ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

عفونت ناشی از پارووویروس Parvovirus Infection

نگاه کلی

عفونت پارووویروس یک بیماری شایع و بسیارمسری دردوران کودکی است. نام دیگراین بیماری صورت سیلی خورده است. این نام گذاری به دلیل شکل ظاهری بیماری است. این بیماری به نام بیماری پنجم هم شناخته می شود. زیرا این بیماری یکی ازپنج بیماری شایع دوران کودکی است که با عارضه های پوستی همراه است. 

این بیماری در بیشتر کودکان به صورت خفیف بروز می کند و با درمان اندکی بهبود می یابد، اما در بزرگسالان می تواند جدی باشد. 

عفونت پارووویروس در زنان باردار ممکن است به مشکلات جدی مانند سقط جنین منجر شود. همچنین این بیماری درافراد مبتلا به کم خونی یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطرات جدی به دنبال دارد.

عفونت پارووویروس یک بیماری شایع و بسیار مسری در دوران کودکی است که به دلیل قرمزی سطح پوست صورت که ایجاد می شود، گاهی اوقات آن را بیماری صورت سیلی خورده می نامند. عفونت پارووویروس همچنین به عنوان بیماری پنجم شناخته شده است، زیرا این بیماری یکی ازپنج بیماری شایع دوران کودکی است که با راش (عارضه های قرمز) پوستی همراه است. 

این بیماری در بیشتر کودکان به صورت خفیف بروز می کند و با درمان اندکی بهبود می یابد. اما این بیماری دربزرگسالان می تواند جدی باشد. عفونت پارووویروس در برخی از زنان باردار می تواند منجر به مشکلات خطرناکی در سلامتی جنین شود. این عفونت همچنین برای افرادی که کم خونی مبتلا هستند یا دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند خطرناک می باشد.

علائم

افراد مبتلا به این بیماری تا زمانی که علائم ظاهر شوند، هیچ گونه نشانه ای از بیماری ندارند. این علائم نسبت به سن بیمار متفاوت هستند.

علائم پارووویروس در کودکان

علائم و نشانه های اولیه عفونت پارووویروس در کودکان شامل موارد زیر است:

 • تب
 • درد معده
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • راش (عارضه پوستی قرمز) صورت

چند روز پس از بروز علائم اولیه، راش (قرمزی) پوستی به رنگ قرمز روشن معمولا بر روی گونه ها ظاهر می شوند. این راش ها برروی بازوها، بدن، ران و باسن هم دیده می شوند. این عارضه ها ظاهری صورتی رنگ داشته و به صورت شبکه ای هستند و کم کم گسترش می یابند. راش ها می توانند به خصوص درکف پا و همراه با خارش باشند.

راش ها عموماً در اواخر بیماری نمایان می شوند. به همین دلیل راش ناشی ازاین بیماری با سایر راش های ویروسی یا دارویی اشتباه گرفته می شوند. این قرمزی های پوست تا حدود سه هفته گاهی ناپدید و دوباره دیده می شوند و اغلب زمانی که کودک درمعرض گرما یا آفتاب است، بروز می کند.

علائم پارووویروس در بزرگسالان

بزرگسالان معمولاً علائمی به این شکل ندارند، اما علائم دیگری مانند درد مفاصل برای روزها تا هفته ها آزارشان می دهد. مفاصلی که بیشتر در معرض این بیماری هستند مفصل مچ دست، زانو و مچ پا می باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

به طور کلی برای عفونت پارووویروس نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر شما یا فرزندتان به بیماری زمینه ای مبتلا هستید خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش می یابد، به پزشک مراجعه کرده و درصورت وجود شرایط زیر به پزشک اطلاع دهید:

 • کم خونی سلول داسی شکل
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • بارداری

علل بیماری

ویروس انسانی پارووویروس B19 باعث عفونت پارووویروس می شود. ویروس انسانی با ویروسی که درحیوانات دیده شده متفاوت است به همین دلیل این بیماری ازحیوانات به انسان و بالعکس منتقل نمی شود. 

عفونت پارووویروس انسانی درمیان کودکان درسن پایین و در مدرسه ابتدایی و شیوع بیماری درطول ماه های زمستان و بهاررایج تراست اما درهرفصل دیگری هم امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد. نحوه سرایت این بیماری مانند سرماخوردگی است و ازتماس دست با دست و یا ازطریق ترشحات تنفسی منتقل می شود.

عفونت پارووویروس همچنین امکان دارد از زنان باردار به جنین از راه خون منتقل شود.

بیماری درهفته قبل از بروز راش های پوستی، واگیردار می باشد. اما با بروز راش پوستی احتمال سرایت بیماری ازبین می رود و نیازی به جداکردن فرد نمی باشد.

عوارض بیماری

پارووویروس و کم خونی

عفونت پارووویروس می تواند عوارض جدی برای بیماران مبتلا به کم خونی ایجاد کند. کم خونی وضعیتی است که درآن سلولهای قرمزخون که وظیفه اکسیژن رسانی به اندام های بدن را انجام می دهند، سریعتراز زمانی که سلولهای جدید ی که درمغزاستخوان ساخته می شوند و باید جایگزین آنها شود، ازبین می روند. 

عفونت پارووویروس می تواند تولید گلبول های قرمزخون را متوقف کند و باعث تشدید بیماری کم خونی شود. افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل هم درمعرض خطرقراردارند.

عفونت پارووویروس می تواند باعث ایجاد کم خونی و عوارض مرتبط با آن در افراد زیر شود:

 • جنین زنان باردار مبتلا به این بیماری
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

عفونت پارووویروس در بارداری

گاهی عفونت پارووویروس دردوران بارداری بر روی سلول های قرمز خون جنین اثرمی گذارد. در موارد نادر می تواند باعث کم خونی شدید منجربه سقط جنین یا زایمان نوزاد مرده شود. درسه ماهه اول بارداری احتمال خطربرای جنین بیشتراست. 

پارووویروس در افراد با سیستم ایمنی ضعیف

عفونت پارووویروس همچنین می تواند باعث کم خونی شدید در افرادی شود که سیستم ایمنی بدنشان تضعیف شده است، این تضعیف می تواند بنابر علل زیر باشد:

 • عفونت HIV
 • روال درمانی بیماری سرطان
 • داروهای پیشگیری از رد عضو پیوندی

پیشگیری از بروز بیماری

هیچ واکسنی برای پیشگیری از عفونت پارووویروس انسانی وجود ندارد. هنگامی که به پارو ویروس آلوده شوید، مصونیت مادام العمر خواهید داشت. با شستن دستها و دستهای فرزندتان، دست نزدن به صورت، اجتناب از ملاقات افراد بیمار و عدم تقسیم غذا یا نوشیدنی، خطر سرایت بیماری کاهش می یابد.

تشخیص

تقریباً نیمی از بزرگسالان در برابر عفونت پارووویروس، به دلیل عفونت قبلی و بدون علائم در دوران کودکی، مصون هستند. افرادی که در معرض عوارض شدید پارووویروس هستند از طریق آزمایش خون تشخیص داده می شوند.

ابتلای قبلی به این بیماری از بروز مجدد آن جلوگیری می کند.

درمان

به طور کلی عفونت پارووویروس می تواند با مراقبت های خانگی درمان شود. اما درافراد مبتلا به کم خونی شدید گاهی بستری شدن دربیمارستان و تزریق خون ضروری می باشد. کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند امکان دارد برای درمان عفونت نیاز به دریافت آنتی بادی ازطریق تزریق ایمونوگلوبین داشته باشند.

راهکارهایی برای کنارآمدن با بیماری

منظورازدرمان های خانگی در وهله اول تسکین علائم و کاهش ناراحتی می باشد. نوشیدن مقدارزیادی مایعات و استراحت می تواند مفید باشد. همچنین برای تب بالای 39 درجه و درد می توان از استامینوفن استفاده نمود.

درمورد استفاده ازآسپیرین برای کودکان و نوجوانان احتیاط کنید. کودکان بالای سه سال در دوران نقاهت پس ازآبله مرغان و یا آنفولانزا هرگزنباید آسپیرین مصرف کنند. زیرا دربعضی ازکودکان مصرف آسپیرین باعث سندرم ری که یک بیماری مهلک است، می شود. 

جدا کردن کودک از سایرین ضرورتی ندارد. تا زمانی که عارضه های پوستی ظاهرنشوند متوجه بیماری عفونت پارووویروس نخواهید شد و پس ازاین مدت بیماری قابلیت انتقال نخواهد داشت.

آمادگی برای ملاقات با پزشک

بیشتر افراد مبتلا به عفونت پارووویروس نیازی به درمان نخواهند داشت. اگر شما یا فرزندتان در معرض پارووویروس قرار داشته باشید و یک بیماری زمینه ای داشته باشید که خطر عوارض را افزایش دهد نیاز است به پزشک مراجعه نمایید.

آنچه می توانید انجام دهید

قبل از قرار ملاقات، اطلاعاتی که لازم است تهیه کنید شامل موارد زیر می باشد:

 • چه زمانی و چگونه شما یا فرزندتان در معرض پارو ویروس قرار گرفتید
 • شرح مفصلی از علائم
 • سوابق پزشکی خانواده
 • سوابق پزشکی شخص
 • تمام داروها و مکمل هایی که شما یا فرزندتان مصرف می کنید

از پزشک چه انتظاری می رود

در طول معاینه جسمی، پزشک به دقت به دنبال هر گونه راش پوستی خواهد بود. اگر از سن بلوغ شخص گذشته باشد، پزشک احتمال بارداری را نیز بررسی می کند.