ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

فشار خون بالا (هایپرتنشن) High Blood Pressure (Hypertension)

نگاه کلی

فشار خون بالا بیماری شایعی است که در طولانی مدت خون آن قدر به دیواره عروق فشار زیادی وارد می کند که می تواند در نهایت منجر به بیماری های دیگری از جمله بیماری قلبی شود.

فشار خون هم از نظر میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و هم میزان مقاومت شریان ها در برابر جریان خون سنجیده می شود. هر چه حجم خون پمپاژ شده بیشتر و شریان ها باریک تر باشند، فشار خون بالاتر است.

شما می توانید بدون آن که علامت خاصی داشته باشید برای سال ها مبتلا به فشار خون باشید. در مواردی که بیماری بدون علامت هست نیز همچنان عروق و قلب آسیب دیده و کاملاً قابل مشاهده و بررسی می باشند. فشار خون بالای کنترل نشده خطر بروز بیماری مشکلات خطرناکی همچون حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

به طور معمول، فشار خون بالا در طول سالیان متمادی ایجاد شده و می توان گفت بالاخره همه به آن مبتلا خواهند شد. خوشبختانه، به راحتی می توان آن را تشخیص داد، و زمانی که فردی متوجه می شود که به آن مبتلا است می تواند به کمک توصیه های پزشک آن را کنترل کند.

علائم

بیشتر افراد با فشار خون بالا حتی اگر فشار در سطح بالا و خطرناکی باشد، علامت خاصی ندارند.

ممکن است تعداد کمی از افراد با فشار خون بالا علائمی همچون سردرد، نفس تنگی یا خون دماغ شدن مواجه شوند، اما این علائم اختصاصی نبوده و معمولاً تا زمانی که فشار خون به مرحله شدید یا تهدید کننده ای نرسد بروز نمی کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

معمولاً در طی چک آپ های معمول فشار خون نیز بررسی می شود.

از سن 18 سالگی به بعد بهتر است هر دو سال فشار خونتان چک شود. در صورتی که بالای 40 سال سن دارید یا میان 18 تا 39 سالگی بوده ولی در معرض خطر فشار خون بالا هستید فشار خون شما باید سالانه بررسی شود.

معمولاً فشار خون هر دو دست باید سنجیده شود تا مشخص شود آیا تفاوتی وجود دارد یا خیر. حتماً باید از سایز مناسب آرم کاف استفاده شود.

معمولاً اگر پزشک تشخیص دهد که مبتلا به فشار خون یا سایر فاکتورهای خطرساز بیماری های قلبی عروقی هستید، دستور می دهد تا فواصل چک آپ ها کمتر شود. عموماً بررسی فشار خون در کودکان بیشتر از سه سال به عنوان قسمتی از چک آپ سالیانه در نظر گرفته می شود.

اگر مرتباً به پزشک مراجعه نمی کنید، می توانید با مراجعه به مراکز سلامت منطقه فشار خون را بررسی کنید. برخی از داروخانه ها نیز دستگاه فشارسنج دارند که همان جا می توانید به صورت رایگان یا با پرداخت مبلغ کمی از آن استفاده کنید.

دستگاه های فشارسنجی که در فروشگاه ها و داروخانه ها وجود دارند می توانند اطلاعات مفیدی را در مورد وضعیت فشار خون شما در اختیارتان قرار دهد، اما گاهی این دستگاه ها محدودیت هایی دارند. دقت این دستگاه ها به فاکتورهای مختلفی همچون اندازه مناسب کاف و استفاده درست از دستگاه بستگی دارد. می توانید برای اطلاع دقیق از نحوه کار با دستگاه از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

علل بیماری

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد.

فشار خون اولیه (اسنشیال)

در بیشتر افراد بزرگسال، دلیل مشخصی برای فشار خون بالا وجود ندارد. این نوع، فشار خون اولیه (اسنشیال) نامیده می شود که به مرور و در طول چند سال بروز می کند.

فشار خون ثانویه

بعضی از افراد در نتیجه عوامل زمینه ای به فشار خون مبتلا می شوند. این نوع، فشار خون ثانویه نامیده شده و معمولاً به طور ناگهانی بروز کرده و باعث فشار خون بالاتری نسبت به فشار خون اولیه می شود. عوامل و داروهای مختلفی می توانند منجر به فشار خون ثانویه شوند، از جمله این ها به موارد زیر اشاره کرد:

آپنه انسدادی خواب

تومورهای غدد آدرنال

اختلالات تیروئیدی

برخی از نقص های مادرزادی (ارثی) در عروق خونی.

برخی از داروها، مانند داروهای پیشگیری از بارداری، داروهای سرماخوردگی، ضد احتقان ها، مسکن هایی که بدون نسخه تجویز می شوند و گروهی دیگر از داروها که با نظر پزشک تجویز شده است.

مواد مخدر مانند آمفتامین و کوکائین.

عوامل خطرساز (ریسک فاکتورها)

فشار خون بالا ریسک فاکتورهای متعددی دارد، این فاکتور ها عبارتند از:

سن. با افزایش سن، خطر بروز فشار خون بالا افزایش می یابد. تا سن 64 سالگی فشار خون بالا بیشتر در مردان شایع است. خانم ها معمولاً بعد از این سن مبتلا به فشار خون می شوند.

نژاد. معمولاً در آفریقایی تبار ها فشار خون شایع تر بوده و به نسبت سفید پوست ها در سنین پایین تری نیز بروز می کند. عوارض جدی همچون سکته مغزی و قلبی و از کار افتادن کلیه ها نیز در نژاد آفریقایی بیشتر دیده شده است.

سابقه خانوادگی. به نظر می رسد که فشار خون بالا از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

اضافه وزن و چاقی. وزن بالا باعث می شود که نیاز به خون برای اکسیژن رسانی و تغذیه بافت ها افزایش یابد. افزایش حجم خونی که درون عروق حرکت می کند مساوی با افزایش فشار به دیواره شریان ها می باشد.

فعالیت فیزیکی کم. افرادی که فعالیت فیزیکی کمی دارند ضربان قلب بیشتری دارند. هر چه ضربان بالاتر باشد، قلب باید در هر انقباض فعالیت بیشتری داشته باشد که فشار بیشتری به شریان ها وارد می کند. همچنین فعالیت پایین منجر به افزایش احتمال چاقی و اضافه وزن می شود.

استفاده از تنباکو. نه تنها دود کردن یا جویدن تنباکو بلافاصله و موقتاً فشار خون را افزایش می دهد، بلکه مواد شیمیایی موجود در تنباکو می تواند به پوشش داخلی دیواره شریان ها آسیب بزند. این می تواند باعث باریک شدن شریان ها و افزایش خطر بیماری های قلبی شود. استنشاق ناخواسته دود سیگار (دود دسته دوم) نیز می تواند خطر بیماری های قلبی را افزایش دهد.

نمک (سدیم) زیاد در رژیم غذایی. سدیم زیاد در غذا منجر به احتباس مایعات در بدن و در نتیجه افزایش فشار خون شود.

پتاسیم کم در رژیم غذایی. پتاسیم به حفظ توازن و تعادل سدیم در سلول ها کمک می کند. در صورتی که رژیم غذایی حاوی مقدار ناکافی پتاسیم باشد، سدیم در خون تجمع پیدا می کند.

مصرف زیاد الکل. نوشیدن شدید الکل در طول زمان می تواند به قلب آسیب بزند. مصرف بیشتر از یک لیوان نوشیدنی الکلی در روز برای خانم ها و دو لیوان برای آقایان می تواند بر روی فشار خون افراد اثر منفی بگذارد.

در صورت مصرف الکل اعتدال در نوشیدن آن اهمیت فراوانی دارد، که در خانم ها این مقدار به یک واحد و در آقایان دو واحد می باشد. هر واحد عبارت است از 354 میلی لیتر آبجو، 147 میلی لیتر شراب و 44 میلی لیتر نوشیدنی با 40% الکل.

استرس. استرس بالا می تواند منجر به افزایش موقت فشار خون شود. روش هایی مانند غذا خوردن بیشتر، استعمال دخانیات و نوشیدن الکل که بعضی افراد برای به آرامش رسیدن انجام می دهند تنها باعث افزایش اختلالات در فشار خون می شود.

 برخی بیماری های مزمن. برخی از بیماری های مزمن مانند بیماری های کلیوی، دیابت و آپنه خواب می توانند خطر اختلالات فشار خون را افزایش دهند.

گاهی بارداری نیز منجر به افزایش فشار خون می شوند.

اگرچه فشار خون بالا در بزرگسالان شیوع بیشتری دارد، کودکان نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به آن قرار داشته باشند. در گروهی از کودکان، فشار خون در نتیجه اختلالات قلبی یا کلیوی بروز می کند. اما در بیشتر کودکان این مشکل در نتیجه نحوه نادرست زندگی مانند رژیم غذایی ناسالم، چاقی و فعالیت کم ایجاد می شود.

عوارض بیماری

فشار زیاد به دیواره های شریان ها در نتیجه فشار خون بالا، می تواند به عروق خونی و ارگان های بدن آسیب برساند. هر چه فشار خون بالاتر باشد و مدت طولانی تری کنترل نشود ، آسیب شدید تر خواهد بود.

فشار خون کنترل نشده می تواند منجر به بروز عوارض شود، از جمله:

حمله قلبی یا سکته مغزی. فشار خون بالا می تواند منجر به ضخیم و خشن شدن شریان ها (آرترواسکلروزیس) شود، که می تواند باعث سکته قلبی، سکته مغزی یا سایر اختلالات شود.

آنوریسم. افزایش فشار خون، عروق خونی را سست و ضعیف و قسمت هایی از آن را متورم کرده و آنوریسم را تشکیل می دهد. پارگی آنوریسم به شدت خطرناک بوده و می تواند منجر به مرگ شود.

نارسایی قلبی. برای پمپ کردن خون در فشار بالا، قلب باید سخت تر کار کند. این اتفاق باعث می شود دیواره اتاقک های پمپاژ خون در قلب ضخیم شود (هایپرتروفی بطن چپ). در نهایت، دیواره ضخیم شده در فرستادن خون به تمام بدن دچار مشکل شده که می تواند نارسایی قلبی ایجاد کند.

عروق خونی ضعیف یا باریک کلیه ها. که می توانند کارکرد صحیح این ارگان ها را مختل کنند.

عروق خونی ضخیم، باریک یا پاره در چشم ها. می تواند منجر به از بین رفتن بینایی شود.

سندروم متابولیک. این سندروم مجموعه ای از اختلالات در متابولیسم بدن می باشد، مشکلاتی همچون افزایش ناهمگون دور کمر، تری گلیسرید بالا، کمبود کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا همان کلسترول خوب، فشار خون بالا و سطح بالای انسولین خون. این موارد می توانند منجر به بروز دیابت، بیماری های قلبی و سکته مغزی شود.

اختلالات فهم یا حافظه. فشار خون کنترل نشده می تواند توانایی تفکر، یادگیری و یادآوری را تحت تأثیر قرار دهد. اختلالات حافظه ای یا درک مفاهیم در کسانی که فشار خون بالا دارند شایع تر است.

دمانس (جنون). شریان های باریک یا مسدود شده جریان خون را در مغز محدود کرده و منجر به نوع خاصی از جنون (دمانس عروقی) می شود. سکته مغزی که جریان خون را در مغز مختل کند نیز می تواند باعث دمانس عروقی شود.

تشخیص

برای سنجش فشار خون، پزشک یک کاف بازویی بادی را دور بازوی شما قرار داده و با استفاده از یک فشار سنج فشار خون شما را اندازه می گیرد.

فشار خون بر اساس میلی متر جیوه (mm Hg) سنجیده می شود و دو عدد دارد. عدد اول یا بالاتر، فشار خون شریان ها را زمان تپش قلب (فشار سیستولیک) و عدد دوم که کمتر است فشار خون شریان ها را بین ضربان های قلب (فشار دیاستولیک) نشان می دهد.

مقدار فشار خون در چهار دسته قرار می گیرد:

فشار خون نرمال. اگر فشار خون زیر 120/80 mmHg باشد عادی است.

فشار خون افزایش یافته. در فشار خون بالا فشار سیستولیک از 120 تا 129 میلی متر جیوه و فشار دیاستولیک زیر 80 میلی متر جیوه می باشد. فشار خون بالا در طول زمان بدتر می شود مگر آنم که اقدامات لازم برای کنترل آن انجام شود.

فشار خون مرحله اول. اگر فشار سیستولیک از 130 تا 139 میلی متر جیوه یا فشار دیاستولیک بین 80 تا 89 میلی متر جیوه باشد هایپرتنشن مرحله اول است.

فشار خون مرحله دوم. فشار خون شدیدتر، هایپرتنشن مرحله دوم، فشار سیستولیک 140 میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولیک 90 میلی متر جیوه یا بالاتر می باشد.

در فشار خون هر دو عدد مهم هستند، اما پس از 50 سالگی قرائت فشار سیستولیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. فشار خون سیستولیک ایزوله وضعیتی است که طی آن فشار دیاستولیک عادی است (کمتر از 80 میلی متر جیوه) اما فشار سیستولیک بالا است (بیشتر یا مساوی 130). این نوع پرفشاری خون در افراد بالای 65 سال شایع است.

پزشک برای تشخیص قطعی فشار خون بالا در سه جلسه یا بیشتر سه بار فشار خون بیمار را می سنجد. چرا که فشار خون به طور معمول در طول روز تغییر می کند و ممکن است در حین ملاقات با پزشک افزایش یابد (فشار خون روپوش سفید/ سندروم روپوش سفید).

عموماً فشار خون باید در هر دو دست سنجیده شود تا مشخص شود آیا تفاوتی وجود دارد. استفاده از یک آرم کاف با سایز مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

ممکن است پزشک از بیمار بخواهد تا یک بار هم در منزل فشار خود را بسنجد تا بتواند اطلاعات کامل تری از شرایط بیمار داشته باشد.

ممکن است پزشک توصیه به انجام یک بررسی 24 ساعته فشار خون به نام سنجش فشار خون آمبولاتوری کند تا بتواند از ابتلای بیمار به فشار خون اطمینان حاصل کند. دستگاهی که برای این آزمایش استفاده می شود فشار خون را در فواصل منظم و در طول 24 ساعت سنجیده و تصویر دقیق تری از تغییر فشار خون در طول شبانه روز را به پزشک ارائه می دهد. هرچند، این دستگاه در تمام مراکز پزشکی در دسترس نیستند.

اگر فرد مبتلا به هر کدام از انواع فشار خون باشد، پزشک سابقه بیماری او را بررسی کرده و معاینه می کند.

همچنین احتمال دارد پزشک توصیه به انجام تست های روتین مانند تست اوره (آنالیز ادرار)، آزمایش خون و کلسترول و الکتروکاردیوگرام – تستی که فعالیت الکتریکی قلب را بررسی می کند- کند. امکان دارد برای بررسی علائم بیماری های قلبی نیاز به انجام اکوکاردیوگرام باشد.

سنجش فشار خون در خانه

یک روش مهم برای بررسی اینکه آیا درمان و کنترل فشار خون به درستی پیش می رود، برای تأیید فشار خون بالا یا تشخیص وخیم تر شدن فشار خون، سنجش فشار خون در خانه است.

بررسی خانگی فشار خون به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و برای خرید نیازی به نسخه ندارد. نظارت خانگی بر فشار خون جایگزینی برای مراجعه به پزشک نیست، و ممکن است محدودیت هایی داشته باشد.

حتما از یک دستگاه معتبر استفاده کرده و از محکم بودن کاف اطمینان حاصل کنید. سالی یک بار دستگاه سنجش را با خود به مطب پزشک خود بیاورید تا دقت آن را بررسی کند. در مورد چگونگی شروع به کار با دستگاه در خانه با پزشک خود صحبت کنید.

دستگاه های اندازه گیری فشار خون در مچ یا انگشت توسط انجمن قلب آمریکا توصیه نمی شود.

درمان

تغییر سبک زندگی در طولانی مدت می تواند فشار خون بالا را کنترل کند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید از جمله:

داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب برای قلب با نمک کمتر

فعالیت بدنی منظم

کنترل وزن مناسب یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی

محدود کردن میزان الکل

اما گاهی اوقات تغییرات سبک زندگی کافی نیست. علاوه بر رژیم غذایی و ورزش، پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش فشار خون تجویز کند.

هدف درمان فشار خون به میزان سلامتی شما بستگی دارد.

در صورت وجود موارد زیر هدف از درمان فشار خون باید رساندن آن به کمتر از 130/80 میلی متر جیوه باشد:

یک فرد بالغ سالم 65 ساله یا بالاتر هستید

یک فرد بزرگسال کمتر از 65 سال هستید که به احتمال 10 درصد یا بیشتر در ده سال آینده دچار مشکلات قلبی عروقی می شوید

به بیماری مزمن کلیه، دیابت یا بیماری عروق کرونری مبتلا هستید

اگرچه 80/120 میلی متر جیوه یا پایین تر بهترین حد فشار خون است، اما پزشکان مطمئن نیستند که برای رسیدن به آن سطح به درمان (داروها) نیاز است.

اگر 65 ساله یا بالاتر هستید و استفاده از داروها فشار خون سیستولیک پایین تری (مانند کمتر از 130 میلی متر جیوه) ایجاد می کند، دیگر نیازی به تغییر داروها نیست مگر اینکه باعث ایجاد اثرات منفی بر سلامتی یا کیفیت زندگی شود.

مجموعه داروهایی که پزشک تجویز می کند به اندازه فشار خون و سایر بیماری ها بستگی دارد. برای تهیه یک برنامه درمانی فردی مخصوص مشورت با تیمی از متخصصان پزشکی که در زمینه درمان فشار خون بالا فعالیت می کنند، کمک کننده خواهد بود.

داروهایی برای درمان فشار خون بالا

دیورتیک های (مدرهای) تیازیدی. دیورتیک ها که گاهی به آن ها قرص های آب نیز گفته می شود، داروهایی هستند با تأثیر بروی کلیه ها در دفع سدیم و آب و کاهش حجم خون به بدن کمک می کنند.

در داروهایی که برای فشار خون بالا تجویز می شوند، اغلب مدرهای تیازیدی اولین انتخاب بوده، اما تنها انتخاب نیستند. دیورتیک های تیازید شامل کلرتالیدون، هیدروکلروتیازید (میکروزید) و غیره می باشند.

معمولاً به نسبت مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE)، دیورتیک ها یا مسدود کننده های کانال کلسیم برای افراد آفریقایی تبار و افراد مسن اثر بهتری دارند. عارضه جانبی مشترک دیورتیک ها افزایش و تکرر ادرار است.

مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE). این داروها - مانند لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتینسین)، کاپتوپریل (کاپوتن) و برخی دیگر از داروها - با مسدود کردن تشکیل یک ماده شیمیایی طبیعی که عروق خونی را باریک می کند، به نرم شدن عروق خونی کمک می کنند. در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه مهار کننده ACE به عنوان یکی از داروهای مورد استفاده سودمند خواهند بود.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسینII (ARBs). این داروها با مسدود کردن عملکرد، و نه تشکیل یک ماده شیمیایی طبیعی که عروق خونی را تنگ می کند، به نرم شدن عروق خونی کمک می کنند. ARB ها شامل کاندسارتان (آتاکاند)، لوزارتان (کوزار) و موارد دیگری می باشند. ARB برای مبتلایان به بیماری مزمن کلیه می تواند کمک کننده باشد.

مسدود کننده های کانال کلسیم. این داروها - از جمله آملودیپین (نورواسک)، دیلتیازم (کاردیزم، تیازاک و سایر موارد) - به آرامش و نرم شدن عروق خونی کمک می کنند. برخی ضربان قلب را کند می کنند. به نظر می رسد مسدود کننده های کانال کلسیم برای افراد مسن و افراد آفریقایی تبار بهتر از مهار کننده های ACE عمل کنند.

آب گریپ فروت با برخی از مسدود کننده های کانال کلسیم تداخل دارد، سطح دارو را در خون افزایش داده و شما را در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی قرار می دهد. اگر نگران تداخل داروها هستید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

داروهای دیگری که گاهاً برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند:

اگر با ترکیبی از داروهای فوق در رسیدن به فشار خون خود مشکل دارید ، پزشک ممکن است تجویز کند:

مسدود کننده های آلفا. این داروها باعث کاهش تحریکات عصبی به رگ های خونی شده و اثر مواد شیمیایی طبیعی تنگ کننده عروق خونی را کاهش می دهند. مسدود کننده های آلفا شامل دوکسازوسین (کاردورا)، پرازوسین (مینیپرس) و داروهایی دیگر می باشند.

مسدود کننده های آلفا-بتا. علاوه بر کاهش تحریک های عصبی به رگ های خونی ، مسدود کننده های آلفا-بتا ضربان قلب را آرام کرده تا مقدار خونی که باید از طریق عروق پمپ شود را کاهش یابد. مسدود کننده های آلفا-بتا شامل کارودیلول (کورِگ) و لابتالول (تراندیت) هستند.

مسدود کننده های بتا. این داروها باعث کاهش حجم کار قلب شده و عروق خونی را باز می کنند و باعث می شوند تپش قلب آرام تر و با ضرب کمتری باشد. مسدود کننده های بتا شامل آسبوتولول (سکترال)، آتنولول (تنورمین) و تعدادی دیگر می باشند.

مسدود کننده های بتا معمولاً به تنهایی تجویز نمی شوند ، اما می توانند در ترکیب با سایر داروهای فشار خون مؤثر باشند.

آنتاگونیست های آلدوسترون. نمونه های آن عبارتند از: اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و اپلرنون (اینسپرا). این داروها اثرات ترکیب های  طبیعی را که منجر به احتباس نمک و مایعات شده و در نتیجه باعث افزایش فشار خون می شوند را مسدود می کنند.  

مهارکننده های رنین. آلیسکیرن (تکتورنا) تولید رنین را کند می کند، رنین آنزیمی است که توسط کلیه ها تولید شده و زنجیره ای شیمیایی را شروع کرده که باعث افزایش فشار خون می شوند.

عملکرد آلیسکیرن به صورت کاهش توانایی رنین برای شروع زنجیره این فرآیند می باشد. به دلیل احتمال بروز عوارض جدی از جمله سکته مغزی، آلیسکیرن نباید با مهارکننده های ACE یا ARB مصرف شود.

وازودیلاتورها. این داروها از جمله هیدرالازین و ماینوکسیدیل مستقیماً روی عضلات موجود دیواره شریان ها شما اثر گذاشته و از انقباض عضلات و تنگی شریان ها جلوگیری می کنند.

داروهای مؤثر بر سیستم عصبی مرکزی. این داروها از سیگنال دهی مغز به سیستم عصبی جلوگیری کرده و باعث افزایش ضربان قلب و تنگی عروق می شوند. از دسته این داروها می توان به کلونیدین (کاتاپرس، کاپوای)، گوانفاسین (اینتونیو، تنکس) و متیل دوپا اشاره کرد.

گاهی پزشک به منظور کاهش تعداد دوزهای مورد نیاز در روز، ترکیبی از داروها را با دوز کم به جای دوز بزرگی از یک داروی واحد تجویز کند. در واقع، اغلب دو یا چند داروی فشار خون از یک دارو مؤثرتر هستند. بعضی اوقات یافتن مؤثرترین دارو یا ترکیب داروها به صورت آزمون و خطا می باشد.

فشار خون مقاوم: وقتی کنترل فشار خون دشوار می شود

اگر علیرغم مصرف حداقل سه نوع داروی فشار خون، که معمولاً یکی از آنها باید یک داروی ادرار آور باشد، فشار خون شما همچنان بسیار بالا است، احتمالاً به فشار خون مقاوم مبتلا هستید.

افرادی که فشار خون بالای کنترل شده دارند و به همین منظور چهار نوع داروی مختلف را به طور هم زمان مصرف می کنند نیز در دسته افراد مبتلا به فشار خون مقاوم قرار می گیرند. به طور کلی احتمال عامل ثانویه در بروز فشار خون بالا باید مورد بررسی قرار گیرد.

فشار خون مقاوم به این معنی نیست که فشار خون هرگز پایین نمی آید. در حقیقت، اگر شما و پزشکتان بتوانید علت اصلی که پشت پر فشاری مداوم خون وجود دارد را تشخیص دهید، شانس زیادی وجود دارد تا با استفاده از داروهای مؤثرتر، کنترل فشار خون ممکن شود.

پزشک یا متخصص فشار خون ممکن است:

دلایل احتمالی این وضعیت را ارزیابی کرده و تشخیص دهد آیا قابل درمان می باشند یا خیر.

داروهایی را که برای سایر بیماری ها مصرف می کنید را بررسی کرده و توصیه کند تا از مصرف آن دسته که باعث افزایش فشار خون می شوند پرهیز کنید.

توصیه کند تا فشار خون خود را در خانه اندازه گرفته و آن را با فشار خونی که در مطب از شما می گیرد مقایسه کند (سندروم روپوش سفید)

توصیه کند تا رویه سالم زندگی را پیش گیرید، اقداماتی مانند داشتن یک رژیم غذایی سالم با نمک کمتر، حفظ وزن مناسب و محدود کردن میزان مصرف الکل

در ترکیب داروهای فشار خون تغییراتی ایجاد کند تا به مؤثرترین مجموعه داروها و دوز آن ها برسند

یک آنتاگونیست آلدوسترون مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) که ممکن است منجر به کنترل فشار خون بالا شود را به ترکیب داروهای مصرفی اضافه کند.

بر روی اثربخشی برخی از درمان های تجربی مانند قطع اعصاب سمپاتیک کلیه به کمک رادیوفرکانس مبتنی بر کاتتر (قطع اعصاب كلیه) و تحریک الکتریکی بارورسپتورهای سینوس كاروتید همچنان تحقیق و مطالعه می شود.

اگر داروها را دقیقاً مطابق دستورالعمل مصرف نکنید، فشار خون شما تاوان آن را پس می دهد. اگر داروهای خود را به دلایلی همچون ناتوانی در تهیه آن، بروز عوارض جانبی شدید یا فراموشی مرتباً مصرف نمی کنید، با پزشک خود در مورد راه حل های جایگزین صحبت کنید. درمان و داروهای خود را بدون راهنمایی پزشک تغییر ندهید.

سبک زندگی و درمان های خانگی

حتی اگر داروهای فشار خون مصرف می کنید، تغییر شیوه زندگی می تواند به کنترل و جلوگیری از بروز فشار خون بالا کمک کند. در زیر کارهایی که می توانید انجام دهید ذکر شده است:

غذاهای سالم بخورید. یک رژیم غذایی سالم مناسب قلب داشته باشید. از رژیم های غذایی مناسب مانند رژیم (DASH) پیروی کنید تا از پرفشاری خون جلوگیری کنید؛ این رژیم بر مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، مرغ، ماهی و لبنیات کم چرب تأکید دارد. دریافت مقدار زیاد پتاسیم در رژیم غذایی روزانه می تواند به جلوگیری و کنترل پرفشاری خون کمک کند. غذاهای حاوی چربی اشباع شده و چربی ترانس را کمتر مصرف کنید.

نمک را در رژیم غذایی خود کاهش دهید. بهتر است میزان سدیم دریافتی به کمتر از 2300 میلی گرم (میلی گرم) در روز برسد. با این حال، مصرف سدیم کمتر - 1500 میلی گرم در روز یا کمتر - برای اکثر بزرگسالان ایده آل است.

در حالی که می توانید با کنار گذاشتن نمکدان مقدار نمک مصرفی را کاهش دهید، اما به طور کلی باید به مقدار نمک موجود در غذاهای فرآوری شده ای -مانند کنسروها یا غذاهای منجمد- که می خورید ، نیز توجه کنید.

وزن سالم و مناسب خود را حفظ کنید. حفظ وزن سالم یا کاهش وزن در صورت اضافه وزن یا چاقی، می تواند به شما در کنترل فشار خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به مشکلات را کاهش دهد. به طور کلی در ازای از دست دادن هر کیلوگرم، فشار خون تقریباً 1 میلی متر جیوه کاهش می یابد.

فعالیت بدنی را افزایش دهید. فعالیت بدنی منظم می تواند به پایین آمدن فشار خون، مدیریت استرس، کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری ها و کاهش وزن کمک کند.

در هفته حداقل 150 دقیقه ایروبیک ​​یا 75 دقیقه فعالیت شدید هوازی یا ترکیبی از فعالیت متوسط ​​و شدید را در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، بیشتر روزهای هفته حدود 30 دقیقه پیاده روی سریع داشته باشید. یا تمرینات اینتروال یا تناوبی انجام دهید، این تمرینات به این صورت است که دوره های کوتاه فعالیت شدید با دوره های ورزش های سبک تر، به تناوب اجرا می شوند. حداقل دو روز در هفته تمرین های مناسب تقویت عضلات داشته باشید.

محدود کردن مصرف الکل. حتی اگر سالم هستید، الکل می تواند فشار خون را بالا ببرد. اگر می خواهید الکل بنوشید حتماً باید اعتدال در مصرف آن را رعایت کنید برای افراد سالم بزرگسال، این مقدار حداکثر یک واحد در روز برای خانم ها و دو واحد در روز برای آقایان می باشد. یک واحد نوشیدنی الکلی برابر است با 354 میلی لیتر آبجو، 147 میلی لیتر شراب و 44 میلی لیتر نوشیدنی با 40% الکل.

سیگار نکشید. تنباکو می تواند به دیواره رگ های خونی آسیب وارد کرده و روند ساخت پلاک در شریان ها را تسریع کند. اگر سیگار می کشید، از پزشک خود بخواهید که به شما در ترک آن کمک کند.

مدیریت اضطراب و استرس. تا حد ممکن استرس و اضطراب را کاهش دهید. تکنیک های مقابله ای سالم مانند ریلکس کردن عضلات، تنفس عمیق یا مدیتیشن را تمرین کنید. فعالیت بدنی منظم و خواب کافی نیز می تواند کمک کننده باشد.

فشار خون خود را در خانه کنترل کنید. نظارت خانگی بر فشار خون می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید وضعیت فشار خونتان چگونه است، آیا درمان مؤثر بوده است، و حتی به شما و پزشکتان در مورد عوارض احتمالی هشدار دهد. بررسی خانگی فشار خون جایگزینی برای مراجعه به پزشک نمی باشد چرا که ممکن است محدودیت هایی داشته باشد. حتی اگر فشار خون کاملاً طبیعی و نرمال بود، هرگز بدون مشورت با پزشک، رژیم غذایی خود یا داروهایتان را تغییر ندهید یا قطع نکنید.

اگر فشار خون شما تحت کنترل است، در مورد فواصل مورد نیاز برای سنجش آن با پزشک خود مشورت کنید.

تمدد اعصاب یا تنفس آهسته و عمیق را تمرین کنید. برای آرام بخشی تمرین تنفس عمیق و آهسته را انجام دهید. دستگاه هایی وجود دارند که به تنفس آرام و عمیق کمک می کند. با توجه به نظر انجمن قلب آمریکا، تنفس با هدایت دستگاه می تواند گزینه غیر دارویی مناسبی برای کاهش فشار خون باشد، به خصوص هنگامی که اضطراب همراه با فشار خون بالا باشد یا درمان های استاندارد به خوبی تحمل نشوند.

فشار خون خود را در دوران بارداری کنترل کنید. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، با پزشک خود در مورد نحوه کنترل فشار خون در دوران بارداری مشورت کنید.

درمان های جایگزین

اگرچه رژیم و ورزش مناسب ترین روش برای کاهش فشار خون است، اما برخی مکمل ها نیز ممکن است به کاهش آن کمک کنند. با این حال، به تحقیقات بیشتری برای تعیین فواید بالقوه نیاز است. این مکمل ها شامل موارد زیر هستند:

فیبر ، مانند اسفرزه سفید و سبوس گندم

مواد معدنی مانند منیزیم ، کلسیم و پتاسیم

اسید فولیک

مکمل ها یا محصولاتی که اکسید نیتریک را افزایش می دهند یا رگ های خونی را گشاد می کنند (وازودیلاتورها) مانند کاکائو، کوآنزیم Q10، ال آرژنین یا سیر

اسیدهای چرب امگا-3، که در ماهی های چرب، مکمل های روغن ماهی با دوز بالا یا دانه کتان یافت می شوند.

برخی تحقیقات در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ویتامین D می تواند فشار خون را کاهش دهد یا خیر، هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است.

در حالی که بهتر است این مکمل ها را به عنوان بخشی از تغذیه خود در رژیم غذایی بگنجانید، اما می توانید از قرص یا کپسول های مکمل نیز استفاده کنید. قبل از افزودن هر یک از این مکمل ها به برنامه درمانی خود حتماً با پزشک خود مشورت کنید. برخی مکمل ها ممکن است با داروها تداخل داشته و منجر به عوارض زیان آوری مانند افزایش خطر خونریزی شوند که می تواند کشنده باشد.

همچنین می توانید برای آرامش و کاهش سطح استرس خود از تکنیک های آرام بخش مانند تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید. این روش ها می توانند فشار خون شما را به طور موقت کاهش دهند.

راهکارهایی برای کنار آمدن با بیماری

فشار خون بالا مشکلی نیست که بتوانید آن را درمان کرده و بعد از آن نادیده بگیرید. بلکه شرایطی است که باید تا آخر عمر آن را مدیریت کنید. برای کنترل فشار خون:

داروهای خود را به درستی مصرف کنید. اگر عوارض جانبی یا هزینه های آن مشکل ساز شدند، مصرف آن ها را متوقف نکنید بلکه با پزشک خود در مورد راه های دیگر مشورت کنید.

به طور منظم به پزشک مراجعه کنید. برای کنترل موفق پر فشاری خون به تلاش یک تیم نیاز است. نه پزشک و نه خود شما به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. با پزشک خود همکاری کنید تا فشار خون شما به حد سالمی رسیده و آن را حفظ کنید.

عادات سالم را جایگزین عادات و رفتارهای خطرساز کنید. غذاهای سالم بخورید، وزن اضافی را کم کرده و به طور منظم ورزش کنید. الکل را محدود کرده و اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید.

استرس را مدیریت کنید. کارهای اضافی را از زندگی خود حذف کرده، افکار منفی را رها کنید، روابط خوب و سالمی برقرار کنید و صبور و خوش بین باشید.

رعایت تغییر در سبک زندگی می تواند مشکل باشد، به خصوص اگر هیچ علامتی مبنی بر فشار خون بالا را نمی بینید یا احساس نمی کنید. اگر نیاز به انگیزه دارید، خطرات ناشی از فشار خون بالای کنترل نشده را به یاد آورید. ممکن است به کمک و پشتیبانی خانواده و دوستانتان نیز نیاز باشد.

آمادگی برای ملاقات به پزشک

اگر فکر می کنید فشار خونتان بالا است، با پزشک خود ملاقات کنید تا فشار خون شما بررسی شود.

برای بررسی فشار خون هیچ گونه آمادگی خاصی نیاز نمی باشد. شاید بهتر باشد در مراجعه به پزشک یک پیراهن آستین کوتاه بپوشید تا کاف فشار خون به درستی دور بازوی شما قرار بگیرد. از خوردن و نوشیدن نوشیدنی های دارای کافئین و کشیدن سیگار درست قبل از آزمایش خودداری کنید. بهتر است قبل از اندازه گیری فشار خون به سرویس بهداشتی مراجعه کنید.

از آنجا که برخی از داروها مانند داروهای بدون نسخه ضد سرماخوردگی، داروهای مسکن، داروهای ضد افسردگی، قرص های ضد بارداری و سایر داروها می توانند فشار خون را بالا ببرند، شاید بهتر باشد که لیستی از داروها و مکمل هایی را که مصرف می کنید تهیه کرده و به پزشک خود نشان دهید. بدون توصیه پزشک مصرف داروهای تجویز شده را که گمان می کنید بر فشار خون اثر بگذارد متوقف نکنید.

از آنجا که قرار ملاقات ها معمولاً کوتاه بوده و اغلب حرف های زیادی برای بحث وجود دارد، بهتر است پیشاپیش برای آن چه که باید به پزشک بگویید آمادگی داشته باشید. در ذیل برخی از مواردی که به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و از پزشک چه انتظاری داشته باشید ذکر شده است.

آن چه می توانید انجام دهید

علائمی را که تجربه می کنید بنویسید. فشار خون بالا به ندرت دارای علائم است، اما یک عامل خطرساز برای بروز بیماری های قلبی است. به پزشک خود بگویید که آیا علائمی مانند دردهای قفسه سینه یا تنگی نفس دارید یا خیر؛ این می تواند به پزشک کمک کند تا تصمیم بگیرد که چه درمانی را برای پرفشاری خون اتخاذ کند.

اطلاعات مهم شخصی خود را بنویسید. اطلاعاتی از جمله سابقه خانوادگي فشار خون بالا، كلسترول بالا، بيماري هاي قلبي، سكته مغزي، بيماري هاي كليوي يا ديابت و هرگونه استرس شدید يا تغييرات اخیر در زندگي.

لیستی تهیه کنید از تمام داروها ، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید.

در صورت امکان با یکی از اعضای خانواده یا دوست خود به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات یادآوری تمام اطلاعاتی که پزشک در حین ملاقات به شما ارائه داده است دشوار است. کسی که شما را همراهی کند ممکن است نکته ای را که فراموش کرده اید را به خاطر داشته باشد.

آماده گفتگو در مورد رژیم غذایی و فعالیت های بدنی خود باشید. اگر رژیم غذایی خاصی را دنبال نمی کنید یا فعالیت ورزشی ندارید، با پزشک خود در مورد هر مشکلی که ممکن است در شروع آن ها داشته باشید، صحبت کنید.

سوالاتی را که می خواهید از پزشک بپرسید بنویسید.

وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند تا بهترین استفاده را از زمان ملاقات خود داشته باشید. سوالات خود را به ترتیب از مهم ترین تا کم اهمیت ترین مرتب کنید. برای فشار خون بالا، برخی از سؤالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

چه آزمایش هایی را باید انجام دهم؟

آیا به دارویی احتیاج دارم؟

چه غذاهایی را باید بخورم یا از آن ها اجتناب کنم؟

حد کافی در فعالیت های ورزشی چقدر است؟

فواصل چک آپ فشار خون باید چقدر باشد؟

آیا باید فشار خونم را در خانه هم کنترل کنم؟

گزینه های دیگر درمانی به جای رویه اصلی که پیشنهاد کرده اید چیست؟

به بیماری های دیگری نیز مبتلا هستم. چگونه می توانم به بهترین صورت آنها را مدیریت و کنترل کنم؟

چه کارهایی را نباید انجام دهم؟

آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟

آیا جایگزین مناسبی برای دارویی که برای من تجویز کرده اید وجود دارد؟

آیا بروشوری جود دارد که بتوانم با خود ببرم؟ برای کسب اطلاعات بیشتر چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سؤالاتی که آماده کرده اید تا از پزشک خود بپرسید، در پرسیدن سوالات خود هر زمان که مطلبی را متوجه نشدید تردید نکنید.

از پزشک چه انتظاری می رود

احتمالاً پزشک سؤالاتی از شما خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخگویی به آنها می تواند در صرفه جویی وقت به شما کمک کرده و زمان بیشتری را برای بحث درباره سایر موارد در اختیار شما قرار دهد. سوالاتی که احتمالاً می پرسد عبارتند از:

آیا سابقه خانوادگی کلسترول بالا، فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارید؟

رژیم غذایی شما و میزان تحرک و فعالیت بدنی شما چگونه است؟

آیا الکل می نوشید؟ در هفته چه مقدار نوشیدنی مصرف می کنید؟

آیا سیگار می کشید؟

آخرین بار چه زمانی فشار خون خود را بررسی کردید؟ فشارخون شما چه اندازه بود؟

در این بین چه کاری می توان انجام داد؟

هیچ گاه برای ایجاد تغییرات سالم در زندگی، مانند ترک سیگار، خوردن غذاهای سالم و فعالیت جسمی بیشتر دیر نیست. اینها خطوط اصلی و اولیه دفاعی در برابر بروز فشار خون بالا و عوارض آن از جمله حمله قلبی و سکته مغزی می باشند.