ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روغن نارگیل COCONUT OIL

اطلاعات کلی

روغن نارگیل از میوه نارگیل به دست می آید که از آن برای تهیه دارو استفاده می شود.

برخی ازتولید کنندگان روغن نارگیل، ادعا می کنند که محصول آنها به روش پرس سرد، تولید شده است. به این معنی که از روش مکانیکی فشار دادن نارگیل برای استخراج روغن استفاده می شود، اما بدون استفاده از منبع حرارتی خارجی. فشار زیای که برای خارج کردن روغن از نارگیل به آن وارد می شود مقداری گرما تولید می کند، اما دما را کنترل می کنند تا دما از 120 درجه فارنهایت فراتر نرود. مردم از روغن نارگیل برای اگزما (درماتیت آتوپیک) استفاده می کنند. این ماده همچنین برای پوسته پوسته شدن، خارش پوست (پسوریازیس)، چاقی و سایر موارد استفاده می شود.

نحوه عملکرد

روغن نارگیل حاوی نوع خاصی از چربی است که به عنوان "تری گلیسیرید با زنجیره متوسط" شناخته می شود. برخی از این چربی ها متفاوت از انواع دیگر چربی های اشباع در بدن عمل می کنند. استفاده موضعی از روغن نارگیل اثر مرطوب کنندگی دارد.

موارد استفاده و اثربخشی

 

تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن نارگیل می تواند در موارد زیر مؤثر باشد:

 • اگزما (درماتیت آتوپیک): مصرف موضعی روغن نارگیل می تواند از میزان اگزما در کودکان حدود 30٪ بیشتر از روغن معدنی بکاهد.
 • عملکرد ورزشی: مصرف روغن نارگیل به همراه کافئین در افزایش سرعت در فعالیت های ورزشی نمی تواند کمک کننده باشد.
 • سرطان پستان: مصرف روغن نارگیل بکر به صورت خوراکی در طی شیمی درمانی ممکن است باعث بهبود کیفیت زندگی در برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان پیشرفته شود.
 • پلاک دندان: مصرف روغن نارگیل روی دندان ها ممکن است از تجمع پلاک جلوگیری کند. اما به نظر نمی رسد که در تمام سطوح دندان موثر باشد.
 • اسهال: مطالعاتی بر روی کودکان نشان داد که وجود روغن نارگیل در رژیم غذایی می تواند اسهال را کاهش دهد.
 • خشکی پوست: دو بار استفاده از روغن نارگیل روی پوست می تواند رطوبت پوست را در افرادی که پوست خشک دارند بهبود بخشد.
 • شپش: استفاده از اسپری حاوی روغن نارگیل، روغن انیسون و روغن یلانگ یلانگ ممکن است به درمان شپش در کودکان کمک کند و به نظر می رسد استفاده از این ترکیب موثر تر از اسپری حاوی حشره کش های شیمیایی است. اما مشخص نیست که این مزیت به دلیل وجود روغن نارگیل است یا سایر مواد موجود در ترکیب آن.
 • نوزادانی که با وزنی کمتر از 2500 گرم (5 پوند، 8 اونس) متولد می شوند: برخی از افراد به بچه های کوچک شیر مادر همراه با روغن نارگیل می دهند تا به آنها در افزایش وزن کمک کند. اما به نظر نمی رسد که به نوزادان متولد شده با وزن کمتر از 1500 گرم کمک کند.

 • مولتیپل اسکلروزیس (ام اس): مصرف روغن نارگیل همراه با ماده شیمیایی موجود در چای سبز به نام EGCG ممکن است به کاهش احساس اضطراب و بهبود عملکرد افراد مبتلا به ام اس کمک کند.
 • چاقی: برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن نارگیل به صورت خوراکی به مدت 8 هفته همراه با رژیم و ورزش منجر به کاهش قابل توجه وزن در زنان چاق در مقایسه با مصرف روغن سویا یا روغن چیا می شود. تحقیقات دیگری نشان می دهد که مصرف روغن نارگیل به مدت یک هفته می تواند باعث کاهش اندازه دور کمر در مقایسه با روغن سویا در زنان دارای چربی بیش از حد در اطراف معده و شکم شود. اما شواهد دیگر نشان می دهد که مصرف روغن نارگیل به مدت 4 هفته اندازه دور کمر را در مقایسه با پایه فقط در مردان چاق کاهش می دهد اما در زنان کاهش نمی یابد.
 • رشد و نمو در نوزادان نارس: نوزادان نارس دارای پوستی نابالغ هستند که ممکن است احتمال ابتلا آنها به عفونت را افزایش دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست نوزادان نارس باعث تقویت قدرت پوست آنها می شود. اما به نظر نمی رسد احتمال ابتلای آنها به عفونت را کاهش دهد. تحقیقات دیگر نشان می دهد ماساژ نوزادان نارس با روغن نارگیل می تواند باعث افزایش وزن و رشد شود.

به منظور ارزیابی میزان اثربخشی روغن نارگیل در موارد فوق شواهد بیشتری مورد نیاز است.

عوارض جانبی و ایمنی

 • مصرف خوراکی: روغن نارگیل وقتی به مقدار مناسب و به صورت خوراکی مصرف می شود، بی خطر است. اما روغن نارگیل حاوی نوعی چربی است که می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد. بنابراین افراد باید از خوردن بیش از حد روغن نارگیل خودداری کنید. روغن نارگیل در صورت استفاده کوتاه مدت به عنوان دارو، تقریبا بی خطر است. مصرف روغن نارگیل در دوز 10 میلی لیتر دو یا سه بار در روز تا 12 هفته بی خطر به نظر می رسد.
 • مصرف موضعی: استفاده موضعی از روغن نارگیل بی خطر است.

موارد احتیاط و هشدارهای ویژه

 • بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد و کافی برای دانستن اینکه آیا استفاده از روغن نارگیل هنگام بارداری یا شیردهی بی خطر است، وجود ندارد پس برای اطمینان بیشتر از مصرف آن خودداری کنید.
 • کودکان: استفاده موضعی از روغن نارگیل به مدت یک ماه بی خطر است. اطلاعات قابل اعتماد و کافی برای دانستن اینکه آیا روغن نارگیل هنگام استفاده به صورت خوراکی و به عنوان دارو برای کودکان بی خطر است، وجود ندارد.

 • کلسترول بالا: روغن نارگیل حاوی نوعی چربی است که می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد. خوردن منظم وعده های غذایی حاوی روغن نارگیل می تواند سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم  یا "بد" را افزایش دهد. این عمل ممکن است برای افرادی که قبلا کلسترول بالا دارند، مشکل ساز باشد.

تداخل دارویی

درحال حاضر اطلاعات کافی در مورد تداخل دارویی با روغن نارگیل در دسترس نیست.

مقدار مصرف مجاز

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

کودکان

مصرف موضعی:

 • اگزما (درماتیت آتوپیک): 10 میلی لیتر روغن نارگیل بکر در اکثر سطوح بدن در دو دوز منقسم روزانه و به مدت 8 هفته استفاده شده است.
با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست