ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

توده های مشکوک پستان Suspicious Breast Lumps

نگاه کلی

توده پستانی، رشد یک بافت در پستان می باشد. یافتن یک توده در پستان می تواند ترسناک و استرس زا باشد.بیشتر توده های پستان خطرناک نمی باشند، اما بسیار مهم است که فرد برای بررسی آن ها به پزشک مراجعه کند.

علائم

در حالت عادی ممکن است بافت پستان گره دار یا رشته ای باشد و یا در دوران قاعدگی حساس شوند.

در صورت ابتلا به یک عارضه پستانی ممکن است تغییراتی مانند موارد زیر احساس شود:

  • توده گرد، صاف و محکم در پستان
  • توده ای بزرگ و جامد که به راحتی در زیر پوست حرکت می کند
  • توده سخت با ساختار نامنظم در پستان
  • قرمزی یا فرورفتگی پوست مانند پوست پرتقال
  • تغییر در اندازه یا شکل پستان
  • ترشح مایعات از نوک پستان

علل بیماری

توده های پستان معمولاٌ در اثر موارد زیر بروز می کنند:

کیست پستان. ممکن است توده های گرد، صاف و محکم، کیست -مجرای متسع شیر که پر از مایع است- باشند. کیست های پستان می توانند بزرگ یا کوچک بوده و باعث حساس شدن بافت اطراف پستان شوند. گاهی کیست پستان قبل از قاعدگی ظاهر شده و بعد از آن کوچک شده یا از بین برود.

تغییرات فیبروکیستیک پستان. در تغییرات فیبروکیستیک، فرد احساس پری و سنگینی در پستان ها همراه با نواحی توده یا دندانه دندانه را در آن ها تجربه می کند. همچنین ممکن است پستان ها حساس شوند. بسیاری از زنان در دوران قاعدگی تغییرات فیبروکیستیک پستان را تجربه می کنند که پس از قاعدگی بهبود می یابد.

فیبروآدنوم. فیبروآدنوم ها تومورهای جامد و غیر سرطانی پستان هستند که سطح صافی دارند و هنگام لمس به راحتی زیر پوست حرکت می کنند. این توده ها ممکن است در طول زمان رشد کرده و بزرگ تر شوند. از عواملی که می تواند با رشد فیبروآدنوم مرتبط باشد می توان به بارداری، هورمون درمانی یا قاعدگی اشاره کرد.

جراحات و عفونت ها. آسیب شدید به بافت پستان یا اعصاب اطراف می تواند یک توده پستان ایجاد کند.از این عارضه به عنوان نکروز چربی یاد می شود. تجمع مایع عفونی (آبسه) در بافت پستان نیز می تواند باعث ایجاد توده در پستان شود، که اغلب با درد موضعی و التهاب پوست همراه است.

سرطان پستان. توده ای بدون درد، سفت، دارای شکل نامنظم و متفاوت از بافت پستان. پوست روی ناحیه توده ممکن است قرمز بوده و یا مانند پوست یک پرتقال، فرورفته یا سوراخ باشد. ممکن است اندازه و شکل پستان تغییر کرده، یا مایعی از آن ترشح کند.

تنها با مراجعه به پزشک و ارزیابی می توانید از ارزیابی های ضروری و نوع توده پستانی آگاه شوید.