ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روغن پنبه‌دانه Cottonseed oil

اطلاعات کلی

روغن پنبه دانه یک روغن گیاهی متداول است که از دانه های گیاه کتان گرفته می شود. یک پنبه دانه کامل حاوی حدود 15 تا 20 درصد روغن است.

روغن پنبه دانه باید تصفیه شود تا گوسیپول(رنگدانه سمی کتان) از بین برود. این سم که به طور طبیعی وجود دارد به روغن رنگ زرد می دهد و از گیاه در برابر حشرات محافظت می کند. از روغن پنبه دانه تصفیه نشده گاهی بعنوان سموم دفع آفات نیز استفاده می شود. این سم همچنین با ناباروری و آسیب کبدی ارتباط دارد.

نحوه عملکرد

از روغن پنبه دانه در پخت و پز نیز استفاده می شود و همچنین به عنوان داروی خانگی برای برخی از بیماری ها و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند روغن زیتون ، روغن پنبه دانه نیز سرشار از چربی اشباع نشده است که می تواند به کاهش LDL (کلسترول "بد" و افزایش HDL (کلسترول "خوب") کمک کند. اما ، چربی اشباع شده زیادی نیز دارد ، که اثر معکوسی بر کلسترول دارد و خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد.

موارد استفاده و اثربخشی

روغن پنبه دانه به دلیل توانایی در افزایش ماندگاری ، معمولاً در غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. برخی از این محصولات عبارتند از:

 • چیپس ها
 • کوکی ها و کراکرها
 • مارگارین
 • سس مایونز
 • سس سالاد

همچنین یک ماده محبوب برای پخت است. که یک شاخص چربی جامد برای کوتاه کردن ، ایجاد محصولات پخته شده مرطوب و جویدنی فراهم می کند. همچنین کمک می کند تا یک قوام خامه ای در مایه های خامه ای و مواد افزودنی ایجاد شود.

روغن پنبه دانه در بسیاری از زنجیره های فست فود برای سرخ شدن بهتر نیز استفاده می شود زیرا به جای از بین بردن بوی آن ، عطر و طعم غذا را افزایش می دهد. همچنین از سایر روغن های گیاهی نیز ارزان تر است.

روغن پنبه دانه نیز استفاده های غیر غذایی زیادی دارد. در دهه 1800 ، روغن پنبه دانه در درجه اول در لامپهای روغنی و ساخت شمع استفاده می شد. امروزه در حشره کش ها ، مواد شوینده لباس و لوازم آرایشی نیز از آن استفاده می شود.

روغن پنبه دانه ممکن است مزایای اقتصادی نیز داشته باشد ، اما محتوای چربی اشباع شده آن را در مقایسه با سایر روغن های گیاهی آن را تبدیل به انتخابی نا سالم می کند.

روغن پنبه دانه برای پوست

این یکی از کاربردهای روغن پنبه دانه است که بحث برانگیز به حساب نمی آید. روغن پنبه دانه حاوی غلظت بالایی از ویتامین E ، اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان است که فواید زیادی برای پوست دارد ، از جمله:

 • مرطوب کننده
 • ضد پیری
 • خواص ضد التهابی

برخی از اسیدهای چرب ، نفوذپذیری پوست را افزایش می دهند و روغن پنبه دانه اجازه می دهد تا پوست سایر مواد را برای عملکرد بهتر جذب کند.

اسید لینولئیک ، که یکی از اسیدهای چرب موجود در روغن پنبه دانه است ، یک ماده رایج در محصولات مراقبت از پوست است. همچنین به دلیل خاصیت ضدالتهابی در شامپوهای ضدشوره و کرم های بعد از آفتاب نیز استفاده می شود.

حساسیت به روغن پنبه دانه دور از انتظار نیست. مقداری روغن به اندازه یک سکه روی خود بگذارید و مالش دهید. اگر پوست در طی 24 ساعت هیچ واکنشی نشان نداد می توانید از آن استفاده کنید.

فواید روغن پنبه دانه

ده ها ادعای اثبات نشده وجود دارد. برخی از ادعاها کاملاً غیر واقعی هستند ، اما شواهدی برای تایید دیگر ادعا ها وجود دارد.

اثرات ضد سرطانی

اثرات ضد سرطانی روغن پنبه دانه و گوسیپول(رنگدانه های سمی آن) برای سالها مورد بررسی قرار گرفته و همچنان این تحقیقات ادامه دارد.

مطالعات قدیمی تر روی حیوانات نشان داد که گوسیپول اثرات پرتودرمانی بر سلولهای سرطانی پروستات را بهبود می بخشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روغن پنبه دانه ممکن است سلول های سرطانی را که در برابر داروهای متعدد مقاوم بوده اند ، سرکوب کند. همچنین مطالعه ای در سال 2018 نشان داد که گوسیپول رشد تومور را کاهش می دهد و سه رده سلولی سرطان پروستات را کند می کند و یا از بین می برد.

همچنین مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده است که از رشد تومور و گسترش آن در برخی سرطان های پستان جلوگیری می کند.

کاهش التهاب

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های غذایی حاوی چربی های اشباع نشده باعث کاهش التهاب می شوند. همچنین مشخص شده است افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از چربی های اشباع نشده استفاده می کنند ، دارای مقادیر قابل بسیار پایین مواد شیمیایی التهابی در خون خود هستند.

التهاب با بیماری های مزمن ، از جمله بیماری قلبی مرتبط است.

روغن پنبه دانه فقط 18 درصد چربی اشباع نشده غیر اشباع دارد ، اما با هیدروژنه شدن نسبی مقدار آن به 50 درصد افزایش می یابد. از نظر تئوری ، روغن پنبه دانه می تواند اثر ضد التهابی مشابه روغن زیتون داشته باشد. که این اثر ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند و علائم بیماری های التهابی مانند آرتروز را بهبود بخشد.

اگرچه روغن پنبه دانه هیدروژنه حاوی مقادیر زیاد چربی های اشباع نشده است ، بنیاد آرتروز روغن های دیگری را که دارای خواص ضد التهابی هستند را توصیه می کند ، از جمله:

 • روغن زیتون
 • روغن دانه انگور
 • روغن کانولا
 • روغن آووکادو
 • روغن گردو

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

همراه با کاهش التهاب ، چربی های اشباع نشده موجود در روغن پنبه دانه ممکن است به کاهش LDL و افزایش HDL کمک کند. که این می تواند فشار خون را بهبود بخشد و خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش دهد.

با این حال ، روغن پنبه دانه همچنین از نظر چربی اشباع شده بیشتر از روغنهای گیاهی دیگر است که می تواند نتیجه عکس داشته باشد. گزینه های مطلوب دیگری نیز وجود دارد.

التیام زخم

روغن پنبه دانه حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان است و فواید زیادی برای پوست از جمله ترمیم سریع زخم دارد. همچنین اثبات شده است که ویتامین E بر روی زخم های پوستی ، پسوریازیس و سایر بیماری ها و آسیب های پوستی تأثیر مثبت دارد.

این نشان می دهد که روغن پنبه دانه ممکن است اثرات مشابهی داشته باشد ، اگرچه می توانید منابع قوی تری از ویتامین E را پیدا کنید.

رشد مو

تحقیقات نشان داده است که برخی روغن های گیاهی می توانند به بهبود سلامت مو کمک کنند.

روغن ها تاثیرات زیر را خواهند داشت:

 • مرطوب کننده مو
 • جلوگیری از از دست دادن پروتئین
 • محافظت در برابر ظاهری طراحی شده و آسیب های محیطی

موهای سالم کمتر دچار شکستگی می شوند ، که در رشد موها موثر است.

گرچه این مورد می تواند در روغن پنبه دانه اعمال شود ، اما به طور خاص هیچ مدرک علمی در دسترس نیست.

خطرات روغن پنبه دانه

بحث و جدال پیرامون مصرف روغن پنبه دانه مربوط به خطرات مرتبط با گوسیپول است.

مشخص شده است که گوسیپول چندین اثر جانبی منفی دارد ، از جمله:

 • ناباروری و کاهش تعداد اسپرم و تحرک آنها
 • مشکلات بارداری ، از جمله رشد اولیه جنین
 • آسیب کبدی
 • تنگی نفس
 • بی اشتهایی

حساسیت به روغن پنبه دانه

هیچ اطلاعاتی درباره حساسیت به روغن پنبه دانه در دسترس نیست ، اما تحقیقات زیادی در مورد حساسیت به پنبه دانه انجام شده است.

براساس مطالعات قدیمی در مورد بیماران مراجعه کننده به کلینیک های آلرژی ، از 1 تا 6 درصد از افراد ارزیابی شده ، آزمایش پوستی مثبت به عصاره های پنبه دانه گزارش کرده اند.

کاهش مصرف

به نظر می رسد روغن پنبه دانه دارای برخی از مزایای سلامتی است ، اما سایر روغن های گیاهی مانند روغن زیتون و کانولا بدون مقدار زیاد چربی اشباع شده همان مزایا را فراهم می کنند.

با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست