ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

عصاره هسته انگور Grape Seed Extract

اطلاعات کلی

عصاره هسته انگور (GSE) یک مکمل غذایی است که با کندن ، خشک کردن و پودر کردن بذرهای تلخ مزه انگور تهیه می شود.

دانه های انگور سرشار از آنتی اکسیدان هستند ، از جمله اسیدهای فنولیک ، آنتوسیانین ها ، فلاونوئیدها و کمپلکس های الیگومریک پروآنتوسیانیدین (OPC).

در حقیقت ، عصاره هسته انگور یکی از شناخته شده ترین منابع پروآنتوسیانیدین است .

به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی زیاد ، عصاره هسته انگور می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند و از استرس اکسیداتیو ، آسیب بافتی و التهاب جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که عصاره هسته انگور و عصاره هسته گریپ فروت هر دو به عنوان مکمل در بازار عرضه می شوند و مخفف آن مخفف GSE است. در این مقاله در مورد عصاره هسته انگور بحث شده است.

مزایای عصاره هسته انگور

1. می تواند فشار خون را کاهش دهد

چندین مطالعه در مورد اثرات GSE در فشار خون بالا وجود دارد .

بررسی 16 مطالعه بر روی 810 فرد مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که مصرف روزانه 100-2000 میلی گرم GSE فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به طور متوسط ​​6.08 mmHg و 2.8 mmHg به ترتیب کاهش می دهد.

افراد زیر 50 سال مبتلا به چاقی یا اختلال متابولیک بیشترین پیشرفت را داشتند.

امیدوار کننده ترین نتایج ، از دوزهای پایین 100-800 میلی گرم در روز به دست آمد.

مطالعه دیگری بر 29 بزرگسال مبتلا به فشارخون نشان داد که  مصرف روزانه 300 میلی گرم GSE باعث کاهش 5.6٪ فشار خون سیستولیک و4.7٪  فشار خون دیاستولیک پس از 6 هفته می شود .

2. می تواند جریان خون را بهبود بخشد

برخی مطالعات نشان می دهد که GSE ممکن است جریان خون را بهبود بخشد.

در یک مطالعه 8 هفته ای بر روی 17 زن سالم در دوران یائسگی ، مصرف 400 میلی گرم GSE اثرات رقیق کننده خون داشت که به طور چشمگیری خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد .

مطالعه ی دیگری بر روی 8 زن جوان سالم ، اثرات یک دوز (400 میلی گرم) پروانتوسیانیدین از GSE را بلافاصله پس از 6 ساعت نشستن ارزیابی کرد. نشان داده شد که در مقایسه با عدم مصرف GSE ، تورم و ورم پا را 70٪ کاهش می دهد.

در همان مطالعه ، 8 زن جوان سالم دیگر که روزانه دوز 133 میلی گرم پروانتوسیانیدین از GSE به مدت 14 روز مصرف می کردند ، تنها 40 درصد کاهش تورم پا مشاهده شد .

3. می تواند آسیب اکسیداتیو را کاهش دهد

افزایش سطح کلسترول بدخون  (LDL)یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی است.

اکسیداسیون کلسترول به طور قابل توجهی این خطر را افزایش می دهد و نقشی اساسی در تصلب شرایین ، یا تجمع پلاک های چربی در عروق دارد .

در تحقیقات انجام شده روی حیوانات مشخص شده است که مکمل های GSE باعث کاهش اکسیداسیون LDL ناشی از رژیم های غذایی پرچرب می شوند .

برخی تحقیقات انجام شده در انسان ها نیز نتایج مشابهی را نشان داده است .

هنگامی که 8 نفر از افراد سالم یک وعده غذایی پرچرب مصرف می کنند ، مصرف 300 میلی گرم GSE باعث مهار اکسیداسیون چربی ها در خون می شود ، در حالی که در افرادی که GSE مصرف نمی کنند  150٪ افزایش اکسیداسیون چربی ها در خون مشاهده می شود.

در مطالعه دیگری بر روی 61 بزرگسال سالم پس از مصرف 400 میلیگرمGSE ،۱۳.۹٪ LDL اکسید شده کاهش یافت. با این حال ، مطالعه مشابه دیگری این نتیجه را نشان نداد .

علاوه بر این ، یک مطالعه بر روی 87 نفری که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفتند نشان داد که مصرف 400 میلی گرم GSE روز قبل از جراحی به طور قابل توجهی استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. بنابراین GSEقلب را در برابر آسیب های بیشتر محافظت می کند.

4. ممکن است باعث بهبود سطح کلاژن و استحکام استخوان شود

افزایش مصرف فلاونوئید ممکن است سنتز کلاژن و استخوان سازی را بهبود بخشد.

به عنوان یک منبع غنی از فلاونوئیدها ، GSE ممکن است به افزایش تراکم و قدرت استخوان شما کمک کند.

در حقیقت ، مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که افزودن GSE به رژیم حاوی کلسیم کم ، استاندارد یا زیاد  می تواند باعث افزایش تراکم استخوان ، محتوای مواد معدنی و قدرت استخوان شود.

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که منجر به التهاب شدید و تخریب استخوان و مفاصل می شود

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که GSE ممکن است تخریب استخوان در آرتریت؛ خود ایمنی التهابی را سرکوب کند.

GSEمی تواند به طرز قابل توجهی باعث کاهش درد ، زائده ی استخوانی و آسیب مفصلی و بهبود سطح کلاژن و کاهش تحلیل غضروف در موش های مبتلا به آرتروز شود .

با وجود نتایج امیدوار کننده از تحقیقات حیوانات ، مطالعات انسانی نتایج امیدوار کننده ای  ندارد.

5. با افزایش سن از مغز پشتیبانی می کند

فلاونوئیدها که ترکیبی از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد باعث به تاخیر انداختن یا کاهش شدت بیماری های نورودژنراتیو مانند آلزایمر می شود.

 یکی از اجزای GSE  اسید گالیک است و مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده که می تواند از تشکیل فیبریل توسط پپتید های بتا آمیلوئید جلوگیری کند .

خوشه های پروتئین های بتا آمیلوئید در مغز مشخصه بیماری آلزایمر است

مطالعات حیوانی نشان داده است که GSE ممکن است از کاهش حافظه جلوگیری کند ، وضعیت شناختی و سطح آنتی اکسیدان مغز را بهبود بخشد و ضایعات مغزی و خوشه های آمیلوئید را کاهش دهد.

یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 111 فرد مسن سالم نشان داد که مصرف روزانه 150 میلی گرم GSE باعث بهبود توجه ، زبان و حافظه کوتاه مدت و بلند مدت  می شود.

با این وجود مطالعات انسانی درباره ی این موضوع وجود ندارد .

6. میتواند عملکرد کلیه را بهبود ببخشد

کلیه های شما به‌طور ویژه در معرض آسیب اکسیداتیو قرار دارند که اغلب غیرقابل برگشت است.

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده است که GSE از طریق  کاهش استرس اکسیداتیو و آسیب التهابی باعث کاهش آسیب کلیه و بهبود عملکرد آن می شود.

در یک مطالعه ، به 23 نفر از کسانی که مبتلا به نارسایی مزمن کلیه بودند ، به مدت 6 ماه روزانه 2 گرم GSE داده شد و سپس با گروه پلاسیبو (دارونما) مقایسه شد. پروتئین ادرار 3٪ کاهش یافته و فیلتراسیون کلیه 9٪ بهبود یافته است.

این بدان معنی است که کلیه های گروهی که تحت آزمایش بودند  بسیار بهتر از کلیه های گروه دارونما می توانند ادرار را فیلتر کنند.

7. می تواند رشد عفونی را مهار کند  

GSE خواص ضدباکتریایی و ضد قارچی مطلوبی دارد .

مطالعات نشان داده است كه GSE از رشد باكتري هاي متداول در مواد غذايي ، از جمله كمپيلوباكتر و E. coli ، كه هر دو اغلب مسئول مسموميت غذايي شديد و ناراحتي شكم هستند ، جلوگيري مي كند.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده است که GSEمی تواند ۴۳  آنتی بیوتیک استافیلوکوکوس اورئوس باکتریایی را مهار کند .

کاندیدا یک قارچ مخمر مانند است که گاهی اوقات می تواند باعث رشد بیش از حد آن یا ایجاد برفک شود. GSE به طور گسترده ای در طب سنتی به عنوان درمانی برای کاندیدا استفاده می شود.

در یک مطالعه ، به موشهای مبتلا به کاندیدیازیس واژن ، محلول GSE داخل واژینال هر 2 روز و به مدت 8 روز داده شد. این عفونت پس از 5 روز مهار و پس از 8 روز از بین رفت.

متأسفانه ، مطالعات انسانی در مورد توانایی GSE برای کمک به درمان عفونت ها هنوز کافی نیست.

۸. ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

علل سرطان پیچیده است ، اگرچه آسیب DNA یک ویژگی اصلی است.

مصرف زیاد آنتی اکسیدان ها مانند فلاونوئیدها و پروآنتوسیانیدین ها باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.

فعالیت آنتی اکسیدانی GSE پتانسیل مهار سرطان های سینه، ریه، معده، سلول سنگ فرشی دهانی ، کبد ، پروستات و سلولهای لوزالمعده را در محیط آزمایشگاه نشان داده است.

در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که GSE تأثیر انواع مختلف شیمی درمانی را افزایش می دهد.

به نظر می رسد GSE  ، از استرس اکسیداتیو و سمیت کبدی جلوگیری کند.

بررسی 41 مطالعه بر روی حیوانات نشان داد که GSE یا پروانتوسیانیدین سمیت و آسیب ناشی از سرطان ر کاهش می دهد.

به خاطر داشته باشید که قابلیت ضد سرطان و  پیشگیری GSE و پروآنتوسیانیدین های آن به طور مستقیم قابل انتقال به افراد سرطانی نیست. مطالعات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

9. ممکن است از کبد شما محافظت کند

کبد شما نقش مهمی در سم زدایی مواد مضر وارد شده به بدن از طریق داروها ، عفونت های ویروسی ، آلاینده ها ، الکل و غیره دارد.

به نظر می رسد GSE اثر محافظتی بر روی کبد شما دارد.

در مطالعات  آزمایشگاهی ، GSE باعث کاهش التهاب  و محافظت در برابر آسیب رادیکال های آزاد  هنگام قرار گرفتن در معرض سم می شود.

آنزیم کبدی آلانین آمینوترانسفراز (ALT) شاخص اصلی مسمومیت کبدی است ، به این معنی که وقتی کبد آسیب دید  ، سطح آن افزایش می یابد.

در یک مطالعه ، به 15 نفر مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی و متعاقب آن میزان بالای ALT به مدت 3 ماه GSE داده شد. آنزیم های کبدی ماهانه کنترل می شوند و نتایج با مصرف 2 گرم ویتامین C در روز مقایسه می شود.

پس از 3 ماه ، گروه GSE کاهش46٪ ALT را تجربه کرد ، در حالی که گروه ویتامین C تغییر کمی نشان داد

10. بهبود زخم

چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که GSE می تواند به ترمیم زخم کمک کند.

در یک مطالعه  ، به 35 بزرگسال سالم که تحت عمل جراحی جزئی قرار گرفته اند ، کرم 2٪ GSE و دارونما داده شد. کسانی که از کرم GSE استفاده می کنند پس از 8 روز بهبود کامل زخم را تجربه کردند ، در حالی که بهبود گروه دارونما 14 روز طول کشید.

این نتایج  به دلیل وجود مقادیر زیاد پروآنتوسیانیدین در GSE است که باعث آزادسازی فاکتورهای رشد در پوست می شود .

در یک مطالعه 8 هفته ای دیگر بر روی 110 مرد جوان سالم ، کرم 2٪ GSE باعث بهبود ظاهر پوست ، کشش و محتوای سبوم می شود که می تواند به کاهش علائم پیری کمک کند.

عوارض جانبی احتمالی

با توجه به اینکه GSE عوارض جانبی کمی دارد بی خطر تلقی می شود .

دوزهای حدود 300–800 میلی گرم در روز به مدت 8–16 هفته ایمن است .

کسانی که باردار یا شیرده هستند باید از آن اجتناب کنند ، زیرا اطلاعات کافی در مورد اثرات آن در این جمعیت وجود ندارد.ممکن است GSE فشار خون را کاهش دهد و خون را رقیق کند و جریان خون افزایش یابد در نتیجه افرادی که دارو های رقیق کننده استفاده میکنند در مصرف GSE احتیاط کنند .

علاوه بر این ، ممکن است جذب آهن را کاهش دهد و همچنین عملکرد کبد و متابولیسم دارو را بهبود بخشد. قبل از مصرف مکمل های GSE با پزشک خود مشورت کنید.

سخن اخر

عصاره هسته انگور (GSE) یک مکمل غذایی است که از دانه انگور تهیه می شود.

این عصاره یک منبع قوی از آنتی اکسیدان ها ، به ویژه پروآنتوسیانیدین ها است.

آنتی اکسیدان های موجود در GSE ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو ، التهاب و آسیب بافتی کمک کنند که می تواند در کنار بیماری های مزمن رخ دهد.

استفاده از مکمل GSE به سلامت قلب ، مغز ، کلیه ، کبد و پوست کمک خواهد کرد .

با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست