ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انار POMEGRANATE

اطلاعات کلی

انار درختی است که از قسمتهای مختلف درخت و میوه آن برای تهیه دارو استفاده می شود. مردم از انار برای فشار خون بالا، فعالیت های ورزشی، بیماری های قلبی، دیابت و بسیاری از موارد دیگر استفاده می کنند، اما هیچ مدرک علمی مناسبی برای تأیید بیشتر این موارد وجود ندارد.

هزاران سال است که از انار استفاده می شود. در کتاب های اساطیری و نوشته های یونانی، عبری، بودایی، اسلامی و مسیحی؛ نام انار ذکر شده است. همچنین در سوابق مربوط به حدود 1500 سال قبل از میلاد به عنوان درمانی برای کرم نواری و انگل های دیگر توصیف شده است. در بسیاری از فرهنگ ها از انار به عنوان داروی قومی استفاده می شود. انار بومی ایران است. اما در مدیترانه، مناطقی از ایالات متحده آمریکا، افغانستان، روسیه، هند، چین و ژاپن نیز کشت می شود. انار در برخی از نشان های سلطنتی و پزشکی نیز قابل مشاهده است.

نحوه عملکرد

انار حاوی مواد شیمیایی مختلفی است که ممکن است اثر آنتی اکسیدانی داشته باشند. برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در آب انار، ممکن است سرعت پیشرفت تصلب شرایین را کند کرده و با سلول های سرطانی مقابله کند. اما مشخص نیست که آیا آبمیوه آن نیز این اثرات را دارد یا خیر.

موارد استفاده و اثربخشی

مصرف انار ممکن است در موارد زیر اثربخش باشد:

 • فشار خون بالا: برخی تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن روزانه آب انار می تواند فشار خون سیستولیک (عدد بالاتر) را حدود 5 میلی متر جیوه کاهش دهد. مصرف مقادیر پایین تر از آن ممکن است اثری همچون مقادیر بالای آن داشته باشد. همچنین به نظر نمی رسد که آب انار باعث کاهش فشار دیاستولیک (عدد پایین تر) شود.

مصرف انار، در موارد زیر ممکن است بی اثر باشد:

 • بیماری انسدادی مزمن ریوی یا COPD (نوعی بیماری ریوی که تنفس را دشوارتر می کند): به نظر می رسد نوشیدن آب انار، باعث بهبود علائم یا تنفس در افراد مبتلا به این بیماری نمی شود.
 • افزایش چربی خون: به نظر نمی رسد مصرف انار باعث کاهش کلسترول شود.

تحقیقات اولیه نشان می دهد شواهد کافی برای تاثیر انار در موارد زیر وجود ندارد:

 • تصلب شرایین: نوشیدن آب انار ممکن است به پاکسازی عروق موجود در گردن (شریان های کاروتید) از تجمع رسوبات چربی، کمک کند.
 • عملکرد ورزشی: مصرف عصاره انار، ممکن است باعث بهبود عملکرد در دوچرخه سواری شود. همچنین ممکن است مدت زمان دوچرخه سواری را نیز افزایش دهد.
 • بیماری قلبی: نوشیدن آب انار می تواند جریان خون را در قلب بهبود بخشد. اما به نظر نمی رسد نوشیدن آب انار از گرفتگی عروق خونی قلب جلوگیری کند. همچنین اطلاعات کافی برای دانستن این که نوشیدن آب انار به جلوگیری از وقایع مرتبط با بیماری های قلبی مانند حمله قلبی نیز کمک می کند یا خیر وجود ندارد.
 • پلاک دندان: روزانه 2 بار شستشوی دهان با دهان شویه حاوی آب انار، به مدت یک دقیقه باعث کاهش پلاک دندان می شود.
 • دیابت: نوشیدن 1.5 میلی لیتر در کیلوگرم آب انار تازه، باعث بهبود قند خون در برخی از افراد مبتلا به دیابت می شود.
 • بیماری جدی کلیوی (مرحله انتهایی بیماری کلیوی یا ESRD): تاثیر انار بر افراد مبتلا به ESRD مشخص نیست و نتایج حاصل از تحقیقات با یکدیگر متناقض اند. برخی تحقیقات می دهند که نوشیدن آب انار در حین یا بعد از دیالیز، به کاهش فشار خون و بهبود کلسترول "خوب" (HDL) و تری گلیسیرید کمک می کند. اما تحقیقات دیگری نشان می دهند که نوشیدن آب انار قبل از جلسات دیالیز یا مصرف عصاره انار فقط به مدت 4 هفته، باعث بهبود فشار خون یا کلسترول در افراد تحت دیالیز نمی شود.
 • اختلال نعوظ (ED): نوشیدن روزانه آب انار به مدت 4 هفته باعث بهبود اختلال نعوظ در مردان نمی شود.
 • درد عضلات ناشی از ورزش: نوشیدن روزانه 2 مرتبه آب انار به مدت 15 روز، درد عضلات پس از ورزش، در ناحیه آرنج (نه در زانو) را کاهش می دهد که این موضوع در افرادی که بطور حرفه ای ورزش نمی کنند صادق نیست.
 • علائم یائسگی: مصرف روغن هسته انار به مدت 12 هفته، گرگرفتگی را کاهش نمی دهد، اما ممکن است خواب را در برخی از زنان با علائم یائسگی بهبود بخشد.
 • سندرم متابولیک (گروهی از علائم که خطر دیابت ، بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد): نوشیدن روزانه آب انار به مدت یک ماه باعث بهبود عملکرد رگ های خونی در نوجوانان مبتلا به سندرم متابولیک می شود.
 • قدرت عضلانی: مصرف عصاره انار می تواند باعث بهبود قدرت عضلات پس از ورزش شود.

 • چاقی: مصرف محصولات انار به کاهش وزن کمکی نمی کند. اما بسیاری از مطالعات در مورد این مطلب شامل افرادی بود که دارای اضافه وزن و چاقی نبودند. با این حال برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی محصولات انار از این مزایا برخوردار هستند. تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم فراورده های انار در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی، عملکردی بهتر نسبت به سایر محصولات دارند.
 • برفک دهان: استفاده از ژل حاوی عصاره انار بر روی لثه، علائم برفک را در افراد مبتلا بهبود می بخشد.
 • پریودنتیت (عفونت جدی لثه): برخی شواهد نشان می دهد که رنگ آمیزی لثه ها با عصاره پوست میوه انار در ترکیب با عصاره گوتو کولا (گیاه آب قاشقی) ممکن است باعث بهبود بیماری لثه شود.
 • سرطان پروستات : نوشیدن آب انار یا استفاده از عصاره انار تا 2 سال، ممکن است پیشرفت سرطان پروستات را کاهش دهد. سایر تحقیقات نیز نشان می دهد که مصرف ترکیبی از پودر انار و سایر مواد به مدت 6 ماه می تواند باعث افزایش سرعت عملکرد آنتی ژن مخصوص پروستات (PSA) در مردان مبتلا شود. از انجا که سطح PSA با رشد سرطان پروستات در ارتباط است، بنابراین افزایش سریعتر نشان دهنده رشد بیشتر است.
 • آرتریت روماتوئید (RA): مصرف روزانه 2 بار عصاره انار به مدت 12 هفته، می تواند علائم آرتریت روماتوئید را بهبود بخشد.
 • آفتاب سوختگی: مصرف خوراکی عصاره انار از آفتاب سوختگی جلوگیری نمی کند.
 • تریکومونیازیس (عفونت مقاربتی ناشی از تریکوموناس واژینالیس): مصرف عصاره انار ممکن است عفونت های تریکومونیازیس را در زنان از بین ببرد.
 • اسهال.
 • بواسیر.
 • آلودگی به کرم روده.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS (نوعی اختلال هورمونی که باعث بزرگ شدن تخمدان همراه با کیست می شود).
 • گلو درد.
 • و سایر عارضه ها.

به منظور ارزیابی اثربخشی انار در موارد فوق، شواهد بیشتری مورد نیاز است.

عوارض جانبی و ایمنی

مصرف خوراکی: مصرف خوراکی آب انار برای بیشتر افراد بی خطر است و اکثر افراد عوارض جانبی را تجربه نمی کنند. اما ممکن است برخی نسبت به میوه انار واکنش آلرژیک داشته باشند. مصرف خوراکی و یا موضعی عصاره انار تقریبا بی خطر است. اما برخی از افراد به عصاره انار حساسیت نشان می دهند. علائم حساسیت عبارتند از: خارش، تورم، آبریزش بینی و مشکلات تنفسی. مصرف زیاد خوراکی ریشه، ساقه و یا پوست انار، کم خطراست زیرا این قسمت ها حاوی سموم هستند.

مصرف موضعی: مصرف موضعی عصاره انار تقریبا بی خطر است. اما برخی از افراد به عصاره انار حساسیت دارند. علائم حساسیت شامل خارش، تورم، آبریزش بینی و مشکلات تنفسی می باشد.

موارد احتیاز و هشدارهای ویژه

بارداری و شیردهی: آب انار برای زنان باردار و شیرده تقریبا بی خطر است. اما اطلاعات قابل اعتماد و کافی در مورد ایمنی استفاده از دیگر فراورده های انار مانند عصاره انار وجود ندارد. در صورت تمایل برای مصرف انار در دوران بارداری و شیردهی از آب آن نوشیده شود.

فشار خون پایین: نوشیدن آب انار می تواند فشار خون را اندکی کاهش دهد. همچنین ممکن است خطر پایین آمدن فشار خون را در افرادی که فشار خون پایین دارند نیز کاهش دهد.

آلرژی نسبت به گیاهان: به نظر می رسد افرادی که به گیاهان حساسیت دارند نسبت به انار نیز واکنش آلرژیک نشان می دهند.

جراحی: انار ممکن است فشار خون را تحت تأثیر قرار دهد. این عملکرد ممکن است در کنترل فشار خون در حین و بعد از عمل اختلال ایجاد کند. بنابر این بایستی حداقل دو هفته پیش از زمان جراحی از مصرف انار اجتناب شود.

تداخل دارویی

تداخل متوسط

در ترکیب مصرف با این مواد احتیاط شود:

 • داروهایی که توسط کبد تغییر می یابد (زیر لایه های سیتوکروم P450 2D6) : برخی از داروها توسط کبد تغییر کرده و تجزیه می شوند. انار نیز ممکن است سرعت تجزیه برخی از داروها در کبد را کاهش دهد. مصرف انار به همراه این داروها می تواند اثرات و عوارض دارویی را افزایش دهد. در صورت استفاده از این دارو ها، قبل از مصرف انار بایستی با پزشک مشورت شود. برخی از داروها که توسط کبد تجزیه می شوند عبارتند از: آمی تریپتیلین (الاویل)، کدئین، دسیپرامین (نورپرامین)، فلکاینید (تامبوکور)، فلوکستین (پروزاک)، اندانسترون (زوفران)، ترامادول (اولترام) و غیره.
 • داروهای فشار خون (مهار کننده های ACE): به نظر می رسد آب انار باعث کاهش فشار خون می شود. مصرف آب انار به همراه داروهایی که برای فشار خون استفاده می شوند ممکن است باعث افت فشار خون شود. برخی از داروهایی که برای درمان فشار خون بالا مصرف می شوند عبارتند از: کاپتوپریل (کاپوتن)، انالاپریل (واسوتک)، لیزینوپریل (پرینیویل، ​​زستریل)، رامیپریل (آلتاسه) و سایر داروها.
 • داروهای فشار خون بالا (داروهای ضد فشار خون): انار باعث کاهش فشار خون می شود. مصرف انار به همراه داروهای فشار خون ممکن است باعث پایین آمدن بیش از حد فشار خون شود. برخی از داروهای فشار خون بالا عبارتند از: کاپتوپریل (کاپوتن)، انالاپریل (واسوتک)، لوزارتان (کوزار)، والزارتان (دیووان)، دیلتیازم (کاردیزم)، آملودیپین (نورواسک)، هیدروکلروتیازید (هیدرو دیوریل)، فوروزماید (لاسیکس) و غیره.
 • روزوواستاتین (کرستور): روزوواستاتین (کرستور) توسط بدن در کبد تجزیه می شود. نوشیدن آب انار ممکن است سرعت تجزیه روزوواستاتین (کرستور) را در کبد کاهش دهد که ممکن است باعث افزایش اثرات و عوارض جانبی آن شود.

تداخل جزئی

در ترکیب با این موارد بهتر است دقت شود:

 • داروهایی که توسط کبد تغییر می یابند (بسترهای سیتوکروم P450 3A4): این نگرانی وجود دارد که نوشیدن آب انار ممکن است سرعت تجزیه برخی از داروها در کبد را کاهش دهد. با این حال ، تحقیقات علمی نشان می دهد که نوشیدن آب انار احتمالاً تداخل نگران کننده و مهمی با داروها ایجاد نمی کند. در صورت استفاده از داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند، تا زمانی که موارد بیشتری شناخته شود، بایستی با پزشک مشورت شود. برخی از این داروها عبارتند از: آملودیپین (نورواسک)، دیلتیازم (کاردیزم)، وراپامیل (ورلان، کالان)، ایندیناویر (کریکسیوان)، نلفیناویر (ویراسپت)، ریتوناویر (نورویر)، ساکویناویر (اینویراز)، آلفنتانیل (آلفنتا)، فنتانیل (سابلیماز)، میدازولام (ورسد)، اندانسترون (زوفران)، پروپرانولول (ایندرال) و غیره.

مقدار مصرف مجاز

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

بزرگسالان

مصرف به صورت خوراکی:

 • فشار خون بالا: روزانه 43-330 میلی لیتر آب انار به مدت 18 ماه استفاده شده است.
با قوانین سین سا موافقم.
ثبت