ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فواید روغن آرگان Benefits and Uses of Argan Oil

اطلاعات کلی

روغن آرگان از قرن ها پیش نه تنها به دلیل عطر و طعم خوش و مغذی بلکه به دلیل خواصیت و مزایای بالقوه برای سلامتی جز اصلی آشپزی ها در مراکش بوده است.

این روغن گیاهی که به طور طبیعی به دست می آید از هسته میوه درخت آرگان گرفته می شود.

اگرچه این گیاه برای مراکش است ، اما اکنون روغن آرگان در سرتاسر جهان برای کاربردهای مختلف آشپزی ، آرایشی و دارویی استفاده می شود.

مزایای روغن آرگان

1. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنولی تشکیل شده است. بیشتر مقدار چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک حاصل می شود (1). تقریباً 29تا 36٪ محتوای اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می شود ، و این یک ترکیب خوبی برای منبع مواده مغذی اساسی است. اسید اولئیک ، هرچند ضروری نیست ، اما 43-49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک که در روغن زیتون نیز یافت می شود ، به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است (1 ، 2 منبع معتبر). علاوه بر این ، روغن آرگان منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست ، مو و چشم مورد نیاز است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است (1).

2. دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات فنولی مختلف موجود در روغن آرگان بیشتر عامل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند.

روغن آرگان غنی از ویتامین E یا توکوفرول است ، یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مخرب رادیکال های آزاد عمل می کند (1)

سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان ، مانند CoQ10 ، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نیز نقش دارند (منبع 3 ، منبع 4 ، منبع 5).

یک مطالعه اخیر بر روی موش های تغذیه شده با روغن آرگان نشان داد که این موشها  بعد از قرار گرفتن در معرض یک سم کبدی بسیار التهابی ، با مقایسه گروه دیگر کاهش قابل توجهی درنشانه های التهابی داشته است (منبع 6).

علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان همچنین می تواند به طور مستقیم بر روی پوست شما استفاده شود تا التهاب ناشی از جراحات یا عفونت ها را کاهش دهد (7 منبع معتبر)

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است ، اما تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو لازم است.

3. میتواند برای تقویت سلامت قلب استفاده شود

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی اشباع نشده و امگا 9 است (1)

اسید اولئیک در چندین ماده غذایی دیگر از جمله آووکادو و روغن های زیتون نیز وجود دارد و اغلب دارای اثرات محافظتی قلب هستند (منبع 2 ، منبع 8)

یک مطالعه کوچک بر روی انسان نشان داد که روغن آرگان از نظر تأثیر در سطح آنتی اکسیدان در خون از نظر توانایی روغن زیتون در کاهش بیماری قابل مقایسه است (9 منبع معتبر)

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر ، مصرف بیشتر روغن آرگان با کاهش سطح کلسترول LDL "بد" و افزایش سطح آنتی اکسیدان در خون (10 منبع معتبر) همراه بود.

در مطالعه ای در مورد خطر بیماری قلبی در 40 فرد سالم ، کسانی که به مدت 30 روز روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف می کردند ، به ترتیب 16 و 20 درصد کاهش LDL و تری گلیسیرید "بد" را تجربه کردند (11)

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است ، اما برای درک بهتر چگونگی حمایت روغن آرگان از سلامت قلب در انسان ، مطالعات گسترده تری لازم است.

4. ممکن است فوایدی برای دیابت داشته باشد

برخی تحقیقات اولیه در مورد حیوانات نشان می دهد روغن آرگان می تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند.

دو مطالعه منجر به کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موشهایی شد که در کنار روغن آرگان از رژیم غذایی با قند بالا استفاده کردند (منبع 12 ، منبع معتبر 13).

این مطالعات تا حد زیادی این علت را به محتوای آنتی اکسیدانی روغن نسبت می دهد. با این حال ، چنین نتایج لزوماً به این معنی نیست که اثرات یکسانی در انسان دیده می شود. بنابراین ، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

5. ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد

روغن آرگان ممکن است رشد و تولید مثل،  برخی سلولهای سرطانی را کم کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی ، از ترکیبات پلی فنولیک روغن آرگان در سلولهای سرطانی پروستات استفاده شد. این عصاره در مقایسه با گروه کنترل (50 منبع مطمئن) رشد سلول های سرطانی را 50٪ مهار می کند. در یک مطالعه آزمایشگاهی دیگر ، مخلوطی از روغن آرگان و ویتامین E در درجه دارویی ، میزان مرگ سلولی را در نمونه سلول های سرطانی پستان و روده بزرگ افزایش داد (منبع 15). اگرچه این تحقیقات مقدماتی جذاب است ، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان می تواند برای درمان سرطان در انسان استفاده شود ، لازم است.

6. ممکن است علائم پیری پوست را کاهش دهد

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب برای بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف روغن آرگان در رژیم غذایی ممکن است با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو به کند شدن روند پیری کمک کند (16 منبع معتبر).

همچنین ممکن است در صورت استفاده مستقیم از پوست ، از ترمیم و نگهداری پوست سالم پشتیبانی کند ، بنابراین علائم بصری پیری را کاهش می دهد (7 منبع معتبر).

برخی از مطالعات انسانی نشان می دهد که روغن آرگان ، برای افزایش خاصیت کشسانی و آبرسانی پوست در زنان یائسه هم از طریق خوراکی و هم به طور موضعی تجویز و موثر است (17 منبع معتبر ، منبع 18).

در نهایت ، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

7. می تواند برخی از عارضه های پوستی را درمان کند

روغن آرگان به ویژه در آفریقای شمالی ، از آنجا که منشا درختان آرگان است برای دهه ها یک داروی محبوب خانگی برای درمان بیماری های التهابی پوست بوده است

اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی روغن آرگان در درمان عفونت های پوستی خاص وجود دارد ، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می شود.با این حال ، تحقیقات فعلی نشان می دهد که روغن آرگان حاوی چندین ترکیب آنتی اکسیدان و ضد التهاب است ، به همین دلیل است که به نظر می رسد برای درمان بافت پوست مفید است 7 منبع معتبر)

به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.

8. می تواند التیام زخم را تقویت کند

روغن آرگان ممکن است روند بهبود زخم را تسریع کند.

یک مطالعه روی حیوانات ، افزایش قابل توجهی در ترمیم زخم در موشهایی که روغن آرگان در سوختگی های درجه دوم آنها دو بار در روز و به مدت 14 روز داده بودند ، نشان داد است  (19 منبع )

اگرچه این داده ها با اطمینان چیزی ثابت نمی کند ، اما نقش احتمالی روغن آرگان در ترمیم زخم و ترمیم بافت را نشان می دهد.

همانطور که گفته شد ، تحقیقات انسانی مورد نیاز است.

9. می تواند پوست و مو را مرطوب کند

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که اکثر محتوای چربی روغن آرگان را تشکیل می دهند ، مواد مغذی حیاتی برای حفظ سلامت پوست و مو هستند (1 ، 20)

روغن آرگان اغلب به طور مستقیم روی پوست و مو تجویز می شود اما ممکن است بصورت مصرف خوراکی نیز موثر باشد.

در یک مطالعه ، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث بهبود میزان رطوبت پوست در زنان یائسه شد (منبع معتبر 18)

اگرچه هیچ تحقیقی در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامت مو وجود ندارد ، اما برخی از مطالعات نشان می دهد که سایر روغن های گیاهی با نمایه تغذیه ای مشابه می توانند باعث کم شدن و از بین رفتن ترک های پوستی و سایر آسیب های مو شوند (منبع معتبر 21).

10. اغلب برای درمان و جلوگیری از ترک های پوستی ناشی از بارداری و تغییر وزن، استفاده می شود

روغن آرگان به طور مکرر برای جلوگیری و کاهش علائم کشش استفاده می شود ، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثبات اثر آن انجام نشده است.

و در حقیقت ، هیچ مدرک قوی مبنی بر اینکه هر نوع درمان موضعی ابزاری موثر برای کاهش علامت کشش است (22 منبع معتمد) وجود ندارد.

با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که روغن آرگان ممکن است به کاهش التهاب و بهبود قابلیت ارتجاعی پوست کمک کند، به همین دلیل بسیاری از افراد بااستفاده از آن را برای ایجاد علائم کشش  بهبود را گزارش می دهند (7 منبع ، منبع 17)

11. بعضی اوقات برای درمان آکنه استفاده می شود

برخی منابع ادعا می کنند روغن آرگان یک درمان موثر برای آکنه است ، اگرچه هیچ تحقیق علمی، این موضوع را تأیید نمی کند.

گفته می شود ، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه جلوگیری کند (7 منبع معتبر ، منبع منبع 23)

این روغن همچنین ممکن است به آبرسانی پوست کمک کند ، که برای پیشگیری از آکنه مفید است (18 منبع معتمد)

اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما موثر است یا خیر به علت آن بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا تحریک عمومی دست و پنجه نرم می کنید ، روغن آرگان ممکن است راه حلی برای شما ایجاد کند. با این حال ، اگر آکنه شما به دلیل هورمون ها باشد ، روغن آرگان تسکین چشمگیری نخواهد داشت.

12. اضافه کردن آن به عادات روزمره آسان است

از آنجا که روغن آرگان به طور روز افزون محبوب شده است ، افزودن آن به روال سلامتی و زیبایی شما بیش از هر زمان دیگری آسان است.

نحوه مصرف

برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت خالص به صورت موضعی استفاده می شود  اما اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون ها و کرم های پوستی نیز وجود دارد.

اگرچه می توان آن را مستقیماً روی پوست خود قرار داد ، اما بهتر است این کار را با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ عکس العمل منفی نخواهید داشت.

برای مو

شما می توانید روغن آرگان را به طور مستقیم روی موهای خشک یا مرطوب بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشد ، شکستگی را کاهش دهد یا حالت دهد.

همچنین گاهی در شامپوها یا نرم کننده ها نیز گنجانده می شود.

اگر اولین بار است که از آن استفاده می کنید ، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید واکنش موهای شما چیست. اگر ریشه طبیعی چرب دارید ، آرگان را فقط در انتهای موهای خود بمالید تا از داشتن موهای چرب جلوگیری کنید.

برای پخت و پز

اگر به استفاده از روغن آرگان به همراه غذا علاقه دارید ، به دنبال انواع خاصی برای آشپزی در بازار بگردید یا مطمئن شوید که 100٪ روغن آرگان خالص خریداری می کنید.

روغن آرگان برای اهداف آرایشی و بهداشتی به بازار عرضه می شود ممکن است با مواد دیگری که نباید مصرف کنید مخلوط شود.

به طور سنتی ، روغن آرگان برای آغشته کردن نان یا آب نمک روی دانه های کوسکوس یا سبزیجات استفاده می شود. همچنین می تواند کمی گرم شود اما برای ظروف با حرارت بالا مناسب نیست زیرا به راحتی می سوزد.

سخن آخر

قرن هاست که روغن آرگان برای مصارف مختلف آشپزی ، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

سرشار از مواد مغذی ضروری ، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که روغن آرگان می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین ممکن است انواع بیماری های پوستی را درمان کند.

در حالی که تحقیقات فعلی نمی تواند به طور قطعی بیان کند که روغن آرگان برای درمان هر یک از این موارد موثر است ، بسیاری از افراد نتایج مطلوبی را پس از استفاده از آن گزارش می کنند.

اگر در مورد روغن آرگان کنجکاو هستید ، امروز یافتن آن و شروع به کار با آن آسان است.

با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست