ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

علائم هشدار دهنده بارداری Pregnancy Warning Signs

نگاه کلی

بعضی از علائمی که در حین بارداری بروز می کنند خوشایند نیستند اما غیرطبیعی نیز محسوب نمی شوند، در حالی که بعضی از نشانه ها را به‌ منزله  هشداری باید در نظر گرفت. حال از کجا باید تفاوت آنها را متوجه شد؟

ممکن است از خود بپرسید چه علائمی در دوران بارداری مستلزم رسیدگی فوری پزشکی است و چه علائمی تا ویزیت بعدی بارداری  مشکل ساز نباشد.

همیشه در هنگام مراجعه به پزشک در مورد نگرانی های خود سؤال کنید. اما به خاطر داشته باشید برخی از علائم نیاز به رسیدگی سریع دارند.

1.خونریزی

خونریزی در طول بارداری به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. پیتر برنشتاین، پزشک، استاد دانشگاه در کالج پزشکی آلبرت انیشتین و مرکز پزشکی مونتفیوره در نیویورک می گوید "در صورت خونریزی شدید و گرفتگی شدید شکم وابسته به قاعدگی یا غش در 3 ماهه اول، می تواند نشانه حاملگی خارج رحمی باشد".حاملگی خارج رحمی هنگامی که تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم کاشته شود، می تواند خطرساز باشد.

خونریزی شدید همراه با گرفتگی نیز می تواند نشانه سقط جنین در سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم باشد. در مقابل، خونریزی همراه با درد شکم در سه ماهه سوم ممکن است نشان دهنده قطع شدن جفت باشد، که هنگام جدا شدن جفت از پوشش رحم اتفاق می افتد.

دونیکا مور، متخصص بهداشت زنان، می گوید " خونریزی همیشه خطرساز می باشد".هرگونه خونریزی در دوران بارداری نیاز به توجه فوری دارد و در این شرایط با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

2.حالت تهوع شدید و استفراغ

وجود حالت تهوع های زیاد هنگام بارداری، معمول است. اما اگر شدید شود، ممکن است خطرساز باشد.

برنشتاین می گوید "اگر نمی توانید چیزی بخورید یا بنوشید، خطر کمبود آب، بدن را تهدید می کند". سوء تغذیه و کمبود آب بدن می تواند به کودک آسیب برساند.

اگر حالت تهوع شدید دارید، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بگویید. پزشک ممکن است برای تغییر رژیم شما، دارو تجویز کند.

3. سطح فعالیت کودک به طور قابل توجهی کاهش می یابد

کاهش سطح فعالیت کودک نسبت به انرژی او در گذشته به چه معناست؟ممکن است طبیعی باشد. اما چگونه می توانید آن را بیان کنید؟

برخی از عیب یابی ها می توانند به تشخیص مشکل کمک کنند. برنشتاین نوشیدن نوشیدنی های سرد و خوردن خوراکی را تجویز می کند. سپس به پهلو دراز بکشید تا ببینید آیا این کار باعث تحرک کودک می شود یا نه.

نیکول رودوک، پزشک، استادیار پزشکی مادر و جنین در دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در هوستون، می گوید شمارش ضربات نیز می تواند کمک کند. او می گوید: " تعداد حرکت دقیق بهینه یا بحرانی وجود ندارد، اما به طور کلی شما باید یک معیار پایه را در نظر بگیرید و درک ذهنی از اینکه کودک بیشتر یا کمتر حرکت می کند داشته باشید. به عنوان قاعده ای کلی، باید در عرض دو ساعت 10 ضربه یا بیشتر ایجاد شود. در صورت وجود ضربانات کمتر، با پزشک خود تماس بگیرید".

برنشتاین در این مواقع، تماس در اسرع وقت با پزشک را تجویز می کند. پزشک برای تعیین حرکت و رشد مناسب کودک، تجهیزات نظارتی در اختیار دارد.

4. انقباضات در اوایل سه ماهه سوم

انقباضات می تواند نشانه زایمان زودرس باشد. رودوک می گوید: "بسیاری از مادران اولین بار ممکن است زایمان واقعی را با زایمان کاذب اشتباه بگیرند". انقباضات زایمان کاذب را انقباضات برکستون هیکس می نامند. آنها غیر قابل پیش بینی و غیر موزون هستند و شدت آنها افزایش نمی یابد. رودوک می گوید: "آنها ظرف یک ساعت یا با آبرسانی، فروکش می کنند. اما انقباضات منظم، تقریباً 10 دقیقه با هم فاصله دارند یا شدت کمتری دارند".

اگر در سه ماهه سوم بارداری خود هستید و فکر می کنید دچار انقباض شده اید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر کودک زودتر از موعد متولد شود، پزشک ممکن است بتواند زایمان را متوقف کند.

5.پارگی کیسه آب

اگر سیلی از آب از بین پاها روانه شود، رودوک می گوید:" کیسه آب ممکن است پاره شده باشد. اما در دوران بارداری بزرگ شدن رحم نیز می تواند باعث فشار بر روی مثانه شود. بنابراین می تواند نشت ادرار هم باشد.". رودوک می گوید مقدار آب سرازیر شده ناشی از پارگی کیسه آب ممکن است زیاد یا کم باشد.

او می گوید:"اگر در مورد تشخیص ادرار یا پارگی غشای کیسه آب مطمئن نیستید، به دستشویی بروید و مثانه را خالی کنید. اگر نشت مایعات ادامه یابد، کیسه آب پاره شده است". در این شرایط با پزک خود تماس بگیرید و به بیمارستان مراجعه کنید.

6. سردرد شدید مداوم، درد شکم، اختلالات بینایی و تورم در سه ماهه سوم بارداری

این علائم می تواند نشانه ای از پره اکلامپسی باشد. این مورد، بیماری جدی است که در دوران بارداری ایجاد می شود و به طور بالقوه کشنده است. این اختلال با فشار خون بالا و پروتئین اضافی در ادرار مشخص می شود که به طور معمول پس از هفته 20ام بارداری اتفاق می افتد.

برنشتاین می گوید: "بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و فشار خون خود را آزمایش کنید. مراقبت های مناسب، قبل از تولد می تواند به جلوگیری از ابتلا به پره اکلامپسی کمک کند."

7. علائم آنفولانزا


متخصصان می گویند واکسن آنفولانزا برای زنان باردار مهم است زیرا زنان باردار بیشتر از سایر زنان در فصل آنفولانزا بیمار می شوند و دچار عوارض جدی آن می شوند.

در صورت ابتلا به آنفولانزا، برنشتاین می گوید:" سریعاً به بیمارستان یا مطب پزشکی مراجعه نکنید بلکه ابتدا با پرشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است بیماری را به سایر زنان منتقل کنید."