ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

بررسی تداخلات دارویی

نام حداقل دو داروی مورد نظر خود را وارد کنید.
در صورتی که تداخلی برای هرکدام از دو دارو وجود داشته باشد، به تفکیک نمایش داده می شود.
میزان تداخل
حداقل 2 دارو باید انتخاب شود.مصرف هم زمان یک دارو با ماده غذایی یا داروهای دیگر می تواند خطر بروز تداخل های دارویی را افزایش دهد. در بیشتر موارد این تداخل‌ها جدی نیستند اما در مواردی ممکن است خطرساز شده و احتمال بروز عارضه را افزایش دهند. به همین منظور، بهتر است پیش از مصرف همزمان چند دارو یا ماده غذایی از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

تداخل دارو با دارو - رایج ترین نوع تداخل دارویی هستند. هرچه داروهای بیشتری مصرف کنید، احتمال تداخل و تأثیر آن ها بر روی یکدیگر بیشتر می شود. تداخل دارو با دارو می تواند عملکرد داروها را تغییر دهد، عوارض جانبی غیر منتظره جزئی یا جدی را افزایش دهد و یا حتی میزان وارد شدن دارو در خون و توکسیسیته احتمالی ناشی یک داروی خاص را افزایش دهد.

تداخل دارو با غذا/آشامیدنی - احتمالاً در دستورالعمل مصرف داروهای خود با این عبارت زیاد مواجه شده اید "از مصرف آب گریپ فروت اجتناب کنید". ممکن است عجیب به نظر برسد، اما برخی از داروها با غذاها یا نوشیدنی ها تداخل دارند. به عنوان مثال، آب گریپ فروت می تواند سطح آنزیم های کبد را که مسئول تجزیه داروها هستند کاهش داده و در نتیجه سطح دارو در خون افزایش یابد و منجر به مسمومیت شود.

تداخل دارو با بیماری - تداخل دارویی همیشه فقط هنگام مصرف دارو با سایر داروها یا غذاها رخ نمی دهد. وضعیت سلامتی نیز می تواند نحوه عملکرد یک دارو را تغییر دهد. به عنوان مثال، در صورت ابتلا به بیماری فشار خون، مصرف داروهایی که ممکن است فشار خون را افزایش دهند، خطرناک می باشد.

فراموش نکنید که مصرف الکل، کافئین، داروهای غیرقانونی و مخدر ها نیز می تواند منجر به تداخلات جدی دارویی شود. به عنوان مثال، مصرف بعضی داروها همراه با الکل می تواند باعث خواب آلودگی شدیدی شده، به طور خطرناکی میزان تنفس را کاهش داده و برای کبد سمی باشد.

مصرف دارویی که برای شخص دیگری تجویز شده یا از اینترنت خریداری شده است نیز می تواند خطرناک باشد و منجر به تداخلات غیرمنتظره دارویی شود.

فاصله مصرف داروهایی که با یکدیگر تداخل دارند باید حداقل دو ساعت باشند.

می توانید از بررسی کننده آنلاین تداخلات دارویی سین سا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تداخل های دارویی استفاده کنید. این ابزار توضیح می دهد که تداخل دارویی چیست، سطح اهمیت (هشدار، مرز احتیاط یا خفیف) آن چقدر است و چه اقدامی در پی آن توصیه می شود.