مرتبط با معده، روده و مری (مانند خونریزی، رفلاکس، زخم معده)، بیماری های کلیوی، بیماری های کبد، پولیپ بینی، لوپوس. مطلع سازید.

مصرف این دارو می تواند باعث ایجاد خونریزی در معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو در طول مصرف این دارو می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. بهتر است مصرف الکل و سیگار را محدود کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد مقدار مناسب مصرف الکل بپرسید.

Aspirin & Omeprazole

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و دندان پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک تجویز کند که مصرف این دارو را قبل از انجام جراحی متوقف کنید. بدون اطلاع پزشک معالج مصرف این دارو را متوقف نکنید.

مهارکننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول) می توانند خطر پوکی استخوان را افزایش دهند، به خصوص اگر در مدت زمان طولانی تر، دوزهای بالاتر و در افراد مسن استفاده شوند. با پزشک معالج یا پزشک داروخانه در مورد راه های پیشگیری از ایجاد پوکی استخوان و شکستگی استخوان، مانند مصرف مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D صحبت کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه پوکی استخوان و شکستگی، خونریزی، و عفونت C. difficile حساس تر باشند.

این دارو حاوی آسپیرین است. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال مبتلا به آبله مرغان، آنفولانزا، یا هر بیماری تشخیص داده نشده دیگر و یا اگر اخیراً واکسن دریافت کرده اند، نباید آسپیرین مصرف کنند. مصرف آسپیرین در این شرایط، خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می دهد که نوعی بیماری نادر اما جدی است.

مصرف آسپیرین برای درمان درد یا تب در دوران بارداری توصیه نمی شود. زنان در سنین باروری پیش از مصرف این دارو، باید با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد مزایا و خطرات آن صحبت کنند. اگر باردار هستید یا اگر قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو می تواند باعث آسیب به جنین شود و همچنین ایجاد مشکلاتی در زایمان طبیعی شود. مصرف این دارو در دوران بارداری، از هفته 20 تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک تشخیص دهد که باید از این دارو بین هفته های 20 تا 30 دوره بارداری استفاده شود، باید کمترین میزان دوز موثر، در کوتاه ترین زمان ممکن تجویز شود. در برخی موارد، آسپیرین با دوز پایین (معمولاً 81-162 میلی گرم در روز) می تواند در دوران بارداری، برای پیشگیری از بروز برخی شرایط خاص، به طور ایمن مصرف شود. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

آسپیرین وارد شیر مادر می شود. استفاده از این دارو در مقادیر زیاد (مانند مصرف برای درمان درد یا تب)، می تواند به نوزاد شیرخوار آسیب برساند و به همین دلیل شیردهی در طول مصرف این دارو توصیه نمی شود. با این حال، مصرف آسپیرین با دوز پایین برای پیشگیری از حمله قلبی یا سکته در صورت تجویز پزشک می تواند انجام شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون)، متوترکسات (به ویژه در درمان با دوز بالا)، میفپریستون، جینکو بیلوبا، دیگر داروهایی که می توانند باعث خونریزی یا کبودی سریع شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، تیکاگرلور، NSAIDs). مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، "رقیق کننده های خون" مانند وارفارین و دابیگاتران).

Aspirin & Omeprazole

به اطلاعات درج شده روی بسته بندی داروهای دارای نسخه و بی نسخه دقت کنید زیرا بسیاری از داروها دارای مسکن‌های ضد درد و ضد تب هستند (مانند آسپیرین، NSAID‌ها و ایبوپروفن یا ناپروکسن). این داروها مشابه آسپیرین و امپرازول هستند و می توانند خطر بروز عوارض جانبی را در صورت مصرف همزمان افزایش دهند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک معالج یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

برخی از محصولات برای جذب شدن توسط بدن، به اسید معده نیاز دارند. امپرازول اسید معده را کاهش می دهد، بنابراین ممکن است عملکرد این محصولات را تغییر دهد. برخی از محصولات که در جذب این دارو موثراند شامل آتازاناویر، ارلوتینیب، لووکتوکنازول، نلفیناویر، پازوپانیب، ریلپیویرین، برخی از داروهای ضد قارچی آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول) و دیگر موارد می باشند.

برخی داروها می توانند بر دفع امپرازول از بدن و در نتیجه بر نحوه عملکرد این محصول تأثیر بگذارند. به عنوان مثال می توان به ریفامپین، گل راعی و دیگر موارد اشاره کرد.

امپرازول بسیار شبیه به اسموپرازول است. در طول مصرف امپرازول، از دیگر داروهای حاوی اسومپرازول استفاده نکنید.

این دارو می تواند با برخی از آزمایش های تشخیصی یا پزشکی تداخل داشته باشد و باعث ایجاد اشتباه در نتایج این آزمایش ها شود. پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان را از مصرف این دارو مطلع سازید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت صدای زنگ زدن در گوش، گرگرفتگی، تعریق، بی قراری، ضعف، سرگیجه و ضربان قلب تند باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی (مانند آزمایش سطح منیزیم خون، سطح ویتامین B-12) در طول مصرف این دارو انجام می شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش