ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ترشک‌ SORREL

اطلاعات کلی

ترشک نام گیاهی است که از قسمت های خارج از زمین آن برای تولید دارو استفاده می شود. از ترکیب این گیاه با سایر مواد، برای تورم (التهاب) حفره بینی و سینوس ها(رینوسینوزیت) و همچنین برونشیت (التهاب راه های هوایی اصلی در شش ها) استفاده می شود.

نحوه عملکرد

گیاه ترشک دارای تانن (tannins) است که خاصیت خشک کنندگی داشته و تولید مخاط را کاهش می دهد.

موارد استفاده و اثربخشی

تحقیقات نشان می دهد که مصرف ترشک می تواند در موارد زیر مؤثر باشد:

 • سرطان سینه.
 • احتباس مایع (ادم).
 • تورم(التهاب) راه های هوایی اصلی در شش ها(برونشیت).
 • تورم(التهاب) حفره بینی و سینوس ها(رینوسینوزیت).
 • یبوست.

به منظور ارزیابی اثربخشی گیاه ترشک در موارد فوق، شواهد بیشتری مورد نیاز است.

عوارض جانبی و ایمنی

 • مصرف خوراکی: مصرف گیاه ترشک در اندازه های غذایی برای اغلب افراد بی خطر است باشد. مصرف این گیاه در اندازه های دارویی و به عنوان بخشی از محصولات ترکیبی خاص ممکن است کم خطر باشد مانند: Sinupret محصول شرکت SinuComp S حاوی ریشه جنتیان (gentian root)، آقطی سیاه(European elder flower)، گیاه شاه پسند، گل پامچال و گاوزبان یا محصول دیگری به نام Essiac حاوی ریشه گیاه بابا آدم، دارمرا(Indian rhubarb) و پوست درخت نارون قرمز. این ترکیبات می توانند سبب ناراحتی معده شوند. در دوزهای بالاتر، گیاه ترشک ممکن است باعث آسیب به کلیه ها، کبد و اعضای گوارشی شود.

مصرف مقادیر زیاد گیاه ترشک ممکن است خطرناک باشد چون احتمال تشکیل سنگ های کلیه را افزایش می دهد.

موارد احتیاط و هشدارهای ویژه

 • دوران بارداری و شیردهی: مصرف مقادیر زیاد گیاه ترشک در دوران بارداری ممکن است خطرناک باشد. مصرف محصولات حاوی گیاه ترشک در دوران بارداری، می تواند احتمال ایجاد نقص های مادرزادی را افزایش دهد، اگرچه این موضوع غیر محتمل است. درباره بی خطر بودن مصرف گیاه ترشک در دوران شیردهی، اطلاعات کافی و قابل اعتمادی وجود ندارد و بهتر است در این دوران، جانب احتیاط رعایت شده و از مصرف آن خودداری گردد.
 • افراد زیر 18 سال: مصرف مقادیر زیاد گیاه ترشک در افراد زیر 18 سال ممکن است مضر باشد. گیاه ترشک حاوی اگزالیک اسید است. این نگرانی در مورد خطر مواد حاوی اگزالیک اسید، بعد از فوت یک کودک چهارساله بر اثر خوردن برگ های ریواس، ایجاد شد.
 • بیماری های کلیوی: مصرف مقادیر بالای گیاه ترشک، می تواند خطر ایجاد سنگ های کلیوی را افزایش دهد. افرادی که سابقه ابتلا به سنگ کلیه داشته و یا در معرض ابتلا به سنگ کلیه هستند، به منظور مصرف این گیاه، با پزشک مشورت کنند.
 • جراحی: گیاه ترشک می تواند سرعت انعقاد خون را کاهش دهد. به همین دلیل، ممکن است در کنترل خونریزی در حین جراحی و بعد از ان، اختلال ایجاد کند، به همین دلیل، حد اقل دوهفته پیش از زمان جراحی از مصرف ترشک اجتناب شود.

تداخل دارویی

در حال حاضر اطلاعاتی درباره تداخلات گیاه ترشک وجود ندارد.

مقدار مصرف مجاز

مقادیر مصرف اعلام شده، در تحقیقات علمی، مورد مطالعه قرار گرفته اند؛

مصرف خوراکی:

 • رینوسینوزیت (التهاب حفره بینی و سینوس ها): یک محصول ترکیبی مشخص حاوی 36 میلی گرم گیاه ترشک، 12 میلی گرم ریشه گیاه جنتیان به همراه آقطی سیاه، شاه پسند، گل پامچال و گاو زبان، هر کدام به میزان 36 میلی گرم، روزانه 3 مرتبه و به مدت 14 روز مصرف شده است.
با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست