ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

علل سر درد Headache Causes

تاری دید

وقتی سعی در تمرکز بر روی چیزهای نزدیک به صورت خود را دارید، ممکن است سردرد بگیرید. اگر دوربین باشید، هرچه به شیء نزدیکتر می شوید، مبهم  تر به نظر می رسد. این امر نشان از کوتاه بودن قطر کره چشم یا صاف بودن قرنیه (پوشش شفاف روی چشم) دارد. این مشکل ممکن است مادرزادی باشد یا برای اکثر افراد پس از 40 سالگی رخ دهد. پزشک ممکن است عینک، لنزهای تماسی یا جراحی برای اصلاح شکل قرنیه را تجویز کند.

خشکی و سفتی گردن و شانه

آیا ساعت ها مقابل کامپیوتر قوز می کنید یا تلفن را با شانه نگه می دارید یا به دلیل استرس عضلات فک را سفت می کنید؟ هریک از این موارد ممکن است سر درد تنشی را به دنبال داشته باشد. دوش آب گرم، پد گرم کننده و داروهای بدون نسخه می توانند کمک کننده باشند. ورزش منظم همراه با مراقبه و سایر رویکردهای آرامش زا ممکن است از شروع سردرد جلوگیری کند.

گرسنگی

غذا نخوردن می تواند باعث کاهش قند خون و به دنبال آن سر درد شود. می توانید به جای سه وعده ی غذایی بزرگ، از چندین وعده غذایی کوچک و میان وعده های سالم مانند آجیل یا سبزیجات در مواقع اضطراری استفاده کنید.

قطع مصرف قهوه صبحگاهی

در صورت اعتیاد بدن به قهوه، هنگام قطع مصرف دچار سر درد تپنده خواهید شد. در صورت در دسترس نبودن قهوه، از چای سبز یا سیاه یا حتی شکلات تلخ استفاده کنید. اگر تمایل به ترک مصرف قهوه دارید، این کار را ناگهانی انجام ندهید. هر هفته 25% از مصرف خود را کاهش دهید تا به این روند عادت کنید.

رابطه ی جنسی

ممکن اس درد مبهمی در گردن یا سر وجود داشته باشد که با رابطه جنسی تشدید شود. یا ممکن است هنگام اوج رابطه جنسی دچار سر درد تپنده شوید. برخی افراد هر دو مورد را تجربه می کنند. این اتفاق بیشتر در دقایق آخر رابطه رخ می دهد اما می تواند ساعت ها به طول انجامد. این امر معمولا ًجای نگرانی ندارد، اما در صورت بروز سر درد در حین یا بعد از رابطه جنسی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، به خصوص اگر این اتفاق تا به حال رخ نداده باشد یا ناگهانی باشد، که این امر نشان از مشکلی حاد دارد.

التهاب سینوس ها

سرماخوردگی ساده می تواند مناطق توخالی پشت استخوان گونه و پیشانی را ملتهب کند. تورم می تواند دردی ایجاد کند که هنگام خم شدن تشدید شود. این امر با عدم تخلیه مخاط ضخیم و زرد یا سبز ممکن است باعث سختی در تنفس شود. داروهای بدون نسخه اغلب می توانند کمک کننده باشند. در صورت تشدید یا تداوم علائم، با پزشک تماس بگیرید.

مصرف بیش از حد الکل

خماری ناشی از مصرف الکل، به صورت سر درد خود را نشان می دهد. به این دلیل که الکل سبب اختلال در خواب و کاهش آب بدن می شود. در این شرایط نیز ممکن است خستگی و حالت تهوع نیز به وجود آید. حدود پنج تا هشت برابر واحد مجاز نوشیدنی برای مردان و سه تا پنج برابر واحد مجاز نوشیدنی برای زنان برای ایجاد این اتفاق کافی است. برای رفع این مشکل می توانید از آب، آب گوشت یا نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنید. داروهای ضد التهاب می توانند کمک کننده باشند، اما مصرف استامینوفت در این دوره توصیه نمی شود زیرا سبب فشار به کبد می شود.

مصرف بیش از حد بستنی

این امر که سر درد بستنی یا یخ زدگی مغز نیز نامیده می شود، در اثر خوردن مواد خوراکی بسیار سرد خصوصاً در صورت سریع خوردن آنها اتفاق می افتد. پزشکان از علت آن مطمئن نیستند، اما یخ زدگی ممکن است باعث تنگ شدن رگ های خونی در دهان و به دنبال آن ایجاد سیگنال های درد به سمت مغز می شود. در مورد این مشکل جای نگرانی وجود ندارد و معمولاً در عرض یک دقیقه یا بیشتر از بین می رود. پیشگیری از این اتفاق ساده است به طوری که می توانید غذاهای یخ زده را با سرعت کمتری بخورید.

ضربه به سر

سر درد می تواند بلافاصله یا ماه ها پس از آسیب دیدگی ایجاد شود. درد ممکن است در محل ضربه یا سراسر جمجمه ایجاد شود و هنگام استرس تشدید شود. علت این درد مشخص نیست اما گاهی اوقات به دلیل تجمع خون در یک نقطه ایجاد می شود. این رخداد را هماتوم می نامند. در موارد حاد، مواردی مانند ضعف، گیجی، حالت تهوع و فراموشی ایجاد می شود.در صورت وجود هر یک از این علائم یا سر درد پس از ضربه به سر، به پزشک مراجعه کنید.

عفونت گوش

باکتری ها یا ویروس ها ممکن است گوش میانی (استخوان های ریزی که برای ایجاد صدایی که می شنوید می لرزند) که مملو از هوا می باشد را آلوده کنند. این اتفاق سریعاً روی می دهد. تجمع مایعات می تواند باعث درد گوش و سر و به دنبال آن تخلیه مایع، خون یا چرک شود. در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم، با پزشک تماس بگیرید زیرا لازم است عفونت را معاینه کند و به کنترل درد و تورم کمک کند. بیشتر موارد طی 1-2 هفته بدون درمان بهبود می یابند.

سوء مصرف مسکن های درد

در صورت مصرف داروی رایج بدون نسخه مانند آسپیرین، ایبوپروفن و استامینوفن بیش از 15 روز در ماه، ممکن است باعث سر درد شود. مواد افیونی یا داروهای کافئین دار با نسخه ممکن است فقط در مدت 10 روز سبب سر درد شوند. افراد مبتلا به میگرن بیشتر در معرض این مشکل هستند. پزشک در تغییر داروها و تجویز راهکارهای دیگر برای بهبودی کمک می کند.

مصرف محرک های سر درد

واکنش افراد نسبت به هم متفاوت می باشد، اما  غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ضربان سر شوند عبارتند از:

  • پنیر مانده
  • برخی میوه ها و آجیل ها
  • الکل
  • غذاهای حاوی نیترات، مانند هات داگ، سوسیس یابیکن
  • غذاهای تخمیری یا ترشیجات مانند ترشیکلم یا خیار شور
  • مونوسدیم گلوتامالت (طعم دهنده MSG)

اگر در بروشور غذایی مواد غذایی و زمان غذا خوردن خود را جستجو کنید، عوام محرک سر درد را پیدا خواهید کرد.

ورزش سنگین

هنگامی که ورزش های سنگین انجام می دهید یا بعد از اتمام کارتان ممکن است دچار درد در دو طرف سر شوید. دویدن، شنا کردن یا وزنه برداری می تواند دچار این مشکل شود. این امرجای نگرانی ندارد، اما برای ایجاد اطمینان ازجدی نبودن مسئله با پزشک خود مشورت کنید. در صورت استفراغ، غش یا دو بینی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

بالش نامناسب

اگر بدن در تمام طول شب در حالت نامناسبی قرار داشته باشد، ممکن است سر درد به وجود آید. کمبود خواب و غلت زدن های بیهوده (در تلاش برای خوابیدن) می تواند باعث سردرد شود. هنگام خواب سر را با بقیه ی اعضای بدن همسو نگه دارید همانند حالت ایستاده. در صورت بروز مشکل با پزشک یا متخصص فزیوتراپی صحبت کنید.

چه زمانی باید با فوریت های پزشکی تماس گرفت

در موارد نادر، سر درد نشان از مورد حاد باشد. سر درد ممکن است نشان دهنده ی وجود بیماری که به آرامی ایجاد شده است مانند تومور مغزی یا شرایط اورژانسی مانند سکته باشد. در صورت بروز ناگهانی درد یا تشدید آن یا مشاهده ی هر یک از علائم با فوریت های پزشکی تماس بگیرید:

  • بی حسی یا ضعف در یک طرف صورت یا بدن
  • سخن گفتن ناموزون یا گیجی
  • مشکل در بینایی
  • سرگیجه، از دست دادن تعادل